Zysk Admirala wzrósł dzięki polisom samochodowym


Zarobek spółki przed opodatkowaniem za I półrocze wzrósł o 5 proc.

Jeśli liczba chorych na grypę będzie rosła w takim tempie jak dotychczas, to wydatki ZUS i firm na zasiłki mogą na początku 2010 r. wzrosnąć o blisko 150 mln zł, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". French automobile maker PSA Peugeot Citroen plans to introduce two new models to China each year in the next five years, said Eric Apode, vice president of the company's China Technology Center in Shanghai. "Dziennik Gazeta Prawna" po raz pierwszy od wprowadzenia reformy emerytalnej podsumowuje, ile pieniędzy Polacy odłożyli na emeryturę. Okazuje się, że mają na kontach prawie dwa biliony złotych.Przetarg na wybudowanie południowej obwodnicy Lubina z ofertą wartości 68,4 mln zł wygrał Budimex - poinformował we wtorek PAP Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina. MSP testuje zainteresowanie inwestorów kupnem resztówki akcji Banku Handlowego Cena złota może spaść drugi dzień z rzędu po tym, jak dolar zatrzymał swój spadek, a Chiny stwierdziły, że nie będą traktować złota jako inwestycję własnych rezerw.

Euro pozostaje słabe w stosunku do dolara. Dzisiaj kurs EUR/USD po chwilowym odreagowaniu do 1,4050 ponownie zszedł pod psychologiczne wsparcie 1,4000. Poziom ten przestał już stanowić istotną barierę.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (25-26 sierpnia). Przewidujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP pozostawi parametry polityki pieniężnej bez zmian. Ostatnie wypowiedzi większości członków Rady wskazują jednoznacznie na bardzo niskie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych, W czwartek odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Porządek obrad przewiduje m.in. zmiany w statucie spółki, podział zysku i wypłatę dywidendy za 2009 r. oraz udzielenie absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej za ub.r.

W poniedziałek wszedł w życie nowy statut Ministerstwa Skarbu Państwa. Przewiduje on połączenie dwóch departamentów i likwidację jednego - poinformował resort. Dodał, że dzięki prywatyzacji i zmniejszaniu liczby spółek Skarbu Państwa, możliwe jest podniesienie jakości nadzoru przy jednoczesnej redukcji 30 etatów w MSP. Piątek upłynął na oczekiwaniu na ważne informacje zza oceanu. Tym razem jednak nie było widać żadnej nerwowości w zachowaniach inwestorów. Wyjątkiem był parkiet w Szanghaju, ale tamtejszy indeks mniej martwi się problemami gospodarki amerykańskiej, a bardziej swoimi. W poniedziałek bardzo wyraźnie widać było ścisły związek tego, co działo się na Wall Street, ze zmianami kursu euro do dolara. Gdy około godziny 16.00 dolar zaczął gwałtownie słabnąć, indeksy giełdowe poszły ostro w górę. S&P500 dotarł do poziomu 1071 punktów, uznawanego przez analityków technicznych za opór. Po dwóch godzinach dolar przystąpił do kontrataku i zepchnął kurs wspólnej waluty w dół.O zaskakującym zwrocie w śledztwie dotyczącym tzw. tajnych kont byłych szefów PZU, informuje "Puls Biznesu". Gazeta dowiedziała się, że Władysław J., prezes giganta ubezpieczeniowego w latach 1998-2000, usłyszał zarzut wyrządzenia spółce szkód wartych 34 mln euro. Warszawska giełda zakończyła pierwszy tydzień maja kontynuacją wyprzedaży. WIG 20 stracił przez ostatnie pięć sesji niemal 10%. Nastroje są fatalne, ale wysokie obroty wskazują, że jest grupa inwestorów, którzy kupują akcje licząc na uspokojenie nastrojów, uważają analitycy. Japonia i Chiny powinny współpracować z USA na rzecz stabilizacji dolara, biorąc pod uwagę wielkie rezerwy walutowe tych dwóch azjatyckich krajów, powiedział Toyoo Gyohten, doradca japońskiego ministra finansów.

Podatki: Ważne limity na 2010 r.


Jakie limity będą obowiązywały w 2010 roku?

VW i Peugeot zapewne będą płacić więcej za stal


Volkswagen, PSA Peugeot Citroen oraz Fiat borykające się już ze spadkiem sprzedaży samochodów, będą zapewne musiały sobie poradzić z szybkim wzrostem cen stali, który wynika ze zmiany sposobu rozliczania dostaw rudy żelaza.

German court denies Fredriksen seat on TUI board


A German court denied Norwegian shipping tycoon John Fredriksen on Monday his long desired seat on the supervisory board of TUI due to a potential conflict of interest with his own businesses.

Ukraina w konflikcie z MFW


Hryhorij Nemyria, ukraiński wicepremier do spraw europejskich ostrzega, że zawieszenie współpracy Kijowa z MFW spowoduje ograniczenie unijnych inwestycji w tym kraju. Chodzi o inwestycje w wysokości 610 milionów euro, których warunkiem jest współpraca Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Getin Noble Bank planuje ROE powyżej 20 proc


Getin Noble Bank będzie utrzymywał współczynnik wypłacalności powyżej 10 proc, a ROE powyżej 20 proc. Bank w ciągu trzech lat chce otworzyć blisko 130 placówek - poinformował w poniedziałek na konferencji p.o. prezesa banku, Krzysztof Rosiński.

