Spadki w Japonii


Daiwa Securities przewodził spadkom indeksu Nikkei. Indeks japoński zakończył dzień spadkiem o 0,27 proc.

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, skala ruchu nie była znacząca, ale dzięki zwyżce główne indeksy zbliżyły się do ostatnich maksimów. Nieco słabiej zachowywał się segment małych i średnich spółek, ale tak już jest od kilkunastu tygodni i wiele wskazuje, iż dalej ton wydarzeniom będą nadawać spółki o dużej kapitalizacji. Prezydent USA Barack Obama chce użyć państwowych pieniędzy, aby ułatwić małym przedsiębiorcom dostęp do kredytu. Jednocześnie Kenneth Feinberg, tzw. płacowy car, zamierza ograniczyć płace w zarządach spółek, które skorzystały z państwowej pomocy o połowę. Od blisko tygodnia trwa nie najlepsza passa dolara. Przyczyną były słabe dane na temat amerykańskiego rynku pracy sprzed kilku dni. Wczoraj dane również nie były specjalnie zachwycające, jednak możliwe jest nieznaczne umocnienie dolara.Zdaniem analityków odczyt danych o PKB za III kwartał w Polsce, może doprowadzić do umocnienia krajowej waluty do 4,10 zł za euro. W szwajcarskiej dolinie Vallee de Joux w 10 miejscowościach mieszka 6 tys. ludzi. Producenci luksusowych zegarków, którzy mają tam swoje siedziby (m.in. Audemars Piguet i Jager-LeCoultre) potrzebują co najmniej tylu pracowników, co oznacza, że aby zapełnić braki kadrowe, muszą sięgać po Francuzów. Utrzymuje się problem z niewypłacaniem wynagrodzeń. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy odnotowała o dwie trzecie takich przypadków więcej niż w 2008 roku - poinformował w czwartek główny inspektor pracy Tadeusz Zając.

Krakowska Wisła okazała się wiosną najbardziej medialnym klubem ekstraklasy. Wyprzedziła Lecha Poznań i Ruch Chorzów zarówno w maju, jak i w skali całej rundy - wynika z raportu "POLSKA PIŁKA" cyklicznie wydawanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Oszczędzać można na wszystkim: na zakupach, restauracjach, benzynie... Na wszystkim, ale przecież nie na naszych pupilach. Więc psi biznes to świetny sposób na pieskie, kryzysowe czasy. Pomimo recesji wydatki na zwierzęta wzrastają. Sami tylko Amerykanie wydali na swoich ulubieńców aż 43 miliardy dolarów. Analitycy DM IDMSA w raporcie z 16 października podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla spółki Barlinek i podnieśli cenę docelową akcji do 3,45 zł z 3,22 zł wcześniej.

The dollar made modest gains against most rivals in Asian trading Monday, taking its cue from weaker equities markets throughout most of the session. Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się zwyżkami. Jednak na rynku pojawili się chętni do sprzedaży akcji, którzy pomimo korekty wzrostowej kontrolują sytuację na rynku, uważają analitycy. Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem oczekiwań na dane z amerykańskiego rynku pracy. Kurs EUR/USD rozpoczął dzień w okolicach poziomu 1,5070 i praktycznie do godziny 14.30 pozostał w jego okolicach.Przypadek Bernarda Madoffa pomaga w namierzaniu innych oszustów. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Madoffie jeden z klientów nowozelandzkiego banku ASB nabrał podejrzeń co do programu inwestycyjnego, jaki oferował mu jeden z pracowników firmy. Klient miał nosa - oferta okazała się piramidą finansową. Zaledwie połowa polskiego społeczeństwa korzysta z usług finansowych - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Mimo szerokich kampanii reklamowych instytucji finansowych, w naszym kraju wciąż utrzymuje się kult gotówki. – Usługi finansowe w Polsce wciąż nie są popularne – przyznają eksperci. Dostawy gazu ziemnego do Polski ze wschodu są realizowane zgodnie z planem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Polski monopolista gazowy PGNiG zapewnił, że na razie nie ma zagrożenia, iż będzie dostarczany w mniejszej ilości.

