"Le Monde": Polska gospodarczym prymusem Europy


"Europejskim prymusem" gospodarczym, który bierze odwet na bogatych krajach UE, nazywa Polskę w środę dziennik "Le Monde". Jednak jego zdaniem zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest wysoki deficyt budżetowy.

Analitycy z Beskidzkiego Domu Maklerskiego w raporcie z 9 kwietnia podwyższyli rekomendację dla akcji LPP do "kupuj" z "akumuluj", a cenę docelową do 2.315 zł z 1.177 zł. Po niedawnym rozstaniu z amerykańskim Chryslerem, tym razem niemiecki Daimler wiąże się z francuskim Renault - informuje "Parkiet". Kryzys spowodował, że Polska stała się częstym celem przyjazdu Litwinów. Ci pracują na polskich budowach, sprzątają domy Polaków, a potem... wydają złotówki na przygranicznych targowiskach - pisze "Metro".319 złotych wyniósł we wtorek rano pierwszy teoretyczny kurs otwarcia PZU - informuje TVN CNBC Biznes. Największy w tym roku debiut spółki skarbu państwa na warszawskim parkiecie już w środę - jak zapowiadał już wcześniej prezes GPW - 15 minut przed otwarciem giełdy. - W lutym 2010 roku saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 106 mln euro, wobec 754 mln euro deficytu w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się w lutym deficytu od 153 do ponad 200 mln euro. Ostatni raz nadwyżkę zanotowano w lutym 2009 roku. Chiny zostały największym eksporterem świata, wyprzedzając Niemcy, których eksport spadł o 22 proc. - pisze tygodnik The Economist, powołując się na raport Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Do Kłajpedy zbliża się pierwszy tankowiec, które dostarcza na Litwę benzynę na zamówienie spółki "Lukoil Baltija". Jak informuje we wtorek dziennik gospodarczy "Verslo Żinios", w ten sposób firma chce konkurować z rafinerią w Możejkach "Orlen Lietuva".

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2009 roku 51,2 pkt wobec 50,7 pkt na koniec października - podano we wtorek w końcowych wyliczeniach. Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego wczoraj raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney. Ewentualne wyższe wpływy budżetu nie spowodują, że rząd zwiększy wydatki państwa - zapowiedział w poniedziałek w Senacie minister finansów Jacek Rostowski w trakcie debaty nad ustawą budżetową na 2010 rok. Minister Skarbu Państwa nadzoruje obecnie 59 PKS-ów w całej Polsce. Resort poinformował w czwartek, że przekazał nieodpłatnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli na rzecz tamtejszego powiatu.Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji na warszawskiej giełdzie do "przeważaj" z "równoważ" - podała we wtorek agencja Bloomberg. Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 6 października, podwyższyli cenę docelową dla akcji spółki Asseco Business Solution (ABS) do 8,70 zł z 6,70 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj". Prognoza Komisji Europejskiej oraz dane z USA będą we wtorek kluczowe dla rynku złotego - uważają analitycy. Ich zdaniem kurs złotego może kształtować się w okolicach poziomu 4,30 za euro. Rynek długu w oczekiwaniu na środową aukcję obligacji na rzecz KFD podąży za rynkiem walut - oceniają eksperci.

Tusk: będziemy podwyższać wiek emerytalny


W tym roku przygotujemy projekty ustaw, które rozpoczną proces upowszechniania systemu emerytalnego - zapowiedział premier Donald Tusk, prezentując Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011.

WIG20 wszedł na szczyt. I zleciał


Nie było euforii, choć już na otwarciu WIG20 znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku przeskakując nieznacznie szczyt z końca sierpnia. Zamiast zakupów mieliśmy jednak realizację zysków.

Polsce gazu starczy na "wiele, wiele tygodni"


Nawet jeśli konflikt gazowy między Białorusią i Rosją się zaogni, Polska nie powinna się obawiać przerw w dostawach gazu - zapewniali na wspólnej konferencji premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak. - Na wiele, wiele tygodni Polska jest zabezpieczona - mówił premier. PGNiG jak dotąd nie zauważyło zmniejszenia dostaw do Polski.

Rostowski o wspólnym europejskim nadzorze finansowym


Jest zgoda unijnych krajów na stworzenie ściślejszego nadzoru nad europejskimi instytucjami finansowymi, co ma pozwolić uniknąć w przyszłości kolejnych kryzysów. Porozumieli się w tej sprawie ministrowie finansów Wspólnoty na spotkaniu w Brukseli.

