Polskie LNG wybrało ofertę konsorcjum z PBG na budowniczego terminalu LNG


Konsorcjum Saipem, w skład którego wchodzi PBG, które złożyło najniższą ofertę na budowę terminalu LNG, wygrało przetarg. Podpisanie umowy spodziewane jest w pierwszej połowie lipca.

W pierwszej połowie dzisiejszej sesji złoty podlegał lekkiemu umocnieniu, a notowania EUR/PLN zniżkowały do poziomu 4,0600. W dalszej części dnia kurs tej pary walutowej pozostawał stabilny w pobliżu 4,0700. Weekendowe decyzje ministrów finansów państw Unii Europejskiej spowodowały euforię na rynku, jednak jak widać optymistyczne nastroje szybko opadły. Kurs EUR/USD dotarł wczoraj ponad poziom 1.3 i tu wzrosty się skończyły, a inicjatywę przejęła strona podażowa - główna para walutowa szybko zaczęła przesuwać się w dół. Pierwsze spotkanie związkowców radiowej Trójki z zarządem Polskiego Radia nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć - poza deklaracją dalszych rozmów. Związek podtrzymał postulat odwołania dyrektora Trójki Jacka Sobali.Z autorem badań afer gospodarczych III RP, dr. Krzysztofem Pietrowiczem, socjologiem, adiunktem w Zakładzie Interesów Grupowych, zastępcą dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia "Nasz Dziennik". Deficyt sektora instytucji rządowy i samorządowych, według metodologii ESA'95, wyniósł 6,9 proc. w II kwartale ubiegłego roku - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Zdaniem analityków resortu także dane za III kwartał 2009 r. wskazują, że deficyt sektora nie powinien ulec znaczącemu zwiększeniu. Ekonomiści apelują do prezydenta, posłów i senatorów o jak najszybszy wybór nowego składu Rady Polityki Pieniężnej. Choć kadencja obecnych członków Rady minie na przełomie roku, nadal nie wiadomo, kto przez najbliższe lata będzie decydował na przykład o wysokości stóp procentowych.

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a wszystkie główne indeksy wytyczyły nowe średnioterminowe maksima. Skala wzrostu nie była znacząca, ale zamknięcie w rejonie czy na dziennych maksimach zapewnia pozytywną wymowę sesji i sugeruje walkę o wyższe poziomy.

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 18 listopada obniżyli rekomendację dla Trakcji Polskiej do "akumuluj" z "kupuj", zmniejszając cenę docelową akcji tej spółki do 4,20 zł z 4,80 zł wcześniej. The chief economist for the World Bank said on Saturday that if China were to revalue its currency it would actually hurt rather than help the U.S. economy.

Górnicy obwodu kemerowskiego zagrozili w niedzielę, że jeśli nie zostaną spełnione ich warunki, w tym podwyżka wynagrodzeń, rozpoczną kolejne akcje protestu 22 maja - pisze rosyjski portal newsru.com. Do czwartku notowania złotego będą stabilne. W tym dniu, po komentarzu EBC w sprawie stóp procentowych, możliwe jest osłabienie naszej waluty do 4,20 za euro - uważają specjaliści. Zmienność ERV kursu zlotego w kwietniu spadła do 7,4 z 8,6 odnotowanych w marcu - wynika z "Monitora konwergencji nominalnej" opublikowanego w piątek przez Ministerstwo Finansów.Ostatni tydzień stycznia obfituje w liczne wydarzenia i publikacje makroekonomiczne, które mogą wywołać duże emocje na forexie. W piątek warszawska giełda będzie nadal tracić w efekcie globalnego niepokoju. Zdaniem analityków tylko dobre dane makro mogą poprawić nastroje zepsute przez informacje z Dubaju. Złoty będzie rósł w siłę? tak przynajmniej uważają rynki finansowe. Kilka tygodni temu Goldman Sachs ogłosił powrót do mocnego złotego. Potem dołączył Merrill Lynch i Citigroup, teraz UBS ogłaszając wszem i wobec, raporty prognozujące silne umocnienie się naszej waluty.

Patentus zadebiutuje w poniedziałek


Patentus, zajmujący się produkcją i remontami urządzeń górniczych, zadebiutuje w poniedziałek, 9 listopada, na GPW - poinformowała giełda w komunikacie.

Jak rozliczyć sprzedaż znaku firmowego?


Czy w przypadku sprzedaży zorganizowanej przedsiębiorstwa można skorzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu do sprzedaży znaku firmowego i procedury technologii produkcji, jeżeli nie były one zgłoszone w biurze patentów?

Spokojne otwarcie tygodnia na GPW


Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie rozpoczęły się od wysokiego otwarcia, co utrudniło zadanie kupującym. Po mieszanej piątkowej sesji na Wall Street można ten tydzień zacząć z umiarem, a wtedy i wzrosty byłyby o wiele zdrowsze. Tymczasem standardowo największa dwudziestka z KGHM na czele wyznacza kierunek całemu rynkowi.

Gigantyczna afera na giełdzie w USA


14 osób w areszcie, wory pełne pieniędzy, ksywki w stylu "Grek", "Ośmiornica", "Szczur", telefony na kartę, kryptonimy miejsc spotkań. Czy to kolejny odcinek "Rodziny Soprano"? Nie - autentyczna akcja wymierzona w przekręty na giełdzie. Chodzi o proceder stary jak giełda - insider trading.

