Małe i średnie firmy chcą sieci


Internet od dawna jest obowiązkowym narzędziem do promocji firm. Jak jednak wynika z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż starają się swoją ofertę opierać głównie na zbijaniu ceny, a nie innowacji.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne nie zawarły niedozwolonego porozumienia co do wysokości stosowanych opłat od składki - poinformowała we wtorek Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, powołując się na opinię w tej sprawie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Transmisja danych o PKB na notowania złotego nie zawsze musi następować od razu. Tak stało się wczoraj, kiedy to zagraniczni inwestorzy nadal byli zaaferowani problemami wokół Dubaju (w trakcie dnia pojawiła się informacja, iż rząd ZEA nie będzie gwarantował długów Dubai World). Zapewnienie bezpieczeństwa przyszłych emerytur przez ograniczenie składek przekazywanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych i opłat, które będą pobierane za wypłatę emerytur kapitałowych - to jedne z podstawowych celów, jakie na następne dwa lata stawia sobie minister pracy Jolanta Fedak.Inwestorzy, którzy liczyli na większe odbicie po dwóch dniach mocnej przeceny, mogą czuć się zawiedzeni. Dziś sytuacji na rynkach nie "zakłócały" żadne istotne wydarzenia ani informacje makroekonomiczne. Australia and New Zealand Banking Group podała, że skoncentruje się na rozwijaniu swojego działu zarządzania majątkiem w Azji. Bank chce wykorzystać fakt, że na kontynencie tym szybko przybywa ludzi majętnych i poszerzyć udział w rynku. Snapping a seven-month long winning streak, the average hedge fund posted small losses in October but still beat the broader stock market, which lost more ground, data released on Friday show.

Zakodowanie sygnału satelitarnego cyfrowych kanałów TVP uderza w abonentów. Proces cyfryzacji kraju znów został zablokowany przez biurokratów - uważa Instytut Globalizacji.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zaprzeczył w sobotę, by Węgrom groziło bankructwo. Jego zdaniem, gospodarka tego kraju jest na dobrej drodze do ozdrowienia. W piątek słowa z Budapesztu wywołały gwałtowny spadek kursu walut Europy Wschodniej - i euro. Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku zebrali najwięcej punktów w kolejnym, VIII już rankingu gazety "Parkiet", którego wyniki oparte są na wskazaniach zarządzających TFI, OFE i asset management. Powody do satysfakcji mogą mieć także analitycy Domu Maklerskiego Banku Handlowego oraz DM IDMSA.

W miastach wojewódzkich mieszkania są najłatwiej dostępne w Gorzowie i Katowicach - za przeciętną płacę kupimy 0,8 mkw. W Krakowie dwa razy mniej. Aby powstrzymać kryzys długów, przywódcy UE zgodzili się na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, w tym na nowe sankcje. Na razie nie będzie instytucjonalizacji eurolandu, a jego szczyty będą zwoływane tylko w razie konieczności. Rodzina Ernsta Loosena produkowała rieslinga w dolinie Mozeli od 200 lat. Teraz ten winiarz, który eksportuje do 62 krajów od Islandii po Nową Zelandię, jest oburzony planami budowy wielkiego mostu drogowego przez rzekę.Nowy rok nie odwrócił tendencji: sprzedaż gazet ogólnopolskich wciąż spada. W styczniu 2010 roku znów najwięcej czytelników straciła "Gazeta Wyborcza" - wynika z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez wirtualnemedia.pl. W ostatnich miesiącach zamknięto prawie dwieście aptek, a co trzecia z istniejących jest poważnie zagrożona - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci uważają, że to dopiero początek kłopotów tej branży. Najpopularniejszymi markami drogich samochodów osobowych w 2009 roku i obecnie, u leasingobiorców i klientów firm z branży wynajmu długoterminowego, są: Audi, BMW, Mercedes i Volvo. Coraz częściej pojawiają się także zapytania o marki niszowe takie jak Bentley czy Aston Martin.

Giełdowe Byki i Niedźwiedzie 2009 rozdane


Byki i Niedźwiedzie - nagrody Gazety Giełdy "Parkiet" zostały wręczone w poniedziałek po zakończeniu sesji na warszawskiej giełdzie. Gala odbyła się po raz szesnasty; uhonorowano m.in. firmy giełdowe, zarządzających spółkami oraz analityków.

China's CIC to buy U.S. mortgages


China Investment Corp (CIC), the country's $200 billion sovereign wealth fund, is set to pour up to $2 billion soon into the U.S. mortgage system by hiring mandates under the U.S. Treasury-backed Public-Private Investment Plan (PPIP), sources told Reuters.