Prognoza NBP: deficyt rachunku bieżącego w 2010 na poziomie 2,0 proc. PKB


Deficyt rachunku bieżącego bilansu płatniczego w 2010 r. będzie kształtował się na poziomie ok. 6,3 mld euro, co w relacji do PKB wyniosłoby 2,0 proc. - wynika z prognozy bilansu płatniczego Polski na 2010 rok Narodowego Banku Polskiego, do którego dotarła PAP.

UKE obniży stawki MTR do 3,2 eurocenta/ min od stycznia 2011 r.


Ze względu na skutki globalnego kryzysu gospodarczego, odczuwalne także na polskim rynku telekomunikacyjnym, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zrezygnował z planowanej na lipiec br. obniżki stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (MTR), ale przewiduje, że stawki te zostaną obniżone od stycznia 2011 r. do 3,2 eurocenta za minutę, wynika z komunikatu Urzędu.

Polska nie oczekuje rewolucji


Przedstawiciele polskich regionów, minister ds. rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i europosłowie gorąco bronili wczoraj tradycyjnej, zaadresowanej do wszystkich regionów w UE polityki spójności, podczas zorganizowanej w Komisji Europejskiej wielkiej konferencji na temat przyszłości tej polityki po 2013 roku.

Dostaną nawet bogaci, byle bezrobotni


Eksperci i szefowa resortu pracy Jolanta Fedak uważają, że brak kryterium dochodowego w ustawie o pomocy w spłacie kredytów hipotecznych jest błędem. Prowadzi bowiem do sytuacji, gdy państwo pomoże spłacić kredyt rodzinie, w której jedno z małżonków zarabia np. 20 tys. zł miesięcznie - wystarczy, że drugie straci pracę.

Każdy klient, który

druk kalendarzy

reklamowych zamawia u nas co najmniej po raz drugi może liczyć na specjalne rabaty. Ofertę cenową na kalendarze reklamowe przestawimy każdemu klientowi, który powraca do nas z zamówieniem. Jako największy producent kalendarzy w Katowicach możemy pozwolić sobie na jedne z największych rabatów przy zamówieniach na kalendarze reklamowe. Ale oczywiście nie tylko cena przyciąga naszych klientów. Doskonała jakość, jaką pochwalić się mogą kalendarze reklamowe to również wielki atut naszych produktów.

WZA Enei przegłosowało wypłatę 167,75 mln zł dywidendy z zysku netto za 2009 r.


Wtorkowe walne zgromadzenie Enei przyjęło wniosek przedstawiciela MSP, by z zysku netto za 2009 rok wypłacić 167,75 mln zł dywidendy, co daje 0,38 zł dywidendy na akcję - poinformował prowadzący obrady. Dywidenda stanowić będzie 55 proc. jednostkowego zysku spółki.

KGHM nie wyjdzie z Polkomtela!


Jest mało prawdopodobne, by KGHM sprzedał w tym roku swój udział w Polkomtelu - powiedział dziennikarzom Herbert Wirth, prezes KGHM.

Sesja bez większego znaczenia


Pierwsza sesja po Świętach przebiegała bardzo spokojnie. Spora część inwestorów najprawdopodobniej zrobiła sobie już przerwę do końca roku, dlatego płynność w trakcie sesji europejskiej była wyraźnie ograniczona.

Biura podróży liczą straty w milionach


Chmura pyłu nad Europą mocno bije w interesy biur podróży. Część z nich zaczyna już liczyć straty. - Spółka TUI Travel - w skali globalnej - ponosi dziennie ok. 6-7 mln funtów strat. Nie dzielimy ich na poszczególne kraje - powiedział dyrektor marketingu polskiego oddziału firmy Piotr Haładus.

