Rynki widzą polską mizerię budżetową


Inwestowanie w polskie obligacje staje się ryzykowne - akcentuje "Puls Biznesu". Rosną koszty ubezpieczenia polskiego długu.

WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2359,88 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 143 spółek, 156 spadł, 48 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje objęcie niepublicznych szkół językowych 22-proc. stawką podatku VAT. Niepubliczne placówki w apelu skierowanym do premiera RP oraz posłów i senatorów wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec planów Ministerstwa Finansów broniąc interesów swoich klientów. Dzisiejszy dzień główna para walutowa rozpoczęła dość pozytywnie - od okolic 1.3380 zmierzała w górę do lokalnego maksimum tuż po poziomem 1.3420. Dobrym nastrojom pomogły lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI ze Strefy Euro.Po nieskutecznej Strategii Lizbońskiej, Komisja Europejska ogłosi w środę nową strategię EU2020, skoncentrowaną na inwestycjach w badania i innowację, promując gospodarkę "zieloną" i opartą na wiedzy. To nie wzbudza zachwytu Polski. W Stanach nie tylko nie było oberwania chmury (mimo wzrostów zapasów ropy wobec oczekiwanego spadku), lecz początkowe straty zostały odrobione. To może jednak nie wystarczyć do wzrostów w Europie. Kompromis między KRRiT i UKE, spierającymi się o kontrolę nad rynkiem telewizji mobilnej, sprawił, że można już w Polsce budować telewizję mobilną. Czy warto?

Analitycy Millennium DM, w raporcie z 10 listopada, podnieśli cenę docelową akcji ING BSK do 777,60 zł z 578,40 zł wcześniej i podtrzymali dla nich rekomendację "akumuluj".

Po wczorajszym osłabieniu złoty we wtorek zyskał na wartości w relacji do głównych walut. Pomogła poprawa nastrojów na rynkach finansowych, "jastrzębia" wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej i potwierdzenie ratingu dla Grecji. Jak wynika z informacji osoby blisko zaznajomionej ze sprawą, prokuratorzy federalni nie wniosą oskarżeń przeciwko byłemu dyrektorowi American International Group Inc. Josephowi Cassano, powiązanego z upadkiem ubezpieczyciela.

Petrolinvest pozyskał z emisji akcji serii T 50,87 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie. O przyszłości kluczowych firm Pomorza. Czy trzeba je prywatyzować, a może połączyć? Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł w marcu br. do 52,5 pkt z 52,4 pkt miesiąc wcześniej, osiągając najwyższy poziom od 25 miesięcy, poinformowała w czwartkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.Historia Jamesa Sikesa, w którego toyocie prius przy prędkości 150 km/h zablokował się pedał gazu obiegła światowe media. Z opublikowanego dziś raportu ekspertów, którzy przebadali samochód Amerykanina, wynika jednak, że awaria, która miała mu się przytrafić, jest fizycznie niemożliwa. Indeks ZEW odzwierciedlający przewidywania ekspertów finansowych co do kształtowania się koniunktury gospodarczej w Niemczech w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wyniósł 44,5 punktu - więcej niż oczekiwano, ale mniej niż wyniósł poziom zanotowany miesiąc wcześniej. Spółka Intakus, specjalizująca się w realizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej, planuje pozyskać do 24 mln zł netto z publicznej emisji akcji - poinformował Intakus w prospekcie emisyjnym.

Ankieta NBP: przedsiębiorcy oczekują poprawy koniunktury w I kw. 2010 r.


Przedsiębiorcy, ankietowani w grudniu 2009 r. przez Narodowy Bank Polski, oczekują w I kw. 2010 roku poprawy koniunktury, wynika z opublikowanego dziś raportu. Trzeci kwartał z rzędu wyraźnie obniżyła się bariera popytu i poprawiły prognozy zamówień oraz produkcji na I kw. 2010 r.

W 2010 roku nie będzie podwyżki składki zdrowotnej


W 2010 roku rząd nie przewiduje podwyżki składki zdrowotnej - poinformował premier Donald Tusk.

ABM Solid podpisał dwa kontrakty na łącznie 65 mln zł


ABM Solid podpisał dwa kontrakty o łącznej wartości 65 mln zł. Obecnie portfel zamówień spółki na 2010 r. wynosi 250 mln zł i jest o około 30 proc. większy w porównaniu do portfela na 2009 r. w analogicznym momencie ubiegłego roku - poinformowała spółka w komunikacie.

RPP i ceny nieruchomości w USA


Wydarzeń, które we wtorek mogą wpływać na zachowanie inwestorów, jest tak wiele, że już przed rozpoczęciem sesji można stwierdzić, że zarówno ci szukający ryzyka, jak i ci skłonni do realizacji zysków będą mieli czym uzasadnić swoje stanowisko.

