Polska wciąż spełnia tylko kryterium stóp proc.


Polska kolejny miesiąc spełnia tylko kryterium stóp procentowych zapisane w traktacie z Maastricht - poinformowało Ministerstwo Finansów we wrześniowym numerze "Monitora konwergencji nominalnej w UE 27".

Zaostrzanie polityki monetarnej w obecnej chwili może być za wczesne - uważa członek RPP Elżbieta Chojna-Duch. Rząd zgodził się we wtorek na podwyższenie od 1 stycznia 2011 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1.386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Od jutra drożeje przejazd autostradą A4 Kraków - Katowice. Teraz kierowcy zapłacą nie 13 a 16 złotych. Staleksport wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję - powiedziała Radiu Kraków Beata Szydło z PiS.



Norbert Biedrzycki, nowy prezes Sygnity, wśród zadań na najbliższą przyszłość wymienia wzrost rentowności grupy i wykorzystanie jej potencjału. Rada nadzorcza Sygnity liczy, że nowy prezes szybko poprawi kondycję spółki. Przyszła niemiecka koalicja rządząca chadeckich partii CDU i CSU oraz liberalnej FDP rozważa stworzenie specjalnego funduszu pozabudżetowego, który pozwoliłby na sfinansowanie kosztów walki z recesją i obniżki podatków nie zwiększając oficjalnie zadłużenia budżetu państwa. Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2009 r. na poziomie 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc.

Początek minionego tygodnia na rynku złotego nie zapowiadał optymistycznego finiszu. Notowania EUR/PLN konsolidowały się w przedziale 4,0800-4,1000.

13 zł za telefon, 20 zł za list, 110 zł za odwiedziny - tyle banki liczą sobie za ponaglanie nas w spłacaniu kredytów. W tym roku zbiorą rekordowe żniwo, bo długi rosną na potęgę - informuje "Gazeta Wyborcza". Chrysler Group LLC, amerykański koncern samochodowy, który połączył się z włoskim Fiatem aby uratować się przed bankructwem, zamierza wprowadzić na rynek w USA modele Fiata i zaprzestać produkcji niektórych swoich modeli.

Ten weekend to dobry moment dla wszystkich podatkowych maruderów, którzy jeszcze nie zdołali rozliczyć się ze swoich dochodów. Specjalnie dla nich urzędy skarbowe będą czynne w sobotę w godzinach 9-13. Podatnicy będą mogli złożyć deklaracje oraz poprosić urzędników skarbowych o pomoc w wypełnieniu formularza. 30 kwietnia mija termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2009 r. Elżbieta Sjoblom, akcjonariusz spółki Jago, chce zwołania NWZA spółki w sprawie wyrażenia zgody przez walne na nabycie do 4,2 mln akcji Elektrimu - podała Jago w komunikacie. Myszka Miki i Spider-Man znajdą się w jednej rodzinie. Korporacja Walta Disneya poinformowała, że przejmuje firmę Marvel - najsłynniejszego amerykańskiego wydawcę komiksów.



Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka to lider najnowszego rankingu największych kancelarii prawniczych przygotowywanego przez "Rzeczpospolitą". Laur lidera specjalistów zdobyła kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Polski Koncern Naftowy Orlen zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie podwyżek płac na rok 2010 na mocy którego średnioroczny poziom wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla każdego uprawnionego pracownika wyniesie 165 zł - poinformował PKN we wtorkowym komunikacie. Polska jako jedyny kraj w Europie z dodatnim wzrostem gospodarczym. Nasz Produkt Krajowy Brutto w II kwartale wzrósł 1,1 proc., licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W reakcji na te dane umocnił się złoty i mocno umocniła się warszawska giełda.

Przewozy Regionalne wpłaciły część należności za dostęp do torów


10 mln zł wpłaciły Przewozy Regionalne na konto PKP Polskie Linie Kolejowe - poinformował rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. To pierwsza transza z 28 mln zł, którymi przewoźnik chce zmniejszyć swój dług u zarządcy infrastruktury.

Poczta bliska bankructwa, nie będzie listów w sobotę


Wskutek recesji i postępów łączności elektronicznej, amerykańska poczta popadła w tarapaty finansowe i grozi jej bankructwo. Jej szef proponuje drastyczne środki zaradcze, jak likwidację doręczania listów w sobotę.

IAI zadebiutuje jutro na NewConnect


Pierwsze notowanie 656 235 akcji serii C IAI na NewConnect odbędzie się 16 grudnia.

Lepsze dane z USA


W dniu dzisiejszym poznaliśmy odczyty inflacji CPI zarówno dla Strefy Euro jak i dla USA. W przypadku obszaru wspólnej waluty wyniosła ona -0,7% r/r i tym samym była niewiele niższa od prognoz na poziomie -0,6%.

Są pieniądze na wiatraki i biopaliwa


Jeszcze w tym roku ruszą dwa duże konkursy na dofinansowanie produkcji biopaliw i budowę zakładów produkujących wiatraki czy elektrownie wodne. Oba zapewne w grudniu ogłosi Instytut Paliw i Energii Odnawialnej - zapowiada "Puls Biznesu".

Rząd już wie, jak sprzedać giełdę


Resort skarbu ma nowy pomysł na prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych - donosi ''Rzeczpospolita". Powód? Deutsche Boerse, czyli jedyny kandydat do przejęcia większości akcji GPW, nie musi być najlepszym inwestorem strategicznym dla polskiego parkietu.

