"Zapłaćcie nam, a nie sobie!"


Najwięksi akcjonariusze Goldman Sachs domagają się, by bank zmniejszył sumy bonusów dla pracowników i podzielił się częścią zysków z inwestorami - donosi "The Wall Street Journal". Bank był krytykowany za gigantyczne premie dla swych menedżerów wypłacane wtedy, gdy korzystał jeszcze z pomocy amerykańskiego rządu.

Asseco Slovakia liczy, że do końca 2009 r. przejmie dwie spółki informatyczne na Węgrzech. W 2009 r. według optymistycznych założeń grupa może powtórzyć wyniki z 2008 r. Zarząd będzie rekomendował wypłatę z zysku za 2009 r. na niższym poziomie niż we wcześniejszych latach. Budżet na 2010 r. zakłada kilkunastoprocentową poprawę wyników - poinformował w piątek prezes Asseco Slovakia, Jozef Klein. Kurs GBP/USD od piętnastu godzin konsoliduje się w wąskim przedziale wokół poziomu 1,68 dolara. O godzinie 10:18 za funta trzeba było zapłacić 1,6815 dolara wobec 1,6801 wczoraj pod koniec dnia. Dane osobowe kilku tysięcy klientów brytyjskiego operatora telefonii komórkowej T-Mobile zostały skradzione i odsprzedane konkurencji - donosi we wtorek telewizja Sky, powołując się na rzecznika firmy.Dług publiczny na koniec 2009 roku wyniósł 51,8 proc. PKB, wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". To więcej, niż prognozowała Bruksela. Minister finansów mógł zastosować zabiegi, które sprawią, że zobowiązania będą niższe. Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak. Kurs złotego w poniedziałek osłabiał się, co analitycy wiążą ze spadkami na giełdach światowych i spadkiem eurodolara. Zdaniem ekspertów, jeśli negatywne nastroje na rynkach się utrzymają, korekta kursu złotego może potrwać jeszcze kilka dni.

Tokio stało się światową stolicą trzygwiazdkowych restauracji, według przewodnika Michelin na rok 2010, dystansując Paryż - poinformował we wtorek dyrektor firmy wydającej najsłynniejszy na świecie przewodnik dla smakoszy Jean-Luc Naret. Najwyższą notę przyznano w nim 11 tokijskim restauracją. Paryż ma ich 10.

Agnieszka i Andrzej wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu lepszego życia. W internecie znaleźli firmę transportową (z Kutna), która poza dostarczeniem ich na miejsce miała zapewnić mieszkanie i pracę. Jeśli z transportu wywiązała się doskonale, to z zakwaterowaniem oraz miejscami pracy było już dużo gorzej. Ewentualne wyższe wpływy budżetu nie spowodują, że rząd zwiększy wydatki państwa - zapowiedział w poniedziałek w Senacie minister finansów Jacek Rostowski w trakcie debaty nad ustawą budżetową na 2010 rok.

Ropa naftowa lekko drożeje we wtorek w Nowym Jorku, po wcześniejszym wzroście o 1 proc. - podają maklerzy. W Polsce jest coraz więcej dzieci porzucanych lub odbieranych biologicznym rodzinom. Nie przybywa za to rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka - pisze "Metro". Nowy tydzień warszawska giełda rozpoczęła od minimalnych spadków, choć początek sesji nie zapowiadał minusowego końca. Impuls dla spadków przyszedł z zagranicy.Stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. janosikowego. Na mocy ustawowego przepisu Warszawa co roku oddaje biedniejszym samorządom ok. 1 miliarda złotych ze swych dochodów. Hurtimex, producent odzieży dziecięcej i młodzieżowej notowany na NewConnect, chce otworzyć do końca przyszłego roku 10 outletów oraz 10 salonów firmowych. Spółka chce współpracować handlowo i kapitałowo z innymi producentami odzieży dziecięcej oraz producentami odzieży dla dorosłych - podał Hurtimex w założeniach do strategii na lata 2010-2011. PKP Przewozy Regionalne uruchomią od 13 grudnia, kiedy wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów, więcej połączeń na najpopularniejszych trasach. Pasażerowie mogą się też spodziewać zmian cen biletów. Według zapowiedzi zarządu spółki, nowa taryfa opłaci się głównie pasażerom dojeżdżającym pociągiem do pracy albo szkoły.

Litwini nie dostrzegają efektów walki rządu z kryzysem


Ponad połowa mieszkańców Litwy nie dostrzega żadnych pozytywnych zmian w kraju - wynika z sondażu, który w poniedziałek publikuje litewski tygodnik "Veidas". Litwini są zawiedzieni antykryzysowymi działaniami władz kraju.

TP SA uniknie podziału


Nie będzie podziału Telekomunikacji Polskiej, nie będzie obniżki stawek hurtowych w rozliczeniach z innymi operatorami, ale za to ma być budowa i modernizacja 1,2 mln linii abonenckich - takie są główne zapisy porozumienia zawartego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i TP SA.

