312,5 zł na akcję


Miało być najmniej 292 zł na akcję. Jest 312,50 zł. O takiej cenie maksymalnej w ofercie publicznej poinformowała w poniedziałek spółka PZU, której giełdowy debiut zapowiedziano na około 14 maja.

Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła w piątek nowy plan pomocy dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych i grozi im z tego powodu odebranie domu przez bank. Inicjatywa ma złagodzić kryzys na rynku nieruchomości, który utrudnia wyjście gospodarki na drogę szybszego wzrostu. Analitycy KBC Securities w raporcie z 17 grudnia podwyższyli wycenę akcji Kęt o 3,5 proc. do 117 zł, obniżając rekomendację dla spółki do "trzymaj" z "kupuj" poprzednio. Na 30 sztuk Ministerstwo Skarbu wstępnie ustaliło maksymalną liczbę akcji PZU, którą będzie mógł kupić indywidualny inwestor - dowiedziała się gazeta "Parkiet".Umacniający się złoty może uderzyć w gospodarkę, ostrzega Marek Belka, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę. Były premier zachęca rządzących do odpędzenia od Polski zagranicznego kapitału, pisze "Puls Biznesu". Euro znów po 4 złote. Pozytywna reakcja rynków finansowych na przyjęcie przez UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego przyniosła m.in. umocnienie polskiej waluty o ponad 10 groszy do euro. Ale już we wtorek od rana polska waluta znów straciła do europejskiej około 5 gorszy. Złoty będzie się wahał - mówią ekonomiści i wskazują na nieco uśpione, ale wciąż zmienne nastroje. Największy pod względem wielkości aktywów bank Szwajcarii - UBS - ostrzega: możemy przenieść siedzibę do innego kraju. Prezes UBS Oswald GrĂźbel zareagował tak na żądanie nadzoru wobec instytucji finansowych by największe (UBS, Credit Suisse) działały teraz w formie holdingów.

"Trybuna" powiadamia, że otrzymała list Ministerstwa Sportu i Turystyki, zawierający zaproszenie do złożenia oferty przetargowej "w postępowaniu zamówienia publicznego na publikację ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej".

W niedzielę, w dniu pogrzebu pary prezydenckiej, zamknięte będą duże sklepy w Krakowie; w innych miastach będą pracowały krócej - powiedział w czwartek PAP dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński. Bawią mnie do łez zachwyty nad zapowiadaną w mediach rewolucją w dziedzinie kredytów hipotecznych, czyli wprowadzeniem na polski rynek tzw. odwróconej hipoteki. To taki superkredyt, nawet na kilkaset tysięcy złotych, którego nie trzeba będzie spłacać. Czyż nie jest to cudowny, niespełniony (na razie) sen każdego kredytobiorcy?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2010 rok do 2,3 proc. rok do roku, z prognozowanych wcześniej 1,8 proc. Przewiduje też, że w 2011 roku będzie to 3,0 proc. Rynek nieruchomości w ciągu ostatnich lat zmienił swoje oblicze. W miastach i miasteczkach powstają nowoczesne osiedla, a na ich obrzeżach inwestorzy budują piękne domy. Odnawiane są także stare kamienice i zagospodarowywane tereny, na których od dawna nic się nie dzieje. Poprawa nastrojów związana z deklaracjami chińskich władz w kwestii większej elastyczności kursu juana przetrwała zaledwie jeden dzień. Dziś już czynnik ten przestał działać. Być może inwestorzy dopatrzyli się jakichś zagrożeń związanych z ewentualnym umocnieniem się chińskiej waluty. Innych powodów do spadków nie było widać. A jednak nastroje na giełdach były minorowe. Niedawna chęć do wzrostów wyraźnie przygasła.W 2009 roku banki poczuły w pełni efekty kryzysu, a co za tym idzie ucierpieli też ich klienci. To był trudny rok dla kredytobiorców. Bezrobotni mają problem. Urzędy pracy zawiadamiają Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że nie mogą im opłacić ubezpieczenia zdrowotnego. I występują o odroczenie płatności - pisze "Rzeczpospolita". Niemal dwukrotnie wzrosła liczba sporów sądowych dotyczących pomocy publicznej w UE. Z powodu niejasnych przepisów firmy mają jednak trudności z dochodzeniem swoich racji - wynika z raportu kancelarii Lovells, przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Przychody grupy LPP wzrosły o 5% r/r


Skonsolidowane przychody spółki odzieżowej LPP wyniosły w sierpniu ok. 162 mln zł i były wyższe o 5% od sumy obrotów zrealizowanych przez LPP i Artman (spółka w 100% zależna od LPP) rok wcześniej, poinformowała firma w komunikacie.

PKB USA wzrósł w IV kwartale 2009 r. o 5,6 proc.


Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2009 roku o 5,6 proc. - podał w piątek Departament Handlu USA w końcowych wyliczeniach.

Jutrzenka planuje przejęcia


Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostów na większości europejskich rynków, w tym na GPW. Póki co jednak to mocne otwarcie wykorzystywane jest do realizacji zysków z początku tygodnia. O godzinie 12:40 wśród głównych indeksów zyskuje jedynie mWIG40 (+0,52%). WIG20 i sWIG80 tracą odpowiednio 0,62% i 0,12%.

