Hipermarkety się łamią, producenci górą


Coraz więcej polskich firm dyktuje dużym sieciom handlowym warunki sprzedaży, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To odwrotność tego, co na rynku obserwowano jeszcze do niedawna.

Pierwsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wzrosty wszystkich rynkowych barometrów, przy czym najbardziej, bo 2,34 procent, zyskał wskaźnik dużych spółek WIG20. Globalne ożywienie na rynku mody - to główny temat międzynarodowego pokazu bielizny w Paryżu. Producenci ekskluzywnych kreacji odczuli spowolnienie wprawdzie nie tak mocno jak inne branże, bo sprzedaż bielizny na francuskim rynku skurczyła się w zeszłym roku o "zaledwie" 4,5 proc., ale i oni nie mogą już doczekać się odbicia. Minister Skarbu Państwa nadzoruje obecnie 59 PKS-ów w całej Polsce. Resort poinformował w czwartek, że przekazał nieodpłatnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli na rzecz tamtejszego powiatu.W Zakładach Azotowych "Puławy" kosztem blisko 42 mln zł powstanie nowa instalacja do demineralizacji wody. W środę uroczyście wmurowano kamień węgielny pod jej budowę. Indeks Zaufania Konsumenta ogłoszony we wtorek przez organizację badawczą The Conference Board spadł w październiku do 47,7 proc., co nie najlepiej rokuje gospodarce w najbliższych miesiącach. Cztery włoskie związki zawodowe podpisały we wtorek z dyrekcją Fiata porozumienie w sprawie przyszłości fabryki pod Neapolem, gdzie w przyszłym roku zostanie przeniesiona z Polski produkcja nowej pandy.

South Korea's exports increased 28.8% in the first 20 days of November from the same period a year earlier to $22.32 billion, marking the first rise since October last year amid accelerating economic recovery, the Korea Customs Service said Saturday.

Związkowcy z radiowej Trójki domagają się od zarządu Polskiego Radia odwołania ze stanowiska dyrektora stacji Jacka Sobali oraz proszą o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej. Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy właśnie okazuje się, że za opłacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapłacić dodatkowe 4 euro. Jak się okazuje, takie żądanie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapadł w tamtejszym sądzie najwyższym.

Bank Pocztowy przygotował strategię na lata 2010-2013 i liczy, że w kwietniu będzie ona zaakceptowana przez radę nadzorczą - poinformował PAP Tomasz Bogus, prezes Banku Pocztowego. Są rodzaje działalności gospodarczej, które okazują się całkowicie odporne na gospodarcze spowolnienie. Producenci kosmetyków na łamach "Rzeczpospolitej" przerzucają się osiągniętymi wzrostami sprzedaży w ubiegłym roku. I przyznają, że wyniki zaskoczyły nawet ich. Estonia wejdzie 1 stycznia 2011 roku do Europejskiej Unii Walutowej - zadecydowali w poniedziałek obradujący w Luksemburgu ministrowie finansów państw strefy euro.Około 300 osób, czyli trzecia część załogi, ma w najbliższych miesiącach stracić pracę w Fabryce Maszyn i Urządzeń Tagor, z grupy giełdowego Kopeksu. Głównym powodem zwolnień jest, mniejszy od ubiegłorocznego, portfel zamówień firmy na 2010 rok - poinformował prezes Tagoru Andrzej Smutek. Short sellers have increased their interest in British Airways PLC (BAY.LN) in recent weeks, an indication that investors expect the share price to fall. Za granicą internetowe sklepy z żywnością biją rekordy sprzedaży. Tak samo będzie w Polsce - pisze "Puls Biznesu". Spożywcze e-sklepy zainkasują w tym roku 300 mln zł - ocenia Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market. Za 10 lat ma to już być... 10 mld.

Citigroup podwyższył rekomendację dla Polimeksu do "trzymaj"


Analitycy Cirigroup podwyższyli rekomendację dla akcji Polimeksu-Mostostalu do "trzymaj" ze "sprzedaj".

Niemcy o 5 proc. w dół


Niemiecka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 5 procent - takie są pierwsze szacunki podane przez niemieckie biuro statystyczne. Rynek oczekiwał, że PKB stopniało o 4,8 procent. Dla porównania rok 2008 Niemcy skończyły wzrostem o 1,3 procent.

Plus: Wciąż nie ma umów z dystrybutorami pre-paidów


Jeśli Polkomtel nie podpisze dzisiaj umów ze sprzedawcami doładowań telefonów na kartę, już od jutra w wielu punktach w kraju nie będzie można doładować komórki.

Apator oczekuje dobrego IV kw. i korzystnego 2010 r.


Czwarty kwartał będzie dla Apatora lepszy niż poprzednie kwartały roku w związku z kumulacją części zamówień w końcówce roku. Od przyszłego roku grupa może generować przychody rzędu 400 mln zł.

Każdy klient, który

druk kalendarzy

reklamowych zamawia u nas co najmniej po raz drugi może liczyć na specjalne rabaty. Ofertę cenową na kalendarze reklamowe przestawimy każdemu klientowi, który powraca do nas z zamówieniem. Jako największy producent kalendarzy w Katowicach możemy pozwolić sobie na jedne z największych rabatów przy zamówieniach na kalendarze reklamowe. Ale oczywiście nie tylko cena przyciąga naszych klientów. Doskonała jakość, jaką pochwalić się mogą kalendarze reklamowe to również wielki atut naszych produktów.

