Wszędzie zwalniają, Polacy uratowani!


Planowana przez General Motors redukcja zatrudnienia w europejskich fabrykach Opla nie będzie dotyczyć zakładu w Gliwicach - takie ustne zapewnienie usłyszeli związkowcy z gliwickiej fabryki od przedstawicieli GM.

Caterpillar Inc. - największy na świecie producent urządzeń dla budownictwa i górnictwa - zwolni w USA 2500 osób. Zatrudni też z powrotem 550 innych robotników, których uprzednio zwolnił. W czasie recesji w całym świecie firma zwolniła już w sumie 34 tys. osób (planowano 22 tys.). Akcje w Nowym Jorku (składnik indeksu DJIA, parkiet NYSE) wpierw urosły o 2 proc. aby potem spaść o 0,92 proc. Inwestorzy na naszym parkiecie nie przejmowali się dziś nadmiernie kiepskimi nastrojami, panującymi na innych giełdach. Widać, że z determinacją dążą do przerwania spadkowej serii i na razie ta sztuka im się udaje. Martwią tylko bardzo niskie obroty, utrzymujące się od kilku dni. Związkowcy Solidarności ze stoczni w Szczecinie i Gdyni w liście wysłanym we wtorek do premiera Donalda Tuska napisali m.in., że oczekują działań rządu ws. przedłużenia funkcjonowania specustawy stoczniowej oraz powołania sejmowej komisji śledczej do spraw przemysłu stoczniowego.Udany początek środowych notowań był jedynym pozytywnym akcentem wczorajszej sesji w wykonaniu WIG20. Zaraz po rozpoczęciu handlu zaczęli przeważać sprzedający, którzy przez cały dzień systematycznie sprowadzali indeks na niższe poziomy. Po południu WIG20 spadł poniżej wtorkowego zamknięcia, a na koniec dnia stracił w stosunku do niego 0,9%. Prezes UOKiK będzie musiał zdecydować, czy sprzedaż akcji gdańskiej Energi na rzecz konkretnego inwestora będzie sprzyjała rozwoju konkurencji na polskim rynku energetycznym - wynika z informacji ministra skarbu, skierowanej do sejmowej komisji skarbu. Wraz z nadejściem wiosny instytucje finansowe postanowiły złagodzić politykę kredytową. Oferują kredyty hipoteczne bez prowizji lub z obniżoną marżą. Dwa banki zdecydowały się natomiast na przystąpienie do rządowego programu "Rodzina na Swoim" (RnS), dzięki czemu o preferencyjny kredyt z dopłatami można ubiegać się już w 19 instytucjach.

Złoty delikatnie osłabia się od rana i ten ruch może być kontynuowany w dalszej części dnia ze względu na brak wsparcia w okolicy poziomu 4,04 za euro, uważają analitycy.

Grupa Projprzem spodziewa się w bieżącym roku wzrostu sprzedaży o około 25 - 30 proc. Udział eksportu w sprzedaży grupy ma być na poziomie około 60 proc. - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes Projprzemu Henryk Chyliński. Pedagodzy zamiast pracy coraz chętniej chodzą na "wagary", a dzieciom zamiast lekcji pozostaje bezczynne siedzenie w klasie. Tym, ilu nauczycieli choruje w państwowych szkołach, zainteresowało się Ministerstwo Edukacji Narodowej - pisze "Metro".

Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 17 grudnia, podwyższyli rekomendację dla akcji PGNiG do "akumuluj" ze "sprzedaj", cena docelowa została wyznaczona na 4,17 zł. Prawa do akcji serii D Budostalu-5 wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 4 proc., do 1,51 zł. Niemiecki koncern energetyczny RWE, który w zeszłym miesiącu nie złożył oferty na kupno akcji Enei z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, może rozważyć ponowny udział w prywatyzacji poznańskiej spółki - poinformował dyrektor finansowy RWE Rolf Pohlig.Oczywiście tylko w przenośni. Rentowność greckich obligacji wzrosła dziś do 7 proc., to jest najwyższego poziomu od 1999 roku. Różnica w oprocentowaniu do niemieckich obligacji jest najwyższa od 12 lat. Informacje o tym, iż grecki rząd ponownie zaniżył wysokość zeszłorocznego deficytu budżetowego, były dzisiaj swoistym "dolaniem oliwy do ognia". Po publikacji Eurostatu, iż deficyt w 2009 r. wyniósł 13,6 proc. PKB (a nie 12,7 proc. PKB), ale z zastrzeżeniem, iż dane otrzymane z Grecji są wciąż nieprecyzyjne i możliwa jest ich rewizja w górę do 13,9-14,1 proc. PKB, ceny greckich obligacji jeszcze bardziej poszły w dół, a spread 10-latek względem niemieckich bundów sięgnął poziomu 600 p.b., czyli był wyższy, niż Ukrainy (!). 1 mld 830 mln zł wyniosą dochody Gdańska w 2010 roku, wydatki będą się kształtować na poziomie 2 mld 127 mln zł. Prawie 300-mln deficyt ma być pokryty z kredytów i pożyczek - wynika z projektu budżetu zaprezentowanego w piątek w Gdańsku przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

W piątek wiedźmy nie czarowały


Trzeci piątek bieżącego miesiąca to tradycyjnie dzień wygasania marcowych serii instrumentów pochodnych, potocznie zwanym dniem trzech wiedźm. Wówczas statystycznie indeksy w ostatniej godzinie sesji notują ponadprzeciętną zmienność.

