Funt na własnym szlaku


Ciekawą rozbieżność można zaobserwować na rynkach walutowych. Mowa tutaj o parach eurodolar i funt dolar, które w minionym okresie oscylowały niemal identycznie. Ostatnie dni na rynku dobitnie wskazują, że owa korelacja straciła na znaczeniu.

Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm. Wczorajsza sesja tylko dobrze się zapowiadała, ale zapowiedzi te nie zostały zrealizowane i WIG20 systematycznie oddawał punkty wraz z upływem czasu. Mimo to, ni e można powiedzieć byśmy mieli do czynienia ze zdecydowaną dystrybucją i bardziej przypominało to zagrywkę psychologiczną, by przy widocznej słabości rynku wymusić jeszcze oddanie akcji przez słabsze ręce po niższych cenach. Od 2010 roku rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie kredytu wziętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody - zapowiedział prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka.Ponieważ w USA obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia co oznacza dzień wolny od pracy, jeszcze przed sesją można było spodziewać się spokojnego i nudnego przebiegu handlu. Niestety tego typu przewidywania stały się faktem i przez większość dnia obserwowaliśmy nudną konsolidację w okolicy 2345 pkt. Wtorkowe załamanie nastrojów na globalnych rynkach akcji (DJIA -2 proc.; S&P500 -2,4 proc.; DAX -2,6 proc.; CAC -3,6 proc.; WIG20 -3,7 proc.), tworzy niekorzystne warunki do kupna akcji nie tylko w dniu dzisiejszym, ale również w kolejnych dniach. W poniedziałek mają ruszyć zwolnienia grupowe w TVP. Związki otrzymały listy osób, które mają zostać zwolnione. Są na nich 382 osoby, a nie 501, jak wcześniej zapowiadano. Zwolnienia mają dotknąć przede wszystkim administrację, dziennikarzy i realizatorów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił do 26 sierpnia konsultacje dotychczasowych uzgodnień współpracy międzyoperatorskiej Telekomunikacji Polskiej z operatorami alternatywnymi, które były podstawą do zawieszenia prac nad podziałem telekomu - podał urząd w komunikacie.

Rząd poda założenia do budżetu na 2011 rok dopiero po oszacowaniu skutków powodzi, a to może potrwać jeszcze od kilku do klikunastu dni - poinformował dziennikarzy minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera. Co łączy telefon komórkowy, czy cyfrowy aparat fotograficzny z kartką z kserokopiarki? To, że można na nich zapisywać dane i ich kopie. Organizacje twórców i autorów chcą więc, aby na te produkty nałożyć 3-proc. opłatę, wpływy z której zasilałby ich konta - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że nic nie wskazuje, by niemiecki koncern motoryzacyjny Opel miał pozostać w rękach amerykańskiego właściciela General Motors. Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić wciągu dziesięciu lat - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Uliczne targowiska w Korei Północnej zostały zamknięte na trzy dni. Decyzja władz ma zahamować galopującą inflację, która wybuchła po ogłoszeniu decyzji o wymianie waluty.- Grupa Kęty rozważa możliwość przeprowadzenia IPO swojej spółki zależnej - Alupolu, ale ostateczna decyzja o formie dofinansowania firmy powinna zostać podjęta w pierwszym kwartale 2010 roku - poinformował w środę dziennikarzy Dariusz Mańko, prezes zarządu Kęt. Rząd hiszpański zapowiedział, że w piątek zajmie się rozpatrzeniem projektu ustawy, która powinna być uchwalona w najbliższym czasie i która w ciągu 12 lat wydłuży o dwa lata wiek, w którym pracujący będą mogli przechodzić na pełną emeryturę. Pierwsza sesja tygodnia na rynku walutowym upłynęła w spokojnym stylu. Przyczyniło się do tego w głównej mierze puste kalendarium makroekonomiczne.

Złe informacje dla kierowców. 4,60 zł za litr benzyny?


W roku 2010 na stacjach benzynowych kierowców czekają wyższe rachunki. Po podwyżce opłat za litr oleju napędowego zapłacimy 4 zł, a cena benzyny - jak uważają analitycy - może wzrosnąć aż do 4,6 zł za litr - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Allianz będzie reasekurować i zmieni nazwę


Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska ma zamiar prowadzić również usługi reasekuracyjne - dowiedział się "Parkiet"

PKP sprzeda grunty, by odnowić dworce


PKP chce uregulować stan prawny wszystkich swoich gruntów. Część nieruchomości zostanie sprzedana, a uzyskane pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na remonty i modernizację dworców.

Wybrano doradcę prywatyzacyjnego dla PKP Cargo


Konsorcjum, którego liderem jest McKinsey&Company będzie doradcą prywatyzacyjnym PKP Cargo - poinformowała PKP S.A. - spółka-matka przewoźnika.

