Włochy: minister rolnictwa przeciwko "kryminalizacji wina"


Włoski minister rolnictwa Luca Zaia wyraził opinię, że nie należy uznawać za pijaną osoby, która wypiła dwa kieliszki wina. Jego zdaniem jest to bowiem przejaw "kryminalizacji" tego trunku, która "nie ma żadnego sensu i zabija jeden z najbardziej prestiżowych sektorów `made in Italy`".

Szlachetne wina mogą być miernikiem koniunktury gospodarczej a nawet dawać sygnały ostrzegawcze. Czyżby amatorzy tych trunków wiedzieli więcej o tym co dzieje się w realnej ekonomii? W australijskim rządzie trwają prace nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador Australii w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka. Złoty nie zareagował istotnie na dane z polskiej gospodarki, które o godzinie 10.00 podał GUS. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc. w skali roku, dokładnie tyle, ile prognozowaliśmy i mniej niż zakładał konsensus rynkowy (3,9 proc.).Zarząd Sygnity szacuje osiągnięcie przez grupę kapitałową Sygnity do 2012 roku 5-7 proc. rentowności EBIT i zwiększenie przychodów do 650-700 mln zł - poinformowało Sygnity w komunikacie. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel nałożyła ponad 900 tys. zł kary na firmę Cersanit. Przejęta przez nią spółka Opoczno była liderem kartelu cenowego, ustalała ze swoimi odbiorcami minimalne ceny sprzedaży produktów - poinformował w czwartek UOKiK. Urząd ukarał również pięciu dystrybutorów materiałów budowlanych. W poniedziałek w gimnazjum w Elblągu podczas lekcji zemdlała nauczycielka. W jej organizmie wykryto morfinę. Policja ustala, czy to uczniowie wsypali kobiecie morfinę do kawy.

64,7 mld zł przeznaczy w tym roku budżet na emerytury i renty. Już co piątą złotówkę z budżetu pochłania wypłata tych świadczeń. Bez reform zabraknie na nie pieniędzy, alarmuje Rada Monitorująca "Dziennika Gazety Prawnej".

Jesteśmy instytucją zrzeszającą sportowców (podatnikiem podatku VAT), która stara się przy organizacji różnego typu przedsięwzięć (np. zawodów sportowych, wydawaniu folderów, happeningów miejskich) pozyskiwać sponsorów. Zainteresowani sponsorzy chętnie przekazują darowiznę pieniężną, jednakże w zamian oczekują od nas różnego typu działań reklamowych (umieszczenie reklamy firmy w folderach instytucji, wywieszenie baneru reklamowego z logiem przedsiębiorstwa czy też rozłożenie ulotek z reklamą firmy podczas organizowanych imprez sportowych itp.). Dodatkowo stroje zawodników winny zawierać oznaczenia sponsora imprezy. W związku z powyższym, powstaje wątpliwość czy otrzymanie wskazanej darowizny (w zamian za ww. czynności) wywołuje skutki na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. "Rzeczpospolita" obszernie opisuje wyniki badania zdrowia Polaków. Według dziennika, który przytacza opinie specjalistów, rocznie z powodu problemów kardiologicznych umiera teraz o 26 tysięcy Polaków mniej niż 20 lat temu.

Deutsche Bank AG (DB) has no noteworthy exposure to the debt of Dubai World, a person familiar with the matter told Dow Jones Newswires Thursday. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 11,3 mld zł. To zaledwie 17 procent dostępnych pieniędzy, a jesteśmy po półmetku siedmioletniego budżetu - podkreśla "Puls Biznesu". Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wytypowało 5 projektów, które mogą zostać usunięte z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 - poinformował w środę wiceminister Krzysztof Hetman. Chodzi m.in. o budowę regionalnego centrum targowo-wystawienniczego w Lublinie czy zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna. W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Aż 16 instytucji publicznych zażądało więcej pieniędzy z przyszłorocznego budżetu. Wśród najbardziej "potrzebujących" są: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (wzrost wydatków o 34,5 proc.), Trybunał Konstytucyjny (19,9 proc.) oraz Rzecznik Praw Dziecka (16,2 proc.). Posłowie zapowiedzieli już, że nie zgodzą się na tak wygórowane plany finansowe i zapowiadają ograniczenia - donosi "Rzeczpospolita".

Swiss govt raises 2010 growth forecast


The Swiss government raised its 2010 economic growth forecast as the global recovery gains pace, although it warned that an upturn would remain sluggish until 2011.

Podrobione włoskie artykuły spożywcze


Stany Zjednoczone i Kanada to kraje, w których najczęściej podrabia się typowe włoskie artykuły spożywcze. Na ten temat rozmawiano w Parmie, podczas inauguracji dorocznych targów spożywczych CIBUS.

Islandczycy przy urnach zdecydują o długach


Najpóźniej do 6. marca odbędzie się referendum, w którym Islandczycy zdecydują w sprawie ewentualnego zwrotu 3,8 mld euro Wielkiej Brytanii i Holandii - zdecydował Parlament w Reykjaviku. Rządy obu krajów rok temu wzięły na siebie zobowiązania islandzkiego banku Icesave, który zbankrutował, a w którym oszczędności mieli ich obywatele.