Złoty na razie ignoruje zapowiedzi ministra finansów o wzroście deficytu na 2010 r.


W poniedziałek od rana złoty umacnia się, ignorując zapowiedź Jacka Rostowskiego o ponad52-mld deficycie budżetowym na 2010 r. Zdaniem analityków silniejsze od obaw są obecnie dobre nastroje na giełdach oraz w globalnej gospodarce.

Tylko Niemcy chcą kupić GPW


Tylko niemiecka Deutsche Boerse złożyła ofertę na zakup większościowego pakietu w Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował resort skarbu państwa. Ministerstwo otrzymało jeszcze oferty zakupu pakietu mniejszościowego od członków GPW:  Pekao S.A. oraz Banco Espiriti Santo de Investimento.

Hawe chce rozmawiać ze Sferią o współpracy, ale na emisję akcji jest za wcześnie


Zarząd giełdowego Hawe jest gotowy do rozmów ze Sferią na temat współpracy obu firm, ale uważa, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby zwoływać walne zgromadzenie w celu przegłosowania emisji akcji - poinformowało Hawe w komunikacie.

Kiedy 7% stawka VAT przy usługach budowlanych?


Roboty związane z budownictwem mieszkaniowym polegające na montażu instalacji solarnej wewnątrz budynku opodatkowane są 7% stawką VAT. Jeżeli jednak podejmowana byłaby osobna robota polegająca na remoncie czy montażu (na podstawie odrębnej umowy), wykonywana w lokalu użytkowym znajdującym się w budynku mieszkalnym, to do tej roboty powinna mieć zastosowanie stawka 22%. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 kwietnia 2010 r...

Grupa TP chce powołać nową spółkę


Grupa Telekomunikacji Polskiej chce powołać spółkę do obsługi klientów TP i Centertela. Przejdzie do niej około 5 tys. pracowników obu firm, oszczędności w ciągu 5 lat mają sięgnąć 150 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

DM PKO BP : "kupuj" dla Remak


Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 10 sierpnia, wydali rekomendację "kupuj" dla Remaku i ustalili cenę docelową dla akcji spółki na 46,50 zł.

Nokia stawia na polskie audiobooki


Fińska Nokia chce sprzedawać nasze audiobooki. W 2009 roku wbudowała do jednego ze swoich aparatów aplikację do słuchania książek z serwisu Audioteka.pl. Teraz jest zainteresowana zakupem usług tego serwisu, by wykorzystać je na zagranicznych rynkach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Panda do Włoch, Lancia do Polski


Turyński Fiat zdecydowany jest zamknąć swoje zakłady w Termini Imerese na Sycylii. Produkcja lancii ypsilon przeniesiona zostanie w przyszłym roku do Polski, we Włoszech natomiast wytwarzana będzie nowa panda - wynika z ustaleń piątkowego spotkania z przedstawicielami rządu Włoch i związkowcami.

Producenci cukru oburzeni reklamami soków


Związek Producentów Cukru obawia się rozpętania kampanii przeciwko produktom zawierającym cukier. Pierwszą taką reklamę wypuściła firma Agros Nova, która promuje swoje soki Fortuna w 100 proc. bez dodatku cukru. Sprawą zajął się UOKiK - informuje "Rzeczpospolita".

Techniczna słabość


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a WIG-20 testował ostatnie minimum na 2334 pkt. Nieznacznie powyżej tego poziomu pojawił się popyt, co jest zrozumiałe, gdyż wynika on z 61,8% zniesienia wzrostu z 2165 do 2619 pkt.

Ceny jajek drastycznie wzrosną?


Już niedługo w polskich sklepach kupimy tylko takie jajka, które zniosła zadowolona z życia kura. Podobno będzie smaczniejsze od tych, które jemy teraz. A już na pewno my będziemy czuć się lepiej, wiedząc, że producentka tego jaja ma się dobrze - informuje "Polska The Times".

Lepsze wyniki finansowe pomogły na krótko


Wczorajsze lepsze od oczekiwań wyniki Citigroup, poranna publikacja rezultatów Daimlera, a także pozytywne zaskoczenie ze strony Goldman Sachs poprawiły nastroje na giełdach. Tym samym powrócił apetyt na ryzyko, co zaowocowało odrabianiem start przez główną parę walutową.

Sześciocyfrowe sumy za obiad z Buffettem


Anonimowi darczyńcy wpłacają sześciocyfrowe sumy, aby dostąpić zaszczytu zjedzenia obiadu w towarzystwie legendarnego inwestora giełdowego Warrena Buffetta zwanego "Wyrocznią z Omaha".

Korzystniejsze warunki na zakup TFI


Zniżki w opłatach manipulacyjnych, elastyczność w zakresie wpłat czy obniżone progi "wejścia" - takie są korzyści z uczestnictwa w programach systematycznego oszczędzania przygotowanych przez TFI. Nie wszystkie oferty są jednak atrakcyjne pod względem liczby dostępnych funduszy inwestycyjnych czy możliwości zmiany strategii inwestycyjnej - wynika z analizy Expander - Niezależnego Doradcy Finansowego przygotowanej z okazji kończącego się Światowego Tygodnia Oszczędzania.