Kontrolerzy sprawdzą abonament


Niepłacący abonamentu radiowego właściciele firm mogą się spodziewać, że do ich drzwi zapukają kontrolerzy z Poczty Polskiej. Pracownicy Poczty już odwiedzają te firmy, które nie zarejestrowały odbiorników, a istnieje przypuszczenie, że mogą je posiadać.

LOT naprawi samoloty NATO


Polskie Linie Lotnicze LOT to nie tylko firma przewozowa. To także... mechanicy NATO. Od przyszłego roku LOT naprawiać będzie Boeingi używane przez wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformował w czwartek polski przewoźnik. Będący w trudnej sytuacji LOT pozyska dzięki temu dodatkowe pieniądze oraz nowe możliwości rozwoju w zakresie usług dla wojsk lotniczych.

Nielegalna rakija ratunkiem w kryzysie


Rakija, której produkcja jest głęboko zakorzeniona w tradycji bułgarskiej, okazała się deską ratunku w kryzysie zarówno dla zwykłych obywateli i restauratorów, jak i dla fiskusa. W renomowanych restauracjach nad Morzem Czarnym w tym sezonie hitem jest "rakija domowa", za którą nie zapłacono akcyzy.

Nowy indeks na GPW


Z dniem 4 stycznia 2010 roku GPW rozpocznie obliczanie i publikację subindeksu sektorowego WIG-energia.

Spadają ceny cukru


Brazylia, największy plantator cukru ogłosiła, że może przeznaczyć 33 mld dolarów na renowacje starych oraz na budowę nowych przetwórni cukru do 2012 roku. Może ona wykorzystać dodatkowe 65 milionów hektarów pod uprawy trzciny cukrowej.

We Francji niespodziewany spadek wydatków konsumentów


We Francji w lutym 2010 r. wydatki konsumentów niespodziewanie spadły, już drugi miesiąc z rzędu, m.in. po pogorszeniu się sytuacji na rynku pracy.

Czy rządy zapłacą swoje długi?


Jednym z bardziej interesujących rynków, który nie wrócił do normy po przetoczeniu się kryzysu finansowego jest rynek kontraktów Credit Default Swap (CDS) na obligacje rządowe. Przyjrzyjmy się, co to za rynek i jakie ciekawe informacje można na nim znaleźć.

Złoty do końca dnia w wąskim paśmie 4,10-4,12 za euro


Kurs złotego do końca środy powinien utrzymywać się w wąskim paśmie wahań 4,10-4,12 za euro, istotne będzie otwarcie giełdy nowojorskiej - uważają analitycy.

Mniej katolicko w TVP


Nawet o 70 proc. będą mniejsze budżety redakcji katolickich w oddziałach regionalnych TVP - pisze "Gazeta Wyborcza".

Notariusze blokują dostęp do zawodu aplikantom


Samorządy notarialne z Warszawy, Katowic i Poznania nie chcą szkolić aplikantów, którzy nie znaleźli sobie patrona - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci uważają, że ograniczenie dostępu do aplikacji osobom, które zdały egzamin i zostały wpisane na listę aplikantów notarialnych, jest bezprawne.

Fedak: Przygotowaliśmy trzy rozwiązania


Oprócz możliwości udzielania FUS pożyczek z budżetu państwa oraz zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE, wśród propozycji do planu konsolidacji finansów publicznych znalazła się również korelacja rent i emerytur - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

NWZA WSiP przegłosowało skup akcji własnych, po cenie 17,75 zł brutto


Akcjonariusze WSiP zdecydowali w poniedziałek o przeznaczeniu na buyback w drodze wezwania do 44 mln zł, akcje będą skupowane po cenie 17,75 zł brutto. Wezwanie ma być ogłoszone nie później niż 16 grudnia 2009 roku i zapisy mają potrwać 14 dni.