Paraliż ruchu - czas na przeglądy uziemionych samolotów


Nie czekając z założonymi rękoma, aż wiatr rozwieje pyły wulkaniczne znad Islandii, belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines postanowiły wykorzystać paraliż ruchu lotniczego w Europie na dodatkowe przeglądy maszyn.

Do południa 2 lutego można składać oferty w przetargu na wybór wykonawcy krajowego systemu poboru opłat - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2011 roku. W ostatnich dniach warszawska giełda należy do najmocniejszych na świecie, niejako nadrabiając swoją wcześniejszą słabość. Dziś jednak trudno będzie o demonstrację siły. W ostatnim tygodniu lekko wzrosły znowu na stacjach w Polsce ceny benzyn i oleju napędowego. Nie zmieniły się natomiast ceny autogazu.Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się wczoraj za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT. Projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowała komisja "Przyjazne Państwo". Upraszcza on zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT. Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak co roku, również i w tym pojawiło się mnóstwo ofert pracy sezonowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Okres zatrudnienia trwa kilka tygodni, najczęściej przez cały grudzień, ale często jeszcze w styczniu.

Produkt Krajowy Brutto Islandii spadł w II kwartale 2009 r. o rekordowe 6,5 proc. rdr, po spadku w I kwartale, po korekcie, o 4,5 proc. - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny w Reykjaviku.

Sąd w Liechtensteinie przyznał 7,3 mln euro odszkodowania Niemcowi, który przez to, że trzymał pieniądze w tamtejszym banku, oszukiwał swój urząd podatkowy. Mężczyzna otrzymał odszkodowanie, bo zdaniem sądu, nie dostał szansy by przyznać się do przestępstwa. Jedyna w Polsce cynamonowa wódka, BOLS Cinnamon, jest promowana z użyciem narzędzi aromamarketingu. Zapach świeżego cynamonu, unoszący się nad polka BOLS w delikatesach, ma nie tylko przykuć uwagę konsumentów, ale sprawić również, ze marka dłużej pozostanie w ich pamięci.

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj, by rybacy - także polscy - mogli w przyszłym roku zwiększyć połowy dorszy na Bałtyku. To reakcja na naukowe dane o wzroście liczebności tych ryb. Jednocześnie Komisja proponuje zmniejszenie połowów śledzia i szprota, ich stado dramatycznie kurczy się. Kurs polskiej waluty negatywnie zareagował na słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu. Jednak złoty szybko zaczął odzyskiwać na wartości, dzięki dobrym nastrojom na giełdach. Administracja ubezpieczenia społecznego „jest wykorzystywana jako skarbonka” rządu, ponieważ to od emerytów wymaga się, by „płacili za nadużycia Wall Street”. “Nie mamy odwagi, by zmniejszyć wydatki, więc podnosimy podatki” mówią politycy “za każdym razem, kiedy pojawia się problem deficytu”.Tourne osiołka Asino, promujące "międzykulturową tolerancję" (także na blogu), kosztowało 7 mln euro. Centrum wzornictwa mebli w szwedzkim miasteczku Orsa, "odzwierciadlające równość płci" - 850 tys. euro. Brytyjski instytut Open Europe przyjrzał się unijnemu budżetowi i znalazł tam niemało absurdalnych wydatków - podaje portal dziennik.pl. Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł mocno w styczniu do 15,92 pkt z 4,50 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - podała w piątek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Mieć długi - ludzka rzecz. Zdarza się i mieć kłopoty z ich spłatą, a wtedy można spotkać się z windykatorem. Wysyłanie listów straszących komornikiem czy urzędowo wyglądającego "zobowiązania do wyjawienia majątku" - to tylko niektóre praktyki firmy windykacyjnej EOS KSI Polska, za które ukarał ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Total notuje spadek zysków


Zysk netto Totala w III kwartale 2009 roku spadł o 54 proc., za co główną winę ponoszą niższe ceny i niższe marże. W raporcie okresowym francuska spółka poinformowała, że jej wynik netto za trzy miesiące spadł do 1,9 mld euro, co odpowiada 84 c na akcję.

Odwrót na rynku cukru


Już dawno nie mieliśmy do czynienia z tak drastycznymi spadkami ceny cukru. Z maksimów powyżej 30 dolarów cena spadła do wartości poniżej 22 dolarów za funt i to tylko w ciągu jednego miesiąca.

Prawnicy i rywale ostrzą sobie zęby na Glaxo


Kolejne ataki na Avandię, lek cukrzycowy GlaxoSmithKline's, zwiastują nieuchronną batalię sądową, co przysłużyłoby się rywalom koncernu, wśród których znajdują się Takeda Pharmaceutical oraz Merck & Co.

