Spóźniony samolot? Należy się odszkodowanie


Samolot spóźnia się 3 godziny? To tak, jakby w ogóle nie przyleciał - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Wyrok Trybunału pozwala pasażerom domagać się odszkodowań za spóźnienia latających maszyn i konieczność "koczowania" na lotnisku.

Spośród 50 amerykańskich stanów dziury budżetowej nie mają zaledwie dwa. Inwestorzy instytucjonalni uznają obligacje stanu Kalifornia i Illinois za bardziej ryzykowne niż obligacje zadłużonej po uszy Portugalii. Drobni inwestorzy i agencje ratingowe bagatelizują problemy. While China's yuan remains "substantially undervalued," currency policy is only one part of the rebalancing effort needed in the economy, a spokeswoman at the International Monetary Fund said Thursday. Odrzucenie przez Parlament Europejski umowy SWIFT o udostępnianiu USA europejskich danych bankowych przez Unię Europejską wywołała gniewne reakcje w USA.Ważą się losy miejsc pracy dla ośmiu tysięcy stoczniowców z Gdyni i Szczecina. Wciąż nie wiadomo czy katarski inwestor wpłaci pieniądze w terminie, który upływa w poniedziałek. Według "Gazety Wyborczej", rząd przygotowuje się na najgorszy scenariusz. W 2009 roku emigranci bułgarscy wysłali z zagranicy do kraju 2,4 mld lewów (1,2 mld euro) czyli około 5 proc. PKB Bułgarii - poinformował dziennik "24 czasa", powołując się na dane pozarządowego Instytutu Gospodarki Rynkowej. Występujący w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiciele przemysłu naftowego wskazywali, że zawarte w osadach łupkowych zasoby gazu ziemnego są potencjalnym czynnikiem zasadniczych zmian na światowym rynku energetycznym.

W sierpniu, w ramach programu "Rodzina na swoim", udzielono kredytów za 519 mln zł - poinformował we wtorek w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ten rok będzie fatalny dla polskiej turystyki - czytamy w "Rzeczpospolitej". Podczas dzisiejszej sesji obserwować można było zwyżkę notowań eurodolara w okolice poziomu 1,4900. Dopiero ok. godziny 16.00 wzrosty wyhamowały, a kurs tej pary walutowej spadł w okolice 1,4860. W ostatnich dniach na rynek napłynęło kilka pozytywnych danych makroekonomicznych, co wsparło nastroje wśród inwestorów i zachęciło ich do bardziej ryzykownych inwestycji.

W poniedziałek inwestorzy otrząsnęli się z ubiegłotygodniowego szoku wywołanego kłopotami dubajskiej agencji rządowej. Kupowano akcje, pozbywano się amerykańskich obligacji i dolarów. Kilka firm jest zainteresowanych rozbiórką i kupnem b. hali Kupieckich Domów Towarowych. W ciągu kilku dni spotkamy się z nimi i zapoznamy się z ich ofertami cenowymi - powiedział w czwartek z-ca dyrektora Zarządu Terenów Publicznych Paweł Kołodziejski. Chętne firmy mogły zgłaszać się do czwartku. "Trybuna" powiadamia, że otrzymała list Ministerstwa Sportu i Turystyki, zawierający zaproszenie do złożenia oferty przetargowej "w postępowaniu zamówienia publicznego na publikację ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej".Premier Rosji Władimir Putin zaproponował po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Azarowem połączenie rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu i ukraińskiego koncernu Naftohaz - poinformowały rosyjskie agencje prasowe. Liczba osób bez pracy w Polsce w ubiegłym miesiącu wzrosła. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13 proc. wobec 12,7 proc. w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny. W lutym ubiegłego roku stopa ta wyniosła znacznie mniej, bo 10,9 proc. Przecena funta nabiera tempa. Notowania GBP/USD przebiły barierę 1,50, a EUR/GBP zbliża się do 0,9100.

NewConnect - zastrzyk adrenaliny


Listopad był kolejnym ciekawym miesiącem na polskim rynku alternatywnym. Wyznaczono nowe szczyty, jednak nie można było mówić o słabnięciu niedźwiedzi. Sytuacja na rynku zmieniała się niezwykle dynamicznie, wobec czego inwestorzy nie mogą narzekać na brak adrenaliny.

Saab made in China


Chiński producent aut, spółka BAIC kupił od General Motors prawa do produkcji dwóch starszych modeli Saaba - 9-3 i 9-5. Reszta aktywów szwedzkiej marki wciąż szuka kupca. Najbliżej ich przejęcia jest holenderski Spyker.