Rynki akcji coraz niżej


Bieżący tydzień zaczął się wyjątkowo optymistycznie po oświadczeniu chińskich władz o zmianie podejścia do polityki kursowej. Jednak już w poniedziałkowym porannym komentarzu zwracaliśmy uwagę, iż reakcja na to wydarzenie była przesadzona i służyło ono po części odwróceniu uwagi od rzeczywistych problemów. Te przestały być ignorowane po fatalnych danych sprzedaży domów, o których z kolei pisaliśmy wczoraj. Efekt - amerykańskie indeksy są na dobrej drodze do tegorocznych minimów.

Polskie płace kuszą emigrantów


Już co piąty pracownik zatrudniony w sektorze usług biznesowych to osoba, która wróciła z zagranicy - odnotowuje "Puls Biznesu".

Spokój po wybiciu


Mimo negatywnych sygnałów ze strony rynków europejskich i nieco zawyżonego punktu odniesienia w postaci podciągnięcia kursów na fixingu we wtorek, warszawski parkiet na sesji środowej zachował się relatywnie mocno i WIG20 zakończył dzień na poziomie poprzedniego zamknięcia. Byki zachowały przewagę na rynku.

Chińska czkawka Google


Po raz pierwszy w historii akcje chińskiej wyszukiwarki Baidu są na giełdzie w Nowym Jorku droższe niż akcje Google'a. Przyczyną tego stanu rzeczy są doniesienia mediów o zamiarach wycofania się amerykańskiego giganta z Państwa Środka.

Zysk PKO BP większy o 1/3


Bank PKO BP chewali się wynikami za I kwartał 2010 roku. Zysk netto wzrósł z 540 mln zł przed rokiem do 719 mln zł obecnie. To efekt zwiększenia wyniku operacyjny z 689 mln zł do 907 mln zł. Wyniki banku okazały się lepsze od oczekiwanych przez analityków.

Dobre dane o produkcji przemysłowej z Polski


Dzisiejsza sesja na rynku złotego miała podobny przebieg jak notowania w ostatnich kilku dniach. Kurs EUR/PLN nie wyszedł poza przedział konsolidacji 4,0500 ? 4,1000, notowania tej pary walutowej dziś jeszcze bardziej zawęziły przedział wahań i praktycznie przez całą sesję oscylowały wokół wartości 4,0700.

Obawy o Grecję


WIG20 wybił się wczoraj dołem z kwietniowego kanału konsolidacji. Główny indeks warszawskiej giełdy stracił ponad 3,7% i notuje obecnie wartość 2452,70 pkt. Słabo zakończyły swoje sesje także parkiety w Europie Zachodniej i Ameryce. DAX stracił 2,6%, CAC40 3,64%, S&P500 2,38%, a DJIA 2,02%.

Zmiany w OFE mogą uderzyć w giełdę


Rząd zamierza odebrać przeszło połowę składki przyszłych emerytów, przekazywanej dotychczas otwartym funduszom emerytalnym, i oddać ją Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kolejarze szacują straty po powodzi


Nawet 300 mln zł mogą sięgnąć straty spowodowane przez powódź w infrastrukturze kolejowej - poinformował we wtorek rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki. Łącznie na skutek powodzi dla ruchu pociągów zamknięto 148 km torów.

WTO: pomoc udzielona Airbusowi przez UE jest nielegalna


Światowa Organizacja Handlu uznała, że pomoc finansowa udzielona przez Unię Europejską producentowi samolotów jest nielegalna, poinformowało BBC powołując się na dziennik The Wall Street Journal.

Za kilka miesięcy decyzja o wsparciu zwalnianych pracowników w Polsce


Za kilka miesięcy powinna zapaść decyzja o przyznaniu blisko 500 tys. euro z unijnego funduszu globalizacyjnego dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej. KE potwierdziła, że dostała pierwszy polski wniosek o wsparcie z funduszu.

DM BOŚ wycenia akcję Delko na 13,59 zł


Dom Maklerski BOŚ, w raporcie z 18 sierpnia, wycenia akcję Delko, dystrybutora chemii gospodarczej, na 13,59 zł.

Piwowar zwalnia, robotnicy protestują


Największy piwowarski koncern świata Anheuser-Busch InBev zapowiada zwolnienie co dziesiątego ze swych pracowników w Europie. Producent takich piw jak Becks, Budweiser czy Stella Artois, tłumaczy ten krok spadkiem sprzedaży piwa.

Związkowcy z Trójki chcą odwołania Sobali


Związkowcy z radiowej Trójki domagają się od zarządu Polskiego Radia odwołania ze stanowiska dyrektora stacji Jacka Sobali oraz proszą o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej.

Cadbury hits record high as rival bidders circle


Cadbury Plc shares hit a record high on speculation of a battle for the British confectioner between bidder Kraft Foods Inc and rivals who are considering making takeover offers, analysts said on Monday.

Pokrycie straty z działalności w ujęciu bilansowym i podatkowym


Górnik Zabrze zmierzy się w środę z Wartą Poznań w 32. kolejce 1. ligi i jeśli wygra, to niezależnie od wyników innych spotkań, awansuje do piłkarskiej Ekstraklasy. Już wcześniej pierwsze miejsce w tabeli zapewnili sobie piłkarze Widzewa Łódź.