Chińska czkawka Google


Po raz pierwszy w historii akcje chińskiej wyszukiwarki Baidu są na giełdzie w Nowym Jorku droższe niż akcje Google'a. Przyczyną tego stanu rzeczy są doniesienia mediów o zamiarach wycofania się amerykańskiego giganta z Państwa Środka.

Tydzień na GPW zakończył się dobrym akcentem, bo zarówno WIG jak i WIG20 wyznaczyły nowe tegoroczne szczyty notowań, czego spodziewano się w zasadzie od początku tygodnia. Już od wtorku indeksy znalazły się bowiem odpowiednio wysoko, by przypuścić atak na nowe szczyty, a pozytywnych publikacji makroekonomicznych nie brakowało. Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji-ogłosił w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. - Akcje banku Allied Irish Banks spadły w środę na giełdzie w Dublinie o ponad 26 proc. w reakcji na obawy związane z działaniami ratunkowymi dla irlandzkich banków - podają maklerzy.Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Od mocnego uderzenia rozpoczyna się kolejny tydzień na giełdzie. WIG idzie w górę o 2%, z nawiązką odrabiając piątkową stratę. Taka zwyżka wystarcza do ustanowienia kolejnego tegorocznego rekordu. Indeks osiąga blisko 40,6 tys. pkt. Umowa pożyczki polega na przeniesieniu własności określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku na rzecz pożyczkobiorcy oraz obowiązek zwrotu pożyczkodawcy tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Sprzedaż McDonald'sa okazuje się lepsza od oczekiwań. W październiku globalna sprzedaż sieci poszła w górę o 3,3 procent licząc rok do roku - choć w samych Stanach Zjednoczonych spadła o 0,1 procent. Dodatni wynik spółka zawdzięcza ponad 6-procentowemu wzrostowi w Europie i blisko 5-procentowemu - w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Po wejściu w życie uchwały kapitałowej banki będą mogły zaliczać do funduszy podstawowych obligacje zamienne oraz obligacje długoterminowe - poinformował UKNF we wtorkowym komunikacie. Od kilku tygodni znany giełdowy inwestor Roman Karkosik prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem dla NFI Midas - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".

Pomimo słabszego początku parkiety europejskie szybko odzyskały wczoraj siły i większość z nich zakończyło wczorajszą sesję wzrostami. Poprawie sprzyjało zachowanie kontraktów amerykańskich, ale nie bez znaczenia były też nieco lepsze dane o niemieckim PKB (0,2% k/k vs. 0,0%) oraz produkcji przemysłowej w Eurolandzie (1,3% vs. 1,0%). Nawiązanie i ustanie stosunku pracy wymaga spełnienia wielu obowiązków dokumentacyjnych. Ciążą one na pracodawcy jako na podmiocie odpowiedzialnym za przebieg zatrudnienia i dysponencie akt osobowych. Z zakończeniem zatrudnienia wiąże się też na ogół wypłata świadczeń pieniężnych dla pracownika. Hurtownie paliw nauczyły się sprytnie unikać kontroli inspektorów handlowych, a oferowane przez nich produkty są na granicy dopuszczalnej jakości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków, a nawet książek. Nie oszczędzają na wyrobach tytoniowych. Ograniczają zaś wydatki na sprzęt RTV i AGD, meble i paliwo - wynika z piątkowych danych GUS. Ostatnia sesja na rynku akcji w Warszawie miała ciekawy tok wydarzeń. Głównym prowodyrem był Fed, który swoim postępowaniem zaskoczył inwestorów, bowiem podwyższył niespodziewanie stopę dyskontową o 25 pkt bazowych, do 0,75 proc. - Ministerstwo Finansów spodziewa się, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w maju i czerwcu wyniosą po ok. 10 proc. rdr. Dane za kwiecień resort ocenia jako dobre mimo to, że były lekko niższe od oczekiwań - poinformował PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Statystyki i Analiz MF.

Spadek zaufania konsumentów


Ubiegły tydzień zakończył się umocnieniem na amerykańskich giełdach. Równocześnie tracił na wartości dolar. Opublikowane dane nie były zbyt zachęcające, jednak nie przeszkodziło to w niczym uczestnikom rynku.

W Niemczech jednak nie tak źle?


Niemiecki rząd oczekuje, że Produkt Krajowy Brutto Niemiec skurczy się w tym roku o 5 proc., a w 2010 roku wzrośnie o 1,2 proc. - poinformował minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. To lepsze prognozy niż te, które rząd przedstawił w pierwszej części roku.

Koniec"parszywych" zaliczek


Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o PIT i CIT - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zgodnie z nią, korzystne dla firm zmiany dotyczące wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa, mają zacząć obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później - w 2012 r.

Fitch downgrades Mexico due to lack of reforms


Mexico, hit by a severe recession and dwindling oil revenue, suffered another blow on Monday when Fitch ratings agency downgraded the country's debt for the first time in more than a decade.