Eurostat zepsuł nastroje


Informacje o tym, iż grecki rząd ponownie zaniżył wysokość zeszłorocznego deficytu budżetowego, były dzisiaj swoistym "dolaniem oliwy do ognia". Po publikacji Eurostatu, iż deficyt w 2009 r. wyniósł 13,6 proc. PKB (a nie 12,7 proc. PKB), ale z zastrzeżeniem, iż dane otrzymane z Grecji są wciąż nieprecyzyjne i możliwa jest ich rewizja w górę do 13,9-14,1 proc. PKB, ceny greckich obligacji jeszcze bardziej poszły w dół, a spread 10-latek względem niemieckich bundów sięgnął poziomu 600 p.b., czyli był wyższy, niż Ukrainy (!).

Technologia, inwestor i finansowanie - kluczowe dla energetyki jądrowej


Wybór technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, określenie struktury udziałowej inwestora, przygotowanie finansowania i ustalenie sposobu realizacji projektu - to strategiczne decyzje, których szybkie podjęcie jest kluczowe dla tempa dalszych przygotowań Polski do wdrożenia energetyki jądrowej.

Realizacja celu prywatnego podczas podróży służbowej pracownika


Stosownie do przepisów art. 775 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą.

Ceny polis OC mogą wzrosnąć


Choć towarzystwa walczą na mniejszym niż rok temu rynku ubezpieczeń samochodowych, nie wpłynie to na spadek cen polis. Kryzys spowodował, że coraz więcej ubezpieczycieli stawia na rentowność, a nie na udział w rynku. Spadków cen można spodziewać się tylko w przypadku AC kupowanego dla nowych samochodów.

Ile nam urośnie za cały rok?


Nie umilkły jeszcze komentarze po poniedziałkowej publikacji przez GUS danych o polskim PKB za III kwartał, a ekonomiści już prognozują o ile wzrośnie nasza gospodarka w IV kwartale i w całym 2009 roku.

Bieńkowska: partnerstwo ważne przy wydawaniu środków z UE


Bez konsekwentnego stosowania zasady partnerstwa w przygotowaniu i monitorowaniu wdrażania unijnych programów, Polska nie osiągnęłaby sukcesu w korzystaniu z funduszy strukturalnych - oceniła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Większe zainteresowane pociągami


W czasie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską po wybuchu islandzkiego wulkanu, liczba rezerwacji na pociągi międzynarodowe zwiększyła się o 94 proc. - poinformował w poniedziałek rzecznik PKP Intercity Paweł Ney.

"To rząd wyprowadził stoczniowców na ulice"


- To jest znak ostrzegawczy dla rządu. Jeżeli w Poznaniu dochodzi do manifestacji to znaczy, że w państwie polskim jest coś złego - mówił w programie "24 godziny" Karol Guzikiewicz o piątkowej manifestacji w obronie miejsc pracy w zakładach Cegielskiego. Jego zdaniem "coraz bardziej widać, że rząd wyprowadził związki zawodowe na ulice", ponieważ nie chce prowadzić z nimi dialogu.

Pandit (znów) pomaga giełdom


Słabsze dane z chińskiej gospodarki nie zatrzymały na długo wzrostów cen na rynkach akcji. Wczoraj, m.in. po wypowiedziach szefa Citigroup, notowania kontraktów na S&P500 znalazły się najwyżej od początku hossy. Euro zyskiwało też wobec dolara.

Mroczek: Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej


Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział we wtorek w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.

MSP dopuściło Eko-Berry i Polfarmex do negocjacji ws. CF Cefarm, odpadł Farmacol


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dopuściło do dalszych negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki Centrala Farmaceutyczna Cefarm dwóch potencjalnych inwestorów - Eko-Berry i Polfarmex, poinformowało MSP w komunikacie. Na liście do negocjacji nie znalazł się natomiast Farmacol, który także złożył ofertę wiążącą.

Łódź: siedem osób, w tym b. prezesów spółek, zatrzymała ABW


Siedem osób, podejrzanych o oszustwa, zatrzymali we wtorek funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród zatrzymanych są m.in. b. prezesi znanych spółek w Łodzi. Pięć osób jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej.

NG2 zakłada w '10 22 proc. wzrost przychodów i dywidendę rzędu 1-2 zł na akcję


NG2 liczy, że w 2010 roku przychody spółki wzrosną o 22 proc. do 1,126 mld zł. Firma skłania się do wypłaty dywidendę za rok 2009 w wysokości 1-2 zł na akcje - poinformowali w czwartek członkowie zarządu spółki.

ME-2012 - Platini zaniepokojony, apeluje do Laty i Surkisa


Prezydent UEFA Michel Platini zaapelował do prezesów piłkarskich federacji Polski i Ukrainy, Grzegorza Laty i Hryhorija Surkisa, o zwiększenie wysiłku przy organizacji Euro 2012. W Tel Awiwie trwa Kongres Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej.

Szanse na wzrosty


Ubiegły piątek, poza udanym debiutem PGE, był dla posiadaczy akcji WIGu20 niezbyt dobry. Główny indeks warszawskiej giełdy stracił 1,26 proc. i obecnie znajduję sie na poziomie 2276.74 pkt. Tym samym znowu znajdujemy się poniżej linii 2300 pkt., a indeks blue chipów porusza się w trendzie bocznym konsolidując się w kanale 2200 pkt. - 2317 pkt.

XI edycja Kongresu Kadry - Nowy Świat Pracy


Kongres Kadry – na to wydarzenie oczekuje wielu dyrektorów personalnych, menedżerów i specjalistów HR, ekspertów i praktyków w obszarze zarządzania ludźmi. XI edycja Kongresu, pod hasłem Nowy Świat Pracy, odbędzie się w 26 – 28 kwietnia 2010 roku w Hotelu Sheraton oraz w Knowledge Village w Warszawie.