Za małe na kredyt? Unia pomoże


Niewielkie polskie firmy, które nie dostały kredytu od banków, mogą liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. Ponad 650 mln euro, tylko z programów regionalnych, to wartość wsparcia dla funduszy, które udzielać będą pożyczek, poręczeń i gwarancji dla małych i średnich firm - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tell kupi 41 punktów Polkomtela


PTI, spółka zależna Tella, podpisała ze spółką Maksimum umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej 41 punktów sprzedaży usług Polkomtela za 7,5 mln zł - podał Tell w komunikacie.

W Katowicach przybędzie miejsc parkingowych


Kilka tysięcy miejsc parkingowych ma przybyć w najbliższych latach w śródmieściu Katowic, głównie dzięki wspieranym przez miasto prywatnym inwestycjom. Samorządowcy pracują też nad kompleksowym systemem zarządzania ruchem w mieście.

Wszystkie stany powinny wziąć udział w programie dla osób nieubezpieczonych


Rząd Baracka Obamy bada opinie poszczególnych stanów, by ustalić czy dołączą do programu o wartości pięciu miliardów dolarów, mającego na celu objęcie ubezpieczeniem osób z przewlekłymi z chorobami, które zostały wykluczone przez prywatne firmy ubezpieczeniowe lub firmy te naliczały zbyt wysokie składki.

Kompromitacja rządu: został tylko wielomiliardowy kontrakt na gaz


Katarskich pieniędzy za majątek polskich stoczni nie ma, ale jest wielomiliardowy kontrakt na dostawę skroplonego gazu, właśnie z Kataru. Oficjalnie polski rząd nie łączył kontraktu gazowego z kupnem stoczni, ale nieoficjalnie wiadomo było, że obie transakcje są od siebie ściśle zależne.

Złoty stracił przez politykę


Znacząca większość tego tygodnia stała pod znakiem aprecjacji euro wobec dolara.

Przedział cenowy Tesgas ustalony na 12,50 - 15,50 zł


Przedział cenowy akcji Tesgas został ustalony na 12,50 - 15,50 zł za jedną akcję - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

PIP: pracodawcy coraz częściej łamią prawo pracy


Pracodawcy coraz częściej łamią prawo pracy. Według Państwowej Inspekcji Pracy liczba pracowników, którym nie wypłacono wynagrodzeń wzrosła w ubiegłym roku w porównaniu z 2008 rokiem o 65 procent.

Pralka - symbol naszego dobrobytu


Pralka automatyczna i telefon komórkowy to najbardziej rozpowszechnione dobra w polskich domach - wynika z sondażu CBOS badającego poziom życia Polaków. Najrzadziej respondenci deklarują posiadanie zmywarki oraz działki rekreacyjnej.

Komorowski: jestem dumny, że udało się ustabilizować NBP


Jestem dumny, niesłychanie usatysfakcjonowany, że udało się ustabilizować w pełni Narodowy Bank Polski poprzez dokonanie dobrego wyboru dobrego prezesa - w ten sposób marszałek Sejmu Bronisław Komorowski skomentował w piątek wybór Marka Belki na szefa banku centralnego.

Zelmer planuje wzrost wyników


Zelmer planuje w tym roku wzrost wyników, zarówno sprzedaży jaki i zysków. Spółka jest ponadto skłonna wypłacić dywidendę z zysku za 2009 rok - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Janusz Płocica.

"Najtrudniejszy okres w historii euro"


Wspólna waluta europejska znalazła się w najtrudniejszej fazie w całej swojej historii - uznała kanclerz Niemiec Angela Merkel i podkreśliła, że dla przywrócenia zaufania do euro niezbędne jest, by Grecja zajęła się rozwiązaniem swych trudności finansowych.

Avatar 2 może powstać w Polsce


Nowosądeckie Miasteczko Multimedialne wybierze 12 innowacyjnych projektów spośród 475 wniosków - podaje "Puls Biznesu".

Globalne nastroje decydujące dla złotego; możliwe niewielkie wzrosty rentowności na FI


Globalne nastroje będą determinować notowania złotego w ostatnim dniu tygodnia. Jeżeli popołudniowe dane okażą się gorsze od oczekiwań, to kurs EUR/PLN spadnie do 4,25. W ślad za złotym podążać będą notowania na rynku długu - rentowności mogą zanotować niewielki wzrost.

Putin: Turcja w listopadzie zgodzi się na South Stream


Turcja gotowa jest do 10 listopada 2010 roku rozpatrzyć dokumentację projektową gazociągu South Stream i wydać zgodę na ułożenie tej magistrali, którą gaz z Rosji i Azji Środkowej, omijając Ukrainę, ma popłynąć przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej, Środkowej i Zachodniej.

BRE Bank notuje wzrost depozytów


BRE Bank, którego depozyty detaliczne wzrosły w IV kwartale o 2 mld zł, w I kwartale nadal notuje ich dynamiczny wzrost - poinformował dziennikarzy Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.

Kolejne zakłady przetwórcze będą handlowały z Rosją i Białorusią


Kolejne polskie zakłady przetwórcze otrzymały zezwolenia na eksport swoich produktów na rynki Rosji i Białorusi - poinformował we wtorek PAP Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.