Dobry przykład klęski transformacji


Zaangażowanie samorządów i podmiotów prywatnych w inwestowanie w infrastrukturę kolejową, wzmocnienie roli Urzędu Transportu Kolejowego i wydzielenie z Grupy PKP zarządcy infrastruktury - to główne postulaty zawarte w opublikowanym w czwartek raporcie Centrum im. Adama Smitha.

Plasma System zadebiutuje 26 lutego na NewConnect


Plasma System, zajmująca się badaniem i rozwojem technologii natryskiwania cieplnego, zadebiutuje 26 lutego na NewConnect - podała spółka w komunikacie.

Grecja ma wyjść z kryzysu pod specjalnym nadzorem


Komisja Europejska (KE) oceniła w poniedziałek, że grecki plan wyjścia z kryzysu jest realistyczny, choć obarczony ryzykiem, i zapowiedziała, że obejmie pogrążoną w kłopotach finansowych Grecję specjalnym nadzorem, nakazując nowe środki, kiedy tylko kraj zboczy ze ścieżki reform.

Warszawa ma świetną pozycję


Dla przeciętnego Szweda Warszawa jest najtańszą stolicą Europy oraz jednym z miast o najniższych cenach na świecie - wynika z ogłoszonego we wtorek w Sztokholmie raportu firmy Pricerunner.

Rynek nie przejął się bezrobotnymi


Obraz wyłaniający się po opublikowanych w tym tygodniu danych makroekonomicznych z USA byłby bardzo dobry, gdyby nie jeden, ale za to ważne wyjątek: rynek pracy. Mimo nadejścia wiosny liczba zarejestrowań nowych bezrobotnych ponownie rośnie, choć rynek na razie to ignoruje, zaś indeksy akcyjne osiągają nowe tegoroczne maksima.

Zysk PZU spadł o blisko jedną trzecią!


Grupa PZU miała w I kwartale 2010 roku 807,4 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,14 mld zł zysku w analogicznym okresie 2009 roku - podała spółka w aneksie do prospektu.

Zamieszanie na rynku ropy


Wczoraj cena ropy mocno spadła osiągając poziom 72 dolarów za baryłkę po tym, jak mieliśmy do czynienia z dynamicznym umocnieniem się amerykańskiej waluty. Przy mocniejszym dolarze spada zainteresowanie rynkiem surowcowym, gdyż zmniejsza się także zagrożenie inflacją w Stanach Zjednoczonych.

Kurs EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,0500


Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzisiejszą sesję w pobliżu poziomu 4,0500. Kurs USD/PLN natomiast zdołał wczoraj wybronić minima z końca maja na poziomie 3,2500 i rano znajdował się w okolicach 3,2900. Dziś z kraju napłyną dane o inflacji bazowej, nie powinny mieć one jednak znaczenia dla przebiegu sesji.

EIU skorygował w górę prognozy dla eurostrefy, USA i Chin


W świetle lepszych od oczekiwanych danych PKB za II. kw. 2009 r. ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) podniósł we wtorek swoją prognozę PKB dla eurostrefy na lata 2009-10.

Większy zysk netto Noble Banku


Skonsolidowany zysk netto Noble Banku, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2009 roku 41,04 mln zł wobec 40,98 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

GDDKiA: Alpine Bau przegrała w Sądzie Apelacyjnym


Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że GDDKiA miała prawo zmusić konsorcjum Alpine Bau do opuszczenia placu budowy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach - o takim postanowieniu Sądu poinformowała w piątek Dyrekcja.

Citigroup miał w I kw. 2010 najwyższy zysk netto od II kw. 2007


Citigroup zanotował w I kwartale 2010 r. najwyższy zysk netto od II kwartału 2007 r. - podał bank w poniedziałek w komunikacie.

Sprzedaż "Wyborczej" w październiku spadła o 14,11 proc.


Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w październiku 2009 roku 362.320 sztuk i było o 14,11 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Black Point: Debiut z 7,8-proc. zarobkiem


Kurs akcji spółki Black Point, producenta alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 23,33 proc. do 5,55 zł. Na zakończeniu notowań walor kwotowany był po 4,85 zł po zwyżce o 7,8 procent.

Wskaźnik PMI w strefie euro determinantem nastrojów na rynkach FX i FI


Zdaniem analityków, jeśli na rynkach finansowych wzrośnie apetyt na ryzyko, możliwe jest umocnienie złotego w kierunku 4,10 za euro, a w ślad za nim lekki spadek rentowności na rynku obligacji.

PKPP Lewiatan: Wzrost PKB w 2010 r. wyniesie 2,5% lub więcej


Wzrost gospodarczy Polski wyniesie nawet ponad 2,5% w 2010 r., wynika z opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Podstawowym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest, ich zdaniem, nierównowaga finansów publicznych.

Dyskryminacja trudna do zgryzienia


Nie będzie osobnego organu do przeciwdziałania dyskryminacji - wynika z informacji "Gazety Wyborczej".

WIG20 nadal między bandami


Środowa sesja na GPW nie była szczególnie udana dla inwestorówNa koniec dnia WIG spadł o 0,2 proc. Warto zwrócić uwagę na niewielką wartość obrotów. Na całym rynku obroty wyniosły zaledwie 737mln zł.