Ratowanie brytyjskich banków kosztowało rząd 1,4 biliona USD


Brytyjska pomoc rządowa dla banków wyniosła 850 miliardów funtów (1,4 biliona USD) - wynika z raportu Krajowego Urzędu Kontroli (NAO), opublikowanego w piątek.

Obama chwali Senat za przyjęcie ustawy o reformie finansów


Prezydent USA Barack Obama przyjął z zadowoleniem poniedziałkową decyzję Komisji Bankowej Senatu, która zaaprobowała ustawę o reformie systemu finansowego - informuje agencja Reutera.

IDMSA spodziewa się zysku za cały 2009 r., przeprowadzi 4 IPO w I poł. 2010 r.


DM IDMSA spodziewa się, że cały 2009 rok zakończy zyskiem netto wobec 87,8 mln zł straty rok wcześniej . W I półroczu 2010 roku spółka planuje przeprowadzenie czterech IPO, poinformował prezes zarządu IDMSA Grzegorz Leszczyński.

Zagrożenia w polskim otoczeniu


Wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku wyniesie 2,7 proc. rdr, zaś w całym 2010 roku będzie zbliżony do 3 proc. - oceniają dla PAP eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. W pierwszej połowie roku motorem wzrostu PKB będzie odbudowa zapasów i dodatni wpływ eksportu netto, zaś w drugim półroczu będzie to popyt krajowy.

"Zażyję leki za pieniądze"


Odpłatność za udział w eksperymentach medycznych nie tylko dla zdrowych, ale i chorych wolontariuszy przewiduje nowelizacja Prawa farmaceutycznego - informuje "Nasz Dziennik".

Szef ZUS zapowiada poprawę jakości obsługi


Nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk zapowiedział w czasie posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej, że zamierza skupić się na poprawie jakości obsługi, transparentności działań Zakładu, a także na edukacji.

Dzieci "wyrzucone" z systemu


Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca szpitalom kosztów leczenia dzieci, których rodzice nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego - alarmuje "Nasz Dziennik".

Ceny miedzi rosną; różnica między Londynem i Szanghajem zachęca do zakupów


Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji, po spadku notowań do najniższego poziomu od 8 miesięcy - podają maklerzy.

Porozumienie ACTA zniewoli internet?


Członkowie Parlamentu Europejskiego zbierają podpisy pod projektem uchwały, wymierzonej przeciwko potajemnym negocjacjom ws. ACTA. To proponowane przez USA porozumienie w sprawie ochrony własności intelektualnej w internecie. Prowadzone od wielu miesięcy negocjacje są objęte tajemnicą, a jego przeciwnicy upatrują w projekcie możliwości ograniczenia prywatności internautów, a także prawa dostępu do informacji.

Mimo kryzysu, urzędnicy dostaną podwyżki


Komisja Europejska musiała się gęsto tłumaczyć na konferencji prasowej z tego, że - mimo kryzysu, który w całej UE wymusza cięcia wydatków - zaproponowała podwyżki dla unijnych funkcjonariuszy. Mają wynieść 3,7 proc.

DI BRE podwyższył cenę Komputronika


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 grudnia podwyższyli cenę docelową akcji Komputronika do 11,56 zł z 10,48 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".

Tusk: w 4 lata zbudujemy więcej dróg niż przez ostatnie 20 lat


W ciągu czterech lat na pewno zbudujemy więcej autostrad i dróg ekspresowych niż powstało w ostatnim dwudziestoleciu - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na konferencji podsumowującej dwulecie swojego gabinetu. Szef rządu chwalił się również wysokim wykorzystaniem środków unijnych i umocnieniem pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Inflacja wzrosła do 3,4% r/r w XI przez ceny żywności, paliw i bazę statystyczną


Inflacja konsumencka wyniosła 3,4% r/r w listopadzie wobec 3,1% w październiku, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy wpływ na poziom wskaźnika CPI ma wzrost cen paliw oraz żywności, co połączone z niską ubiegłoroczną bazą statystyczną spowoduje wzrost CPI także w grudniu.

WIG20 trzyma poziom


Miniony, krótszy niż zwykle tydzień na warszawskiej giełdzie minął w neutralnym stylu. Indeks największych spółek nieznacznie wzrósł o 0,04proc. Bardziej optymistyczne rezultaty ustanowiły indeksy grupujące średnie i małe spółki, których wskaźnik wskazywał odpowiednio +0,8proc. i -0,2proc. W dalszym ciągu utrzymujemy się nad ważnym wsparciem - 2515pkt.

DB podwyższył rekomendację dla LPP do "trzymaj" ze "sprzedaj"


Deutsche Bank podwyższył rekomendację dla LPP do "trzymaj" ze "sprzedaj", ustalając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 1.760 zł - podał w czwartek Bloomberg.

Złoty w środę w przedziale 4,08-4,12 za euro


Ekonomiści spodziewają się, że złoty w środę notowany będzie w przedziale 4, 08-4,12 za euro. Na rynku papierów dłużnych spodziewany jest spadek notowań, w związku z przetargiem obligacji drogowych.

Nowa RPP będzie miała czas


Nowa RPP będzie miała czas, by ocenić, kiedy i w jakiej skali dostosować stopy do ożywiającej się stopniowo koniunktury - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.