Największa interwencja w historii


Europejscy politycy i instytucje długo wstrzymywały się przed choćby zdawkową interwencją w sprawie Grecji. Błędy zaniedbania sprawiły, iż cała strefa euro została postawiona pod ścianą. Rezultatem jest największy program interwencji w historii.

Amerykańska giełda zanotowała w środę spadki po krytycznej wypowiedzi przedstawiciela amerykańskiego banku centralnego o wysokości stóp procentowych w USA. Przedsiębiorcy, których dotknęła klęska powodzi, nie muszą osobiście odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych. Mogą to zrobić np. przez pocztę czy internet. Mogą też wystąpić o ulgi w spłacie należności. Komisja Europejska wystąpi przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niewdrożenia przepisów związanych z oceną inwestorów, którzy chcą nabyć duży pakiet akcji instytucji finansowych - poinformowała w czwartek KE.Japan's Nikkei stock average edged up 0.6 percent on Friday in lacklustre trade, stalled between investor reluctance to buy in the face of weak Shanghai shares and wariness of selling before Japan's election on Sunday. Sumitomo Corp. said Tuesday it has signed a memorandum of understanding with the Vietnam government to build and operate a coal-fired thermal power plant in the southeast Asian country. Rynek EURUSD od trzeciej sesji znajduje się poniżej psychologicznego poziomu 1,2000. W tej chwili inwestorzy czekają na kolejne impulsy z rynku mogące przyczynić się do większych ruchów cenowych.

Zdaniem dilerów za sprawą komunikatu po posiedzeniu EBC perspektywy dla złotego poprawiły się. Wzrosty na giełdach w USA mogą przyczynić się do dalszego umocnienia naszej waluty.

Polskie Linie Lotnicze LOT chciałyby mieć własny terminal na lotnisku Okęcie - poinformował PAP prezes spółki Sebastian Mikosz. Władze PLL LOT prowadzą rozmowy w tej sprawie z dyrekcją warszawskiego portu. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja ministrów finansów i pracy w sprawie zwiększenia tzw. "ZUS-owskiej" części emerytury to dobre rozwiązanie. Może ono odciążyć budżet i zwiększyć emerytury.

Strajki w Grecji najwidoczniej wpływają na wyobraźnię inwestorów. Ale to tylko niewielka część prawdy. Prawdziwym powodem wieczornych spadków wspólnej waluty, były ostrzeżenia agencji S&P, która nie wykluczyła dalszej obniżki ratingu w perspektywie miesiąca. To przede wszystkim sygnał, iż spada zaufanie do tego, iż Grekom rzeczywiście może się udać. Wydatki konsumentów we Francji wzrosły w marcu 2010 r. mocniej niż oceniano. Wydatki wzrosły w ub. miesiącu o 1,2 proc. mdm, po spadku w lutym o 1,4 proc., po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny InSEE w Paryżu. W przyszłorocznym budżecie Unii Europejskiej dla Polski przewidziano ponad 12 miliardów euro. To wzrost o prawie 8,5 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - poinformował komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział w rozmowie z PAP, że jego resort w najbliższych latach skupi się na tworzeniu najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Do dotychczasowych sukcesów zaliczył m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców, wypracowanie pakietu antykryzysowego na forum Komisji Trójstronnej, której przewodniczy, oraz "bezpieczną" politykę energetyczną, w tym porozumienie z Rosjanami w sprawie dodatkowych dostaw gazu. MSP rozważa prywatyzowanie Zakładów Chemicznych Police poprzez ogłoszenie wezwania przez inwestora strategicznego - powiedział w piątek Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. Jak zwykle, w drugi piątek miesiąca podejmę próbę zinterpretowania wykresu przez pryzmat zasady fal Elliota. Ostatni tydzień zakończył się wzrostem, a WIG wytyczył nowe, średnioterminowe maksimum na 41241 pkt.

UOKiK: uwaga na wakacyjne wyjazdy


Osoby planujące wyjazd wakacyjny powinny dobrze się do niego przygotować - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto znać swoje prawa i sprawdzić wiarygodność biura podróży czy pensjonatu, aby oczekiwany przez cały rok urlop nie stał się koszmarem.

Prezydent chce rozmawiać o OFE


Prezydent nie mówi "nie" rządowemu pomysłowi pozostawienia części składki emerytalnej z Otwartych Funduszy Emerytalnych w ZUS - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ta praca niszczy człowieka!


Inżynier Francis Le Bras pracuje dla France Telecom od 20 lat. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim - jak mówi jego lekarz, z powodu braku jakiegokolwiek zajęcia. Korporacja odsunęła go na boczny tor trzy lata temu, gdy dział, w którym był zatrudniony, przeszedł restrukturyzację. Francisowi przydzielono pracę, która nie ma nic wspólnego z jego kwalifikacjami.