Komisja Europejska zbada plany sanacji Opla


Komisja Europejska sprawdzi, czy przedstawiona przez General Motors (GM) koncepcja sanacji Opla "ma sens z punktu widzenia polityki przemysłowej" - powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle w Brukseli po spotkaniu szefów resortów gospodarczych państw UE.

W poniedziałek bez Amerykanów


Start nowego tygodnia może rozczarować inwestorów, którzy liczą na powtarzającą się tendencję "dobrych poniedziałków". Należy przypomnieć, że w pierwszym dniu tygodnia warszawskie indeksy zazwyczaj barwią się na zielono.

Tusk w czwartek na szczycie UE w Brukseli


Premier Donald Tusk weźmie udział w czwartkowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, który poświęcony będzie m.in. walce z kryzysem i planom wzmocnienia zarządzania gospodarczego w gronie wszystkich 27 państw UE.

Rynki walutowe w zawieszeniu


Ostatnia sesja na rynku eurodolar upłynęła na korzyść europejskiej waluty, która uległa aprecjacji. Wsparcie na poziomie 1,4270 zostało nienaruszone i kurs pary walutowej dynamicznie skoczył w górę. Doniesienia informacyjne z Grecji nie przeszkodziły bykom we wzrostach.

Euro zyskało mimo braku danych


Dzisiejsza sesja europejska, mimo porannej niepewności, stała pod znakiem głównie umacniania wspólnej waluty. Inwestorzy już trzecią sesję walczyli z oporem na poziomie 1,4540 i dziś udało się go w końcu pokonać. Wywołało to nieco większą falę wzrostów, która doprowadziła parę EUR/USD do okolic 1,4580.

Kursy językowe przed Euro 2012


Dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej urzędnicy, policjanci, inni funkcjonariusze publiczni, a także taksówkarze, nauczą się języków obcych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Globalne nastroje decydujące dla złotego


Globalne nastroje będą determinować notowania złotego w ostatnim dniu tygodnia. Jeżeli popołudniowe dane okażą się gorsze od oczekiwań, to kurs EUR/PLN spadnie do 4,25. W ślad za złotym podążać będą notowania na rynku długu - rentowności mogą zanotować niewielki wzrost.

Śnieżka zamierza płacić


Zarząd Fabryki Farb i lakierów Śnieżka będzie chciał wypłacić w tym roku dywidendę na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznej, o ile nie pojawią się znaczące cele inwestycyjne. Firma zamierza w tym roku walczyć o wzrost dynamiki przychodów i zysków - poinformował w piątek dziennikarzy Piotr Mikrut prezesa zarządu Śnieżki.

Min. Grad z Katarczykami. Gdzie? Nie wiadomo


Minister Skarbu Aleksander Grad doczekał się spotkania z przedstawicielami Qatar Investment Authority. Katarczycy o swojej decyzji w sprawie ewentualnego zakupu stoczni Gdynia i Szczecin mają go zawiadomić do 30 sierpnia.

PKO BP z nowym szefem rady


Cezary Banasiński został nowym przewodniczącym rady Nadzorczej PKO BP. Wcześniej z zajmowanego stanowiska zrezygnowała Marzena Piszczek - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP.

MSP może sprzedać akcje TP SA


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) może sprzedać ponad 1,04 proc. z resztówki 4,15 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej (TP SA) jeszcze w 2009 roku, a pozostałą część w 2010 roku - poinformował dziennikarzy Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Ile Eureko zarobiło przez 10 lat na PZU?


Nieudolna prywatyzacja PZU odbije się czkawką naszym podatnikom. Choć budżet nie wyłoży na realizację ugody z Eureko ani złotówki, to majątek narodowy zostanie wydrenowany na grube miliardy złotych. W sumie inwestor na akcje PZU wyłożył 5 mld zł, a odzyska co najmniej 17 mld zł - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

GPW popracuje dłużej?


Władze warszawskiej giełdy wracają do pomysłu wydłużenia popołudniowych godzin sesji. Obrót akcjami kończyłby się o godzinę później niż obecnie - informuje "Parkiet" i zauważa, że maklerom to nie w smak.

Polacy ukradli 506 milionów dolarów


54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce w 2009 r. było nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną IDC na zlecenie Bussines Software Alliance (BSA). Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

Millennium DM podniósł cenę docelową akcji ING BSK do 777,60 zł


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 10 listopada, podnieśli cenę docelową akcji ING BSK do 777,60 zł z 578,40 zł wcześniej i podtrzymali dla nich rekomendację "akumuluj".

Złoty pod presją


Analitycy oczekują, że w środę złoty pozostanie pod presją nastrojów globalnych, zaś kurs będzie się wahał w przedziale 4,08-4,10 za euro. Na krajowym rynku obligacji brakuje impulsu, który mógłby zdecydowanie wpłynąć na ceny, dlatego głównym czynnikiem determinującym zachowania inwestorów pozostaje kurs złotego.