Pogoda jest dla bogaczy


Firmy zarządzające aktywami zamożnych osób wykorzystały lepszą sytuację na giełdzie i w I kwartale br. przysporzyły im sporo pieniędzy, informuje "Parkiet".

Fed - gospodarka nie w "beżowych" kolorach


We wszystkich dwunastu regionach USA zaobserwowano stabilizację bądź oznaki skromnego rozwoju - podał Fed w środę w raporcie "Beige Book" (Beżowa Księga) o kondycji gospodarki USA w poszczególnych regionach kraju.

Inwestorzy zignorowali słaby odczyt indeksu ZEW


Dzisiejsze dane z Niemiec rozczarowały. Indeks oczekiwań ekonomicznych oparty o predykcje 300 ankietowanych analityków znacznie się pogorszył w czerwcu, względem majowego odczytu. Wskaźnik ZEW spadł do 28,7 pkt. z 45,8 pkt. w maju.

DM BZ WBK obniżył rekomendację dla akcji Netii do "trzymaj", cena docelowa 5,20 zł


Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 12 marca obniżyli rekomendację dla Netii do "trzymaj" z "kupuj", ale podwyższyli cenę docelową do 5,20 zł z 5,10 zł.

Zaskakujące dane NBP


Na rachunku obrotów bieżących we wrześniu br. odnotowano deficyt w wysokości 57 mln euro wobec 124 mln euro (po korekcie) nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec 2.045 mln euro deficytu rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek.

Złoty konsolidował się we wtorek dzięki lepszym nastrojom na świecie


Dzisiejszą sesję na rynku walutowym, podobnie jak poniedziałkową charakteryzowała niewielka zmienność. W efekcie notowania euro po porannej zniżce w okolice poziomu 4,08, podlegały konsolidacji wokół tej wartości.

Krakchemia miała 1,02 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 12,4% r/r


Spółka Krakchemia miała 1,02 mln zł jednostkowego zysku netto w I poł. 2009 roku wobec 1,16 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

KE chce zwiększyć kontrolę nad narodowymi danymi gospodarczymi


Wyciągając wnioski z przypadku Grecji, Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek nowelizację przepisów UE o statystykach gospodarczych nadsyłanych przez kraje członkowskie do Brukseli, co ma im uniemożliwić ukrywanie złej sytuacji finansów publicznych.

Czekając na 15.10


Pomimo lepszego niż spodziewali się inwestorzy w końcówce wczorajszej sesji przebiegu handlu w USA, dzisiejsze otwarcie w Warszawie było dalekie od entuzjazmu. Niezbyt imponująca zwyżka została poparta żenująco małym obrotem i dla doświadczonych uczestników rynku jasne stało się, że czeka nas nudna sesja oczekiwania na ostatnią godzinę handlu, a dla piszących komentarze jasne stało się także to, iż sesja może być trudnym testem dla ich inwencji.

BIEC: wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł o 1 pkt proc.


Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie wzrósł o ponad 1 punkt do 132,6 pkt - podał instytut BIEC. Poprawa koniunktury obejmuje coraz więcej sfer działalności gospodarczej i utrwala się.

Bank of America podniósł rekomendację dla TVN


Analitycy Bank of America w raporcie z 19 sierpnia podwyższyli rekomendację dla TVN do "neutralnie" z "poniżej rynku".

Od piątku wielki post. Potem pomyślimy o euro


Rząd premiera Donalda Tuska przymierza się do aktualizacji planu konwergencji dotyczącego wejścia Polski do strefy euro. Poprawek do planu nie można jednak wprowadzić, zanim ostatecznie nie zostanie ustalony plan konsolidacji finansów publicznych. - W piątek premier Donald Tusk będzie przedstawiał Plan Konsolidacji i Rozwoju - powiedziała tvn24.pl rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos. Plan konwergencji ogłoszony zostanie zaś w przyszłym tygodniu. To drugie podejście rządu do przyjęcia euro.

Więcej powodów za mocniejszym dolarem


Czwartek przyniósł nieznaczne umocnienie dolara na rynkach światowych, w wyniku czego złoty nieco osłabił się od rekordowych poziomów obserwowanych rano. W ciągu kolejnych godzin dobre nastroje, będące wynikiem lepszych danych o bezrobociu w Australii, które poprawiło klimat wokół większości walut "wysokoprocentowych", zostały przyćmione przez obawy wokół Grecji, oczekiwanie na konferencję prasową szefa Europejskiego Banku Centralnego i dane z USA (głównie grudniową sprzedaż detaliczną).

PKP Intercity: szybkie pociągi później, niż planowano


O pół roku przesunie się termin otwarcia ofert w przetargu na zakup szybkich pociągów. Wnioskowały o to zainteresowane konkursem firmy - poinformował w środę rzecznik PKP Intercity Paweł Ney. Oferty miały być otwarte 17 marca; nowy termin to 8 września.

Niemieckie TAK dla euro-pakietu


Niemiecki Bundestag zatwierdził udział swego kraju w tak zwanym Mechanizmie Stabilizacyjnym dla krajów strefy euro, wartym 750 miliardów euro. Po południu niemiecki wkład do pakietu zatwierdziła też izba wyższa parlamentu, Bundesrat.