MRR: w '10 wydatki w ramach perspektywy 2007-2013 mogą wynieść ponad 27 mld zł


W 2010 r. wydatki w ramach unijnych funduszy wyniosą co najmniej 27 mld zł, a może to być więcej, ok. 29 mld zł - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Rozpoczął się remont gazociągu jamalskiego


We wtorek rozpoczęła się planowana konserwacja i naprawa gazociągu jamalskiego - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Gazprom. Rzecznika prasowa spółki polskiego operatora Gaz-System Małgorzata Polkowska zapewniła, że nie będzie to miało wpływu na dostawy gazu do Polski.

Szef NEA: opłaca się budować od 2 do 6 elektrowni jądrowych


Jedna elektrownia jądrowa to za mało, żeby program energetyki jądrowej się opłacał - uważa szef agencji energii jądrowej NEA przy OECD Luis E. Echavarri. Kluczowe są pierwsze dwie, a najlepiej zbudować od 4 do 6 elektrowni jądrowych - powiedział.

Bliżej specjalnej strefy w Szczecinie


Projekt powołania w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów 20 maja br, a pięć dni później z projektem zapozna się cała Rada Ministrów - takie zapewnienie usłyszeli przedstawiciele miasta i regionu podczas rozmów z ministrem Michałem Bonim.

Pokrycie straty z działalności w ujęciu bilansowym i podatkowym


W wyborczym roku czeka nas zapewne fala politycznych transferów. Kampania się jeszcze na dobre nie zaczęła, a już mnożą się spekulacje: kto z kim? Po ujawnieniu przez byłego wicepremiera w rządzie PiS Romana Giertycha informacji o rzekomym zbieraniu haków przez ekipę Jarosława Kaczyńskiego na polityków koalicji i opozycji pojawiły się pytania, czy były minister edukacji zasili szeregi PO?

W sądach brakuje miejsc dla sędziów grodzkich


Z końcem tego roku z polskich sądów znikną wszystkie wydziały grodzkie, które rozstrzygały najmniej skomplikowane sprawy, jak zakłócanie ciszy nocnej czy wykroczenia drogowe w przypadku nieprzyjęcia mandatu.

Dożywotnia renta dla policji


"Dziennik" pisze, że absurdalne przepisy powodują, że policjant, strażak i pogranicznik mogą przepracować jeden dzień, by mieć rentę do końca życia. Rząd zapowiadał w styczniu, że do końca czerwca przedstawi projekt reformy emerytur mundurowych oraz zmian w sposobie przyznawania rent.

Rząd zmniejszy rachunki za prąd najbiedniejszym?


Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się m.in. projektem przepisów przewidujących możliwość uzyskania tańszej energii elektrycznej przez osoby, które mają trudną sytuację materialną. - Koszty tego rozwiązania zakłady energetyczne będą kompensować w rozliczeniach podatkowych - wyjaśnia szczegóły projektu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dyskryminacja trudna do zgryzienia


Nie będzie osobnego organu do przeciwdziałania dyskryminacji - wynika z informacji "Gazety Wyborczej".

Wieczerzak sprawdza się na roli


Firmy związane z byłym szefem PZU Życie Grzegorzem Wieczerzakiem są w czołówce beneficjentów dopłat z Unii Europejskiej. Tylko w tym roku zainkasują z UE 6 mln zł - informuje "Puls Biznesu".

Dni otwarte w NBP


Garść wiedzy o produkcji banknotów, możliwość zobaczenia miejsca, gdzie zawierane są wielomilionowe transakcje bankowe, czy pokazy sprawności straży bankowej - to tylko niektóre z wielu atrakcji czekających na uczestników dni otwartych w Narodowym Banku Polskim.

Francja chce pożyczyć od firm 35 miliardów euro


Państwo francuskie zamierza pożyczyć w przyszłym roku od prywatnych firm 35 mld euro, by sfinansować zasadnicze dla przyszłości inwestycje, przede wszystkim w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego - wynika z raportu o tzw. wielkiej pożyczce, wręczonego w czwartek prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu.

W sierpniu 154 tys. osób zmienilo OFE


W trakcie sierpniowej sesji transferowej fundusz emerytalny zmieniło 154 tys. osób. Najwyższe saldo zanotowała AXA OFE, z kolei najwięcej klientów straciło Aviva OFE - podały w środowym raporcie Analizy Online.

Złoty pod obstrzałem


Kolejny tydzień nie będzie udany dla notowań złotego. W miniony piątek mogło wydawać się, że po rozstrzygnięciu spekulacji dotyczących PZU, negatywne czynniki krajowe ustąpią pola wpływowi koniunktury zewnętrznej.

Unia dofinansuje polską elektrownię


Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała przeznaczenie 180 mln euro z unijnego budżetu na dofinansowanie budowy instalacji do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (tzw. CCS) w elektrowni Bełchatowie.

Zysk JPMorgan Chase & Co. w IV kw. 2009 74 centy na akcję, spodziewano się 60 centów


Zysk JPMorgan Chase & Co. wyniósł w IV kwartale 2009 r. 74 centy na akcję - poinformował amerykański bank w piątek w komunikacie.