Rynek oczekuje na dane z amerykańskiego sektora pracy


Wczoraj złoty, po okresie konsolidacji, zdołał jeszcze nieco zyskać na wartości. Kurs EUR/PLN zszedł pod dotychczasowe minima 3,8900, nowy dołek odnotowując w pobliżu 3,8850. Dzisiaj kształtuje się w pobliżu drugiej z wymienionych wartości.

Niemcy samotnym jeźdźcem Europy


Berlin chce w pojedynkę uratować strefę euro, narzucając innym krajom UE dyscyplinę budżetową na wzór niemiecki - pisze w czwartek francuski dziennik "Le Figaro". Gazeta krytykuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i nazywa Niemcy "samotnym jeźdźcem Europy".

Morgan Stanley pomoże sprzedać LOT


- Bank inwestycyjny Morgan Stanley & Co. Limited został doradcą prywatyzacyjnym PLL LOT - poinformował przewoźnik. LOT najprawdopodobniej trafi w ręce dużych linii lotniczych, bo fakt, że przynosi straty uniemożliwia prywatyzację przez giełdę.

Młodzi na stałe na czasowym etacie


Pakiet antykryzysowy wprowadza utrudnienia, przez które młodym będzie jeszcze trudniej niż do tej pory zdobyć stałą pracę - ocenia "Metro".

WIG20 najniżej w tym roku, ale nadal w trendzie


WIG20 spadł dziś na moment poniżej poziomu 2400 pkt, od zdobycia którego rozpoczął rok 2010. Spadkom towarzyszyły ożywione obroty i wyprzedaż spółek surowcowych.

PGE planuje emisję euroobligacji w II połowie 2010 r.


Polska Grupa Energetyczna planuje przeprowadzić emisję euroobligacji w drugiej połowie 2010 roku - poinformował Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

ZWZ Cinema City upoważniło zarząd do emisji akcji oraz buybacku


Zwyczajne Walne Zgromadzenia Cinema City International (CCI) upoważniło zarząd do przeprowadzenia emisji akcji w ramach kapitału docelowego oraz ewentualnego skupu akcji własnych, wynika z tekstu przyjętych uchwał.

Długi banku Kaupthing cztery razy większe niż islandzki PKB


Zgłoszone roszczenia wierzycieli zbankrutowanego w październiku 2008 roku islandzkiego banku Kaupthing wynoszą łącznie 7,3 trylionów koron islandzkich (około 40 mld euro) czyli kwotę ponad czterokrotnie większą niż produkt krajowy brutto Islandii - poinformował w wydaniu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Coraz łatwiej o zagraniczny paszport


Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo?

Złoty w krótkoterminowym trendzie bocznym


Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Strategia Lizbońska na finiszu


Cel: Europa najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarką świata. Termin realizacji: 2010 rok. W wielkim uproszczeniu to podstawowe założenia Strategii Lizbońskiej, przyjętej przez Radę Europejską w marcu 2000 roku.

PO złożyła u marszałka Sejmu wniosek ws. kandydatury Zielińskiej-Głębockiej do RPP


Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej złożył 6 stycznia u marszałka Sejmu wniosek w sprawie wyboru Anny Zielińskiej-Głębockiej do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowało PAP biuro prasowe KP PO.

Emeryci nie uratują finansów państwa


Zmiany w systemie emerytalnym miały - jak zapewniał rząd - przede wszystkim przynieść korzyści emerytom. Okazuje się jednak, że prawdziwym celem tych zmian jest ukrywanie coraz większych długów budżetu. Trzy tygodnie po tamtych propozycjach minister finansów przyznał wreszcie, że chodzi o budżet, który rzekomo cierpi z powodu składek przekazywanych do OFE. Ale według ministra nawet to trzęsienie ziemi nie uratuje publicznych finansów.

NewConnect - zastrzyk adrenaliny


Listopad był kolejnym ciekawym miesiącem na polskim rynku alternatywnym. Wyznaczono nowe szczyty, jednak nie można było mówić o słabnięciu niedźwiedzi. Sytuacja na rynku zmieniała się niezwykle dynamicznie, wobec czego inwestorzy nie mogą narzekać na brak adrenaliny.

S&P utrzymał oceny ratingowe Pekao


Standard & Poor's Ratings Services utrzymała oceny ratingowe Pekao SA. Perspektywę ocen ratingowych utrzymano jako "stabilną" - poinformował bank w komunikacie.

Na Facebooku będziesz żył wiecznie


Facebook wkracza w kolejną dziedzinę naszej egzystencji. Od weekendu na najpopularniejszym na świecie portalu społecznościowym możemy już nie tylko pobawić się z wirtualnym zwierzakiem, czy zrobić sobie test na płeć mózgu, ale także połączyć się ze zmarłymi znajomymi.

Gazowe rozmowy trwają. Efekty w środę?


Serial z udziałem PGNiG i Gazpromem Export trwa w najlepsze. Od kilku miesięcy Polska nie może dogadać się z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Polscy przedstawiciele ponownie udali się od Moskwy. - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekaże w środę, po powrocie przedstawicieli spółki, informacje na temat rozmów z Gazpromem Export - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Czy to oznacza, że efektów rozmów brak?

Zarobił w trzy tygodnie miliard dolarów


Po trzech tygodniach na ekranach całego świata film sci-fi "Avatar" zarobił 1,02 mld USD. Tylko w czasie noworocznego weekendu przyniósł 202 mln USD. Już teraz jest to czwarty (licząc przychody) film w historii światowego kina. Ręce zaciera księgowy wytwórni - firmy 20th Century Fox.

FSO Żerań chce byś silnym graczem


FSO Żerań chce być silnym graczem na rynku części - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".