Największa interwencja w historii


Europejscy politycy i instytucje długo wstrzymywały się przed choćby zdawkową interwencją w sprawie Grecji. Błędy zaniedbania sprawiły, iż cała strefa euro została postawiona pod ścianą. Rezultatem jest największy program interwencji w historii.

Spółka Andropol sprzedała udziały w elektrociepłowni w Andrychowie


Spółka włókiennicza Andropol z Andrychowa sprzedała warszawskiej firmie BD-2 swoje udziały w andrychowskiej elektrociepłowni. W ręce inwestora przeszedł pakiet 67,4 procent akcji - poinformowała rzecznik Andropolu Marzena Szwaczko.

Koniec operacji swap euro/CHF


NBP, ECB, Bank Szwajcarii i Narodowy Bank Węgier zaprzestają operacji swap euro/CHF, gdzie franki były dostarczane za euro - podał NBP w komunikacie.

Projektowany deficyt wzrośnie do 9 bln dol


Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zwiększy prognozowany deficyt budżetowy na najbliższą dekadę z ok.7, 1 bln do ok. 9 bln dol. - poinformowali wczoraj wysocy rangą przedstawiciele gabinetu Obamy.

Ceny będą nie do uzgodnienia


Ustalanie cen towarów lub usług jest jednym z najcięższych naruszeń prawa konkurencji. Przedsiębiorcy nie zawsze o tym jednak pamiętają - tylko w ciągu ostatnich tygodni Prezes UOKiK wydała trzy decyzje dotyczące porozumień cenowych, a na przedsiębiorców nałożono łączne kary ponad 253 tys. zł.

Radzikowski: Rząd chce oszczędzać kosztem emerytów


Ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski ocenił w rozmowie z PAP, że przedstawiony przez rząd Plan Rozwoju i Konsolidacji 2010-2011, to pomysł na oszczędzanie kosztem emerytów, a nie na poprawę finansów państwa.

Kupno domu bardziej opłacalne niż mieszkania


Za cenę trzypokojowego mieszkania można zostać właścicielem znacznie większego domu w tej samej dzielnicy. Kluczem jest bowiem niższa przeciętna cena metra kwadratowego domu niż mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Biznes przyszłości dzięki... terrorystom


Akcje firm, produkujących skanery dla portów lotniczych, ostro poszły w górę od czasu, gdy w Boże Narodzenie Nigeryjczykowi udało się wejść z materiałem wybuchowym na pokład samolotu lecącego z Europy do USA. Agencja dpa zwraca uwagę, że takich firm jest niewiele.

Małe i średnie firmy chcą sieci


Internet od dawna jest obowiązkowym narzędziem do promocji firm. Jak jednak wynika z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż starają się swoją ofertę opierać głównie na zbijaniu ceny, a nie innowacji.

Vattenfall nie kupi Enei!


Vattenfall nie złożył oferty na zakup od SP 67,05 proc. Enei - podała spółka w komunikacie prasowym.

Kontrowersyjny film za pieniądze podatników


"For Cod's Sake!", czyli "Dla dobra dorsza" - to tytuł filmu wyemitowanego w brukselskiej siedzibie PE. "Bohaterami" są polscy rybacy ukazani jako prymitywni kłusownicy. Produkcję zrealizowano za pieniądze podatników, również polskich - ubolewa "Nasz Dziennik".

Rostowski o ewentualnej pomocy dla kraju UE


Minister finansów Jan Vincent (Jacek) Rostowski zapowiedział we wtorek, że Polska mogłaby udzielić pomocy jakiemuś krajowi ze strefy euro, gdybyśmy doszli do wniosku, że jest to w naszym interesie, a także w interesie naszych najbliższych sąsiadów i Europy.

Prezes NBP: Wynik NBP za 2009 r. wynosi ok. 4,166 mld zł


Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2009 r. wynosi ok. 4,166 mld zł - poinformował w środę prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Antofagasta notuje spadek zysków


Kopalnia Antofagasta opublikowała słabsze od prognoz wyniki finansowe za I półrocze 2009 roku.

Mamy szansę na najszybszy internet na świecie!


Internet w każdym domu, mobilna telewizja na każdym kroku, najszybsze łącza na świecie - tak jest w Korei Południowej. Mamy szansę, by tak było również u nas. Dwaj koreańscy giganci szykują się do podboju polskiego rynku, zapowiada "Puls Biznesu".

Kontrakty na indeksy w USA w dół; zaważyły dane o stopie bezrobocia


Po gorszych od oczekiwanych danych o stopie bezrobocia kontrakty na indeksy w USA idą w dół - podają maklerzy.

Drożeje olej grzewczy z PKN Orlen


PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 31 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Zysk Admirala wzrósł dzięki polisom samochodowym


Zarobek spółki przed opodatkowaniem za I półrocze wzrósł o 5 proc.