Niewielka aktywność i zakres wahań


Wtorkowe spadki za oceanem były niewielkie, jednak w połączeniu z mieszanym zachowaniem giełd azjatyckich zwiększyły ryzyko odreagowania zwyżki na naszym kontynencie.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu


Dziś po raz czwarty w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.

Eksperci o umowie gazowej z Rosją


Eksperci rynku energetycznego uważają, że nie powinno być problemów z ostatecznym podpisaniem porozumienia gazowego z Rosją. Zdaniem b. wicepremiera Janusza Steinhoffa, w trudnych negocjacjach zarząd PGNiG wynegocjował wszystko, co było można.

26 lutego decyzja o fuzji Polimeksu-Mostostalu z Naftobudową


Akcjonariusze Polimeksu-Mostostalu zdecydują 26 II o połączeniu z Naftobudową - poinformował w uchwałach na NWZA Polimex.

Barack Obama apeluje do Chin ws. kursu waluty


O "bardziej zorientowany rynkowo kurs wymiany" waluty zaapelował w czwartek do Chin prezydent USA Barack Obama, w przemówieniu poświęconym planom wzmocnienia amerykańskiego eksportu.

Kompania Węglowa nie planuje podwyżki cen węgla dla energetyki


Kompania Węglowa (KW) nie planuje na przyszły rok podwyżki cen węgla dla energetyki. Zamierza nakłaniać odbiorców z tego sektora do zawarcia długoterminowych umów na dostawy węgla, z określonym mechanizmem kształtowania cen.

TV Puls zawiesza poszukiwanie inwestora i rozważa debiut na GPW


Telewizja Puls zawiesiła poszukiwanie inwestora i rozważa wejście na giełdę. Dariusz Dąbski zwiększył zaangażowanie w stacji do 100 proc., obejmując 25 proc. udziałów od Ojców Franciszkanów - podała spółka w komunikacie prasowym.

Pozytywne rozpoczęcie tygodnia


Zdecydowanie pozytywne poniedziałkowe nastroje pomogły ryzykownym aktywom wyraźnie zyskać na wartości. Wprawdzie brakowało jakichś powalających wiadomości, ale mimo to inwestorzy woleli kupować wspólną walutę.

MSP nie będzie przyspieszało prywatyzacji Polic


Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie przyspieszało prywatyzacji Zakładów Chemicznych Police. Proces zostanie przeprowadzony w roku przyszłym, podobnie jak w przypadku Zakładów Azotowych w Puławach - poinformował w czwartek PAP minister skarbu Aleksander Grad.

Spór zbiorowy w KGHM coraz bardziej realny


10 lat gwarancji zatrudnienia, podwyżki co roku co najmniej o poziom inflacji, umowy o dzieło zamienione na umowy na czas nieokreślony - to tylko niektóre z żądań związków zawodowych wobec zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Miałyby wejść one w życie w chwili, kiedy rząd zdecydowałby się na sprzedaż 10 proc. akcji spółki. Jeżeli zarząd koncernu miedziowego nie przychyli się do tych warunków, to jeszcze dziś związkowcy wejdą z nim w spór zbiorowy.

Jak dotrzeć na uroczystości żałobne


Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką w weekend będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Spółki kolejowe zapewniają, że to one najsprawniej dowiozą żałobników na miejsce. W związku z tym przygotowują dodatkowe pociągi z całej Polski do Krakowa i Warszawy. Uruchamiane są też inne inicjatywy transportowe.

"SP powinien mieć pakiet mniejszościowy GPW"


Skarb Państwa powinien pozostawić sobie pakiet mniejszościowy w akcjonariacie Giełdy Papierów Wartościowych - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. Dodała, że resort konsultuje obecnie z uczestnikami rynku strategię prywatyzacji GPW.

Złoty pod wpływem światowych nastrojów


Brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych w poniedziałek powodował, ze kurs złotego kształtował się głównie pod wpływem notowań euro-dolara oraz nastrojów panujących na światowych giełdach. Kolejne dni nie powinny przynieść w tej kwestii zasadniczej zmiany. Dla złotego istotnym poziomem wsparcia jest obecnie 4,0350 za euro, którego przebicie może oznaczać otwartą drogę do dalszego umocnienia. Na rynku obligacji panuje dobry klimat, możliwe są dalsze wzrosty cen w kolejnych dniach.

GDF Suez na krótkiej liście na zakup Energi?


GDF Suez liczy, że znajdzie się na krótkiej liście na zakup Energi - powiedział dziennikarzom Jean-Francois Cirelli, wiceprezes GDF Suez.

UE będzie rozmawiać o Oplu


Komisja Europejska zaprosiła kierownictwo amerykańskiego producenta samochodów General Motors i ministrów gospodarki państw UE na rozmowy o przyszłości europejskich zakładów Opla. Mają się odbyć w poniedziałek w Brukseli.

Dług SP w lutym wzrósł o 5 mld 83,2 mln zł w ujęciu miesięcznym


Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego wzrosło o 5 mld 83,2 mln zł, czyli o 0,8 proc. i wyniosło 657 mld .996 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.