Amerykanie będą inwestować w Polsce


Dwie trzecie działających w Polsce firm amerykańskich uruchomi w ciągu trzech lat nowe przedsięwzięcia - informuje "Rzeczpospolita".

Banki trafią w polskie ręce


Komisja Nadzoru Finansowego zapowiada obostrzenia reguł sprzedaży Banku Zachodniego WBK. Jej szef Stanisław Kluza powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że BZ WBK nie powinien się dostać w ręce przeżywających kłopoty zagranicznych banków.

Za mało, żeby żyć, za dużo, żeby umrzeć


Najubożsi polscy emeryci po marcowych podwyżkach dostają netto niespełna 617 zł. Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS to nieco ponad 1600 zł brutto – trochę mniej niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że na życie musi im wystarczyć 1400 zł. Ta statystyka dotyczy jednak tylko emerytów, którym świadczenia wypłaca ZUS.

Transport: Pensje wzrosną im o 250 zł


Podpisaniem porozumienia płacowego z zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły się w nocy ze środy na czwartek negocjacje, prowadzone przez przedstawicieli kolejarskich związków zawodowych - podała Solidarność.

PGNiG wznawia rozmowy z Gazpromem ws. dostaw gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wznawia od wtorku rozmowy z Gazprom Export dotyczące m.in. dostaw gazu ziemnego do Polski, poinformowała firma w poniedziałek.

Brazil Vale Agnelli Says Relations Good With President Lula -Estado


Roger Agnelli, president of Brazilian mining giant Vale SA, said Wednesday that he had always had "a good, open and sincere relationship" with Brazilian President Luis Inacio Lula da Silva, the Estado news agency reported Wednesday.

Kolejna sesja wzrostów


Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych miała bardzo udany przebieg. Na fali pozytywnego wyniku weekendowego spotkania ministrów finansów państw grupy G20 i pod nieobecność świętujących tego dnia inwestorów ze Stanów Zjednoczonych ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 0,97%, co nastąpiło przy 0,91% zwyżce w gospodarkach rozwiniętych i 1,37% aprecjacji w gospodarkach wschodzących.

Przykład Grecji ich przestraszył


Premier Bułgarii Bojko Borysow oświadczył, że obecnie nie czas kandydować do strefy euro - pisze w wydaniu elektronicznym w sobotę dziennik "Sega".

Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych - październik 2009


Październik był najlepszym w tym roku miesiącem dla instytucji zagranicznych pod względem napływów nowego kapitału.

Euroobligacje za 910 mln euro!


Ministerstwo Finansów uplasowało obligacje 10- i 15-letnie o wartości 910 mln euro - podał resort finansów w komunikacie.

Airbus prognozuje wysoki popyt na bardziej ekologiczne samoloty


Trzykrotnie większa flota samolotów obsłuży ruch lotniczy w Polsce w ciągu następnych 20 lat.

Pierwsze dane makro od dłuższego czasu


Poranek zapowiadał kontynuację kilkudniowych wzrostów kursu EUR/USD. Główna para walutowa zaczęła dzień od poziomu 1,3733 i rosła do południa do wartości 1,3812.

Ibiza Ice Cafe chce wejśc na NewConnect


- Wrocławski Dom Maklerski jeszcze w styczniu przeprowadzi emisję akcji Ibiza Ice Cafe S.A. - operatora lodziarnio-kawiarni segmentu premium. Spółka poprosi inwestorów o pieniądze na rozwój sieci własnych lokali oraz rozruch programu franczyzowego. W marcu zadebiutuje na rynku NewConnect.

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący nieruchomości rolnych


Usprawnienie obrotu ziemią rolniczą oraz ułatwienia w zakupie ziemi przez rolników indywidualnych - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przyjętego przez rząd.

Bruksela blokuje przejęcie Suna przez Oracle


Komisja Europejska jest przeciwna zakupowi firmy Sun Microsystems przez Oracle. Urzędnicy w Brukseli zakwestionowali w ten sposób transakcję wartą 7,4 miliarda dolarów, bo uznali, że połączenie firm zagrozi konkurencji na rynku baz danych w Unii Europejskiej.

Goldman Sachs stracił 6 mld USD


Goldman Sachs kupił swoje własne akcje po wyższej cenie i sprzedał po niższej, tracąc w wyniku tego procesu 6 mld USD - pisze "Business Week".