Rostowski zdradza w "WSJ" jak Polska pokonała kryzys


Polska jest jedynym krajem w Europie, który zakończył rok 2009 bez recesji. Co więcej, osiągnęła 1,5-procentowy wzrost, który i tak jest znacznie poniżej jej możliwości - pisze w artykule zamieszczonym w poniedziałkowym "Wall Street Journal" minister finansów Jacek Rostowski i zdradza sekret polskiego sukcesu.

Indeks PMI composite w strefie euro bez zmian


Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 53,7 pkt wobec również 53,7 pkt w styczniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

Będą szkolenia na pamiątkarza i informatora turystycznego


Kilkadziesiąt osób z regionu łódzkiego będzie mogło zdobyć dwa nowe zawody - pamiątkarza i informatora turystycznego. Dwa projekty szkoleń skierowane do osób, które chcą działać w sektorze turystyki, przygotowała Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego. Szkolenia finansowane będą ze środków unijnych.

Pięciotygodniowy szczyt USD/JPY


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Polacy słuchają książek


Blisko 20 mln zł wydali w zeszłym roku Polacy na zakupy audiobooków. Co miesiąc przybywa 25 nowych tytułów do słuchania - szacuje spółka Net Press Digital, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

Nord Stream wkopie i przesunie Gazociąg Północny


Gazociąg Północny zostanie wkopany pod dno morskie na odcinku 20 km oraz przesunięty na głębsze wody na odcinku 12 km, by zapewnić niezakłócony dostęp do polskich portów w Szczecinie i Świnoujściu - poinformował w piątek w Berlinie dyrektor spółki Nord Stream ds. pozwoleń Dirk von Ameln.

Sawicki zachęca rolników do wytwarzania własnych produktów


Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział w środę, że jego resort będzie zachęcać rolników do wytwarzania i sprzedaży własnych produktów żywnościowych, takich jak ser czy kiełbasa. Muszą jednak być one bezpieczne dla konsumentów - zaznaczył szef resortu.

Sprawozdanie z działalności NBP przyjęte przez zarząd obowiązujące - członek zarządu NBP


Sprawozdanie finansowe NBP, sporządzone według przepisów obowiązujących na dzień 29 marca 2010 roku, zostało przyjęte uchwałą zarządu NBP i jest obowiązujące. Prezes przedstawi je rządowi do 30 kwietnia - poinformował w rozmowie z PAP Zdzisław Sokal, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

MSP nie planuje dalszej sprzedaży akcji KGHM


Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma planów sprzedaży w tym roku kolejnego pakietu akcji KGHM - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury.

Walne przez internet


Najwcześniej w przyszłym roku pierwsza spółka zdecyduje się na umożliwienie akcjonariuszom głosowania na walnym zgromadzeniu drogą elektroniczną, twierdzi "Parkiet".

Trzystu do zwolnienia


Co trzeci członek załogi Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor w najbliższych miesiącach straci pracę - zapowiada spółka. Firma należy do grupy giełdowego Kopexu.

Związkowcy z ZNTK Poznań S.A. zawiesili protest


Pracownicy ZNTK w Poznaniu otrzymali część zaległych wypłat i w związku z tym zawieszono akcję protestacyjną w zakładzie. Dalsze decyzje podejmiemy po rozmowach z zarządem - powiedziała PAP w poniedziałek szefowa tamtejszej Solidarności Lidia Dudziak.

Najlepszy dzień na Wall Street od 3 miesięcy


Na Wall Street zarejestrowano w czwartek rekordowe jednodniowe wzrosty, uważane za najlepsze od trzech miesięcy. Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli najnowsze dane dotyczące wzrostu gospodarczego w USA.

Paliwo z odpadów rolnych


Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę produkcji biopaliw z rolniczych odpadów. Technologia może okazać się tania i przyjazna dla środowiska, dowodzą eksperci na łamach najnowszego numeru tygodnika Science.

Emerytury Polakom wypłaci ZUS


Nie będzie specjalnych zakładów emerytalnych, do których miały trafiać nasze oszczędności z OFE po przejściu na emeryturę. Świadczenia emerytalne wypłacać ma jedynie ZUS - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Kongres: koncerny naftowe nie są dobrze przygotowane na awarie


Nie tylko BP, lecz także inne koncerny naftowe nie są dobrze przygotowane na wypadek kolejnej awarii i katastrofy ekologicznej - stwierdziła we wtorek komisja Kongresu USA.

Zamieszanie wokół stoczni może doprowadzić do upadku HCP


Zamieszanie wokół prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin może mieć niekorzystny wpływ na restrukturyzację poznańskich zakładów H. Cegielski Poznań S.A. Jak twierdzi prezes firmy Jarosław Lazurko, Cegielskiemu grozi nawet upadłość.