Ucz się, płać i płacz...


Najwięcej płacą za swoją edukację przyszli dentyści, lekarze i... śpiewacy - wynika z raportu o płatnej nauce na uczelniach publicznych i niepublicznych, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jeszcze w tym roku Pol-Mot Warfama może ruszyć ze sprzedażą pick-upów Grand Tiger - przewiduje "Parkiet". Wywiad z Kazimierzem Sedlakiem, doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem siedmiu książek dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi, twórcą i dyrektorem pierwszej polskiej agencji doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak. Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc.Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik. Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w II kw. 2009 roku 7,9 proc. wobec 8,3 proc. w I kw. 2009 roku - podał we wtorek GUS. Polskie portale społecznościowe na wzór amerykańskiego Facebooka świadczą w zamian za rzeczywiste wynagrodzenie wirtualne usługi. Nasza-klasa wprowadziła nawet wirtualną walutę, zwaną eurogąbką. Eurogąbkę wykupuje się poprzez wysłanie sms lub wpłatę przelewem bankowym. Ceny eurogąbki wahają się od 2,44 zł do 50 zł.

Miniona sesja giełdowa na Wall Street rozpoczęła się od zniżki wartości indeksów. Sentyment inwestycyjny poprawił się dopiero po optymistycznych danych na temat zapasów ropy naftowej w USA. Indeks Dow Jones wzrósł na koniec notowań o 0,66 proc., a S&P 500 o 0,69 proc., kończąc sesję w pobliżu poziomu 1000 pkt.

Dzisiejsza sesja przebiegała przez większość czasu w spokojnych nastrojach. Rano mogliśmy obserwować odreagowanie w notowaniach głównych par walutowych oraz na rynku walut naszego regionu. Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna rozpocząć się od umiarkowanych wzrostów głównych indeksów, jako odpowiedź na wczorajszą zwyżkę Wall Street (S&P500 0,7 proc.; Nasdaq Composite 0,5 proc.) oraz dzisiejszy wzrost indeksu Nikkei (0,8 proc.) do najwyższego poziomu od 10 miesięcy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na operatora sieci Era - Polską Telefonię Cyfrową (PTC) - ponad 8,7 mln zł kary za wprowadzanie klientów w błąd w swoich reklamach. Za podobne praktyki zostały ukarane też: Aster (ponad 390 tys. zł kary) i Vobis (ponad 177 tys. zł). Rząd rusza na bitwę z jednorękimi bandytami. Jeszcze dziś ma przyjąć projekt ustawy hazardowej i natychmiast przekazać go do Sejmu. Tam - także dziś - na wspólnym spotkaniu premier, marszałek Sejmu i szefowie klubów mają ustalić harmonogram dalszych prac Izby. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt trafi do prezydenta jeszcze w listopadzie. Lech Kaczyński już zapowiada, że "nie stanie na przeszkodzie" wprowadzenia ustawy. Najbardziej efektywną w Europie instalację do usuwania tlenków azotu ze spalin zainstalowano w należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Elektrowni Opole - informuje "Rzeczpospolita".W USA zanotowano duży wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca szpitalom kosztów leczenia dzieci, których rodzice nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego - alarmuje "Nasz Dziennik". Egyptian exports could grow by 10% to 15% this year, compared with 2008, which saw a drop of 4% due to a significant fall in prices, the country's trade minister said Monday.

Giełdy czekają na przelew do Aten


Rynki finansowe z coraz większą niecierpliwością czekają na jasne sygnały w sprawie pomocy dla Grecji. Atmosfera zrobiła się na tyle nerwowa, że na godzinę 16.30 zwołano konferencję prasową po spotkaniu przedstawicieli Niemiec z szefami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Po powodzi ubezpieczyciele śpią spokojnie


Wydawać by się mogło, że odszkodowania popowodziowe mogą nadszarpnąć budżety firm ubezpieczeniowych. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza zapewnia jednak, że z powodu wielkiej wody sektor ubezpieczeniowy w Polsce nie dozna zasadniczego uszczerbku.

Rząd chce spotkania na szczycie z GM w sprawie Opla


Niemiecki rząd federalny chce jeszcze w tym tygodniu doprowadzić do spotkania na szczycie z przedstawicielami zarządu amerykańskiego koncernu General Motors, poświęconego sprzedaży niemieckiej spółki motoryzacyjnej Opel - poinformował rzecznik rządu Ulrich Wilhelm.

Słodka propozycja za 17 miliardów dolarów


Amerykański gigant spożywczy Kraft Foods zaproponował połączenie z brytyjską firmą Cadbury za sumę 16,7 miliarda dolarów. Cadbury odrzucił jednak na razie warunki propozycji rywala. Brytyjczycy są m.in. właścicielami polskiej marki Wedel.

Rynek USD/JPY pod oporem


We wczorajszym handlu, dolar notowany był wyżej od euro. Słabiej natomiast wypadł od dolara kanadyjskiego i australijskiego. Uzgodniony plan pomocy Grecji, nadal nie budzi dużego entuzjazmu.