Rynek czeka na wyniki Goldman Sachs


Po wczorajszej remisowej sesji WIG20 utrzymał roczne maksimum i notuje poziom 2489,45 pkt. Udało się wprawdzie intraday przebić poziom 2500 pkt., niestety kupującym nie wystarczyło sił na pozostawienie indeksu powyżej tej linii. Wciąż pozostaje ona głównym oporem dla większych wzrostów dla blue chipów. Wsparć należy szukać na poziomach 2475 pkt. i 2460 pkt.

Płaciłeś w poniedziałek? Koniecznie przeczytaj


Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", awaria sparaliżowała w poniedziałek międzybankowy system Sorbnet.

Grupa TP rozpoczęła internetyzację gminnych bibliotek


Grupa Telekomunikacji Polskiej rozpoczęła podłączanie gminnych bibliotek do szerokopasmowego internetu w technologii przewodowej i radiowej - podało w środowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe zamówienia w przemyśle strefy euro niespodziewanie wzrosły


Nowe zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły w grudniu 2009 mdm o 0,8 proc., po wzroście w listopadzie o 2,7 proc. po korekcie - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Na GPW realizacja zysków we wtorek


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, po całodziennej ujemnej sesji, zakończył wtorek na ponad 2-proc. minusie. Według analityków inwestorzy realizowali zyski

Upadają małe apteki. Co trzecia do zamknięcia


W ostatnich miesiącach zamknięto prawie dwieście aptek, a co trzecia z istniejących jest poważnie zagrożona - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci uważają, że to dopiero początek kłopotów tej branży.

Złe wieści dla oszczędzających


Banki cały czas obniżają oprocentowanie lokat i w najbliższych miesiącach nic nie zmieni tego trendu. W ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie depozytów zmieniło na niekorzyść klientów 12 banków - wynika z przeprowadzonego przez nas porównania.

Eksporterzy drżą przed mocnym złotym


Złoty znów będzie rósł w siłę - prognozują rynki finansowe. To zła wiadomość dla eksporterów, bo kurs może spaść poniżej granicy opłacalności produkcji. Zapowiedź umocnienia polskiej waluty wynika również z raportu głównej siedziby banku Citigroup - pisze środowy "Puls Biznesu".

Największe zagrożenia dla twojej firmy


Liczy się gotówka. To być może truizm, ale w dobrych czasach często się go lekceważy. Wielu przedsiębiorców o konieczności posiadania wystarczających środków w gotówce na wypadek trudnych czasów, przypomina sobie, gdy jest już za późno.

Tanie autostrady zdrożeją?


Od rozstrzygnięcia przetargów na budowę autostrady A2 spod Łodzi do Warszawy minęło 8 miesięcy. Wtedy wszyscy byli zaskoczeni niskimi cenami, jakie zaoferowali zwycięzcy. Teraz pierwszy z nich występuje o... podwyżkę, a i pozostali nie wykluczają takiego ruchu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W poniedziałek na GPW mogą dominować wzrosty


Ostatni tydzień kwietnia warszawska giełda ma szanse rozpocząć od wzrostów. Pozytywny wpływ na nastroje będą przede wszystkim miały dzisiejsze wzrosty na azjatyckich parkietach (Nikkei +2,2 proc.), wpisujące się w piątkową zwyżkę na Wall Street (S&P500 0,7 proc.; DJIA 0,6 proc.).

ZUS: Wydatki na świadczenia rosną szybciej niż wpływy


Wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na emerytury i renty przewyższają wpływy, ale sytuacja jest stabilna - zapewnił prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Tegoroczna dotacja z budżetu państwa dla ZUS to blisko 38 mld zł.

Salazar:BP Must Pay Salaries Of Laid-Off Oil-Services Workers


Interior Secretary Ken Salazar told lawmakers on Wednesday that BP PLC (BP,BP.LN) will have to pay the salaries of any oil-services workers who lose their jobs due to the effects of an oil spill at a Gulf of Mexico well.

Polskie marki bankowe gonią świat


Sławą najcenniejszej polskiej marki cieszy się PKO BP. Prestiżowy magazyn "The Banker" wycenia logo tego banku na ponad miliard dolarów, informuje "Rzeczpospolita".

Bezrobocie w gospodarkach rozwiniętych będzie wysokie również w 2011 - MFW


Wiele z gospodarek rozwiniętych będzie się zmagało z wysokim bezrobociem również w 2011 roku, pomimo że zatrudnienie w wielu z nich zacznie wzrastać już w tym roku - napisali analitycy MFW w udostępnionych fragmentach raportu Word Economic Outlook, którego pełna wersja zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu.

GM spłaca kredyt i odzyskuje pełną kontrolę nad Oplem


Amerykański koncern General Motors spłaci we wtorek ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła w koncernie.

Ciąg dalszy awantury RPP i NBP


Spór między Radą Polityki Pieniężnej a NBP rozgorzał na nowo. Rada wystąpiła do zarządu banku o wykonanie uchwały w sprawie obliczania rezerwy na ryzyko kursowe - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".