Kryzys sprzyja luźnym związkom


System zasiłków preferuje samotnie wychowujących dzieci. Dlatego coraz więcej par ma dziecko w luźnym związku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Cena ropy naftowej powyżej 80 dolarów za baryłkę


Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy Brent dotarły do zeszłorocznych szczytów, usytuowanych w pobliżu 80,00 USD. Maksima te zostały nawet nieznacznie przebite. Jeśli wzrost ponad ten poziom okaże się trwały, wartość surowca zyska potencjał do dalszej dynamicznej zwyżki. Poziom 80,00 USD jest istotną barierą, wskazywaną wielokrotnie przez przedstawicieli OPEC, jako górne ograniczenie "idealnego" pasma wahań (70,00-80,00 USD).

MinFin spłaciło w lipcu 155,1 mln euro długu zagranicznego


Ministerstwo Finansów spłaciło w lipcu, w ramach obsługi długu zagranicznego Skarbu Państwa, kapitał w wysokości 53,3 mln euro. Spłaty odsetek wyniosły 101,8 mln euro, poinformował resort w komunikacie w poniedziałek.

Banki przyjmują zapisy na akcje PZU


Od 20 do 28 kwietnia trwają zapisy na akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Największy polski ubezpieczyciel planuje debiut na GPW w okolicy 14 maja.

Eurocash: Minimum 40 mln zł na dywidendę


Eurocash wypłaci minimum 40 mln zł z ubiegłorocznego zysku na dywidendę - powiedział dziennikarzom Luis Amaral, prezes firmy.

Drugi przetarg na ZNTK Łapy


3 marca odbędzie się drugi przetarg na sprzedaż majątku będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach - poinformowała PAP syndyk masy upadłościowej firmy Alina Sobolewska.

Chińczycy polują na hasło do twojego Gmaila?


Eksperci z amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie nie mają wątpliwości - za grudniowymi atakami na ponad 30 amerykańskich firm z Google na czele stoi chiński rząd. O raporcie Verisign iDefence Labs donosi brytyjski dziennik "The Guardian". Chińczycy odpowiadają: - Nasze prawo zabrania jakiejkolwiek formy cyber-ataków, w tym hakerstwa - powiedziała rzeczniczka MSZ Jiang Yu.

Poprawiają się nastroje konsumentów


Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2009 roku wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 5,2 proc. w sierpniu, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc. - podał w piątek GUS. W III kwartale poprawiły się też nastroje konsumentów.

Tym razem cios przyszedł z Hiszpanii


Informacja o obniżeniu przez agencję Standard&Poor's perspektywy ratingu Hiszpanii rykoszetem uderzyła w złotego. Jedynie opanowaniu amerykańskich inwestorów można zawdzięczać, że za dolara nie trzeba płacić na koniec dnia ponad 2,84 zł, a za euro 4,17 zł.

Giełdy ostro w dół


Piątkowa sesja przyniosła zdecydowane i raczej zaskakujące odwrócenie nastrojów po fali entuzjazmu z poprzedniego dnia, gdy inwestorzy rzucili się do kupowania akcji po wzroście PKB w trzecim kwartale w USA o 3,5 proc.

Tydzień pod znakiem umocnienia złotego


Miniony tydzień na rynku złotego upłynął pod znakiem umocnienia polskiej waluty. Notowania EUR/PLN na przestrzeni tygodnia zniżkowały o prawie 13 groszy do poziomu 4,1100, kurs USD/PLN natomiast osiągnął swoje minimum na poziomie 2,7400.

Tyska fabryka Fiata wyprodukowała ponad 600 tys. aut


Ponad 600 tysięcy samochodów wyprodukowała w 2009 roku tyska fabryka Fiata, umacniając tym samym pozycję największej pod względem wielkości produkcji fabryki koncernu w Europie - podali w czwartek przedstawiciele zakładu w Tychach.

Szef BPH idzie na emeryturę


Tylko do końca lipca prezesem BPH będzie Józef Wancer. W piątek złożył rezygnację. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.

Sonel oczekuje w '09 spadku sprzedaży o około 10-15 proc.


Świdnicki Sonel, którego sprzedaż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy spadła o ponad 10 proc. oczekuje, że w całym roku przychody okażą się o około 10-15 proc. niższe niż w 2008 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Euro tanieje, złoty powinien być stabilny


Pomimo kontynuowanego spadku wartości wspólnej waluty, złoty ma szansę pozostać na w miarę stabilnym poziomie, w okolicach 3,90 za euro.

DI BRE Banku obniżył cenę docelową dla PBG


Analitycy z Domu Inwestycyjnego BRE Banku, w raporcie z 12 listopada, obniżyli cenę docelową dla akcji PBG do 212,00 zł z 224,40 zł, ale podtrzymali rekomendację "trzymaj".

Korekta VAT od inwestycji wieloletnich


Poniższe wyjaśnienia dotyczą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2009 r. nr 215, poz. 1666), zwanej dalej "ustawą o VAT".

Ruch w II kw. 09 zwiększył stratę do 15,1 mln zł


Ruch miał w II kwartale 2009 roku 15,1 mln zł straty netto wobec 7,2 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna wzrosła do 16,4 mln zł z 11,5 mln zł. Przychody dystrybutora prasy spadły do 988,3 mln zł z 1,04 mld zł - podał Ruch w raporcie kwartalnym.