40 Polaków straci pracę w Oplu


Opel zwolni 8300 pracowników, w tym 40 w Polsce - ogłosił prezes GM Europe, Nick Reilly. Co prawda, cięcia ominą fabrykę w Gliwicach, ale likwidacji ulegnie 40 miejsc pracy w działach sprzedaży i administracji Opla w Polsce. Redukcja zatrudnienia ma związek z decyzją amerykańskiego koncernu o zainwestowaniu w spółkę Opel/Vauxhall do 2014 roku 11 mld euro.

Przejęcia nabierają rozpędu


Rosnąca liczba dużych transakcji fuzji i przejęć zawieranych na zagranicznym rynku może świadczyć o coraz większej wierze korporacji w koniec recesji.

John Driscoll zostanie dyrektorem finansowym TVN


John Driscoll zostanie od 14 maja zostanie członkiem zarządu i dyrektorem finansowym grupy medialnej TVN, poinformowała spółka w komunikacie. Od 2007 r. Driscoll odpowiadał za finanse całej grupy ITI - kluczowego akcjonariusza TVN.

Przychody z prywatyzacji mogą wynieść 7 mld zł


Przychody z prywatyzacji w 2009 roku mogą wynieść 7 mld zł - poinformował wiceminister skarbu państwa Adam Leszkiewicz.

Obama i Bernanke potrzebują cudów, by przetrwać 2010


Jeżeli 2009 był rokiem potężnej rządowej interwencji w prywatną gospodarkę i próby przeforsowania reformy zdrowotnej, to 2010 będzie czasem odstawiania kraju od kroplówki i oceniania, co zadziałało, a co nie, w nadziei, że tego drugiego było mniej.

Giełda najwyżej w tym roku!


Tak wysoko WIG20 nie był od 3 października 2008 r. Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie zyskał w piątek 4,09 proc. i zakończył dzień na poziomie 2234 pkt. Sporo zyskał też złoty.

Impexmetal przeznaczy do 100 mln zł na skup akcji własnych


Impexmetal przeznaczy do 100 mln zł na skup akcji własnych w celu ich umorzenia. Program skupu akcji będzie trwał nie dłużej niż do 25 czerwca 2010 roku, a w jego ramach może zostać skupione do 35 proc. ogólnej liczby akcji - podała spółka w komunikacie.

Wydatki na studia jako koszt podatkowy


Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest korzystanie z różnego rodzaju form dokształcania w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Jedną z takich form są studia licencjackie. Ponieważ profil podjętej edukacji pozostaje najczęściej w związku z zakresem prowadzonej działalności, podatnicy pytają o możliwość zaliczenia wydatków na jej sfinansowanie do kosztów uzyskania przychodów.

Zabezpieczenie zapłaty dla przewoźnika


Firma przewozowa, która nie otrzymała zapłaty za przewóz przesyłki, może skorzystać z ustawowego prawa zastawu na przesyłce. W praktyce skorzystanie z tego prawa nie jest proste. Zawarte w umowach postanowienia dotyczące zapłaty przewoźnego dopiero w określonym terminie po zrealizowaniu przewozu uniemożliwiają przewoźnikowi odmowę wydania przesyłki.

ABW wchodzi na giełdę


- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej, poprowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały jej już przesłane - poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Pracodawcy nie zrezygnowali ze zwolnień


Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

TVN deklaruje chęć kontynuowania wypłaty dywidendy


TVN deklaruje chęć kontynuowania wypłaty dywidendy, ale być może na niższym poziomie, z przedziału 30-50 proc. skonsolidowanego zysku netto - poinformował w piątek dyrektor finansowy TVN Rafał Wyszomierski.

MG: PWE Gubin potencjalnym inwestorem złóża węgla brunatnego


Potencjalnym inwestorem złoża węgla brunatnego w okolicy Gubina jest spółka PWE Gubin, która jednak nie złożyła jeszcze wniosku o koncesję na wydobycie węgla z tego złoża. Inwestor planuje wybudowanie tam kompleksu energetycznego: elektrowni oraz kopalni w pobliżu planowanej odkrywki - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Ograniczenie wydatków może wywołać recesję


Wyraźnie zauważalny staje się rozdźwięk między zachowaniem różnych rynków finansowych po przyjęciu planu pomocowego w Europie i zgodzie Europejskiego Banku Centralnego na skupowanie obligacji skarbowych stanowiących problem dla banków. Na rynki akcji optymizm wraca najszybciej, euro z trudnością odrabia straty, natomiast złoto wyraźnie idzie w górę i bije rekordy.

Karel De Gucht: Europa potrzebuje wzrostu gospodarczego


Wolny handel może być narzędziem poprawy sytuacji gospodarczej, a wzrost gospodarczy jest właśnie tym, czego Europa najbardziej dziś potrzebuje - powiedział unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht podczas czwartkowej wizyty w Warszawie.