Złe nastroje mogą osłabić złotego do 4,10/EUR


Zdaniem ekonomistów, słabnący sentyment rynkowy może sprawić, że w przyszłym tygodniu złoty będzie dalej tracił i rynek będzie wyceniał PLN w okolicach 4,10 za euro. Dzięki zainteresowaniu inwestorów polskim rynkiem FI, w przyszłym tygodniu możliwe są dalsze wzrosty cen krajowych papierów dłużnych.

Osiem firm, w tym Budimex Dromex, Mostostal Warszawa i Polimex Mostostal, zainteresowanych dokończeniem budowy Terminalu 2 na warszawskim Okęciu może do 1 grudnia złożyć oferty w tym przetargu - poinformowało w komunikacie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL). Zmiany w OFE, które proponuje rząd oddalają ryzyko przekroczenia progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. długu publicznego do PKB w 2010 roku oraz zmniejszają potrzeby pożyczkowe brutto o ok. 13 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Początek roku przyniósł wyraźne spowolnienie wydawania środków unijnych - wynika z raportu Komitetu Monitorującego Business Centre Clubu, a informuje o tym gazeta "Parkiet".PKB rósł najwolniej od 2002 r. Mimo to wzrost okazał się wielkim sukcesem Polski. Gospodarka w 2009 r. pokazała, że potrafi wodzić ekonomistów i przedsiębiorców za nos - pisze "Puls Biznesu" w swoim raporcie. Niemcy są gotowe samodzielnie - bez udziału innych państw - udostępnić kredyt w wys. 4,5 mld euro na przejęcie Opla przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna - poinformował sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki Jochen Homman w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Mijający tydzień na rynku złotego charakteryzował się sporą zmiennością notowań. Pierwsze jego dni upływały w spokojnych nastrojach, a wartość euro konsolidowała się w przedziale 4,0000 - 4,0500 zł.

Apteki masowo rezygnują z pracy w nocy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna. - Nie opłaca nam się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - tłumaczą się aptekarze.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkali się w poniedziałek po południu w Berlinie, by przed najbliższym szczytem UE poszukać możliwości kompromisu w sporze o zarządzanie gospodarcze w UE i sposoby walki z kryzysem euro. Zysk netto Polkomtela w drugim kwartale 2009 roku spadł rok do roku o 9,1 proc., do 378,9 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

46 proc. polskich liderów opinii ma zaufanie do biznesu, co oznacza spadek o 5 pkt proc. od 2009 roku - podano w raporcie agencji Edelman. Dziadków trudno przecenić - wszyscy o tym wiedzą, choć dotąd nikt tego nie policzył. Teraz we Włoszech jednak przeliczono - i roczną wartość pracy świadczonej przez dziadków oszacowano na 50 miliardów euro. - Multimedia Polska chcą w latach 2010-11 utrzymać dynamiki wzrostu wyników na obecnym poziomie. Spółka rozważa akwizycje, ale pod warunkiem uzyskania dobrej ceny - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki, Andrzej Rogowski.Niepołomicka Strefa Inwestycyjna otrzyma unijne wsparcie na polepszenie infrastruktury drogowej. Dzięki przedsięwzięciu o wartości ok. 22 mln zł strefa uzyska połączenie z autostradą A4. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że nie ma szans na to, by resort skarbu uzyskał w tym roku przychody z prywatyzacji na poziomie 12 mld zł, gdyż nie udało się sprzedać koncernu Energetycznego Enea. Skarb Państwa liczył nawet na 8 mld zł z jego sprzedaży. Podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do odstępowania od umów zawartych z nieuczciwymi kontrahentami, gdy nie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań. Zazwyczaj przysługuje im również uprawnienie do żądania zapłaty kary umownej określonej w umowie.

300 tys. uczniów skorzysta z programu "owoce w szkole"


Prawie 300 tys. dzieci będzie otrzymywało bezpłatnie w pierwszym semestrze roku szkolnego 2009/2010 owoce i warzywa w szkole - poinformowała PAP rzecznik Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan.

Nastroje nie sprzyjają złotemu


Mało optymistyczne nastroje światowych inwestorów nie sprzyjają złotemu, którego wartość do końca tygodnia nie powinna się znacząco zmieniać - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, do końca tygodnia złoty handlowany będzie w przedziale 4,10-4,20 wobec euro.

Euro 2012: Platini - polskie przygotowania bez zastrzeżeń


Przygotowania do Euro 2012 w Polsce nie budzą zastrzeżeń, natomiast na Ukrainie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tak mówił szef UEFA Michel Platini w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Inflacja w październiku '09 na 3,1 proc. rdr


Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2009 r. na poziomie 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc.

DM IDM podniósł cenę docelową dla akcji Multimediów do 10,1 zł


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 5 kwietnia, podnieśli cenę docelową dla akcji Multimedia Polska do 10,1 zł z 9,1 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Mistrzowie Shaolin atakują giełdę


Mistrzowie sztuk walki, mnisi ze słynnego klasztoru Shaolin dołączają do grona nowoczesnych finansistów. Jednostki samorządu terytorialnego, które zarządzają 1500-letnią buddyjską świątynią planują utworzyć z China Travel Service join venture, które pozwoli pozyskać z rynku do 1 mld juanów (ok. 146,4 mln dolarów) poprzez emisję akcji.

Powrót do tendencji wzrostowej złotego


Minione dni przyniosły powrót do tendencji wzrostowej złotego po kilku tygodniach niepewności. Pomogły w tym dane dotyczące inflacji, ponieważ są sygnałem, że RPP może powstrzymać się od podwyżek stóp procentowych (choć późną jesienią oczekiwany jest ponowny wzrost cen wynikający z efektów bazowych), a więc obligacje nie będą traciły na wartości.

WIG20 wzrósł o 0,83 proc. i wyniósł 2347,67 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 0,83 proc. i wyniósł 2347,67 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 148 spółek, 154 spadł, 47 nie zmienił się. Akcjami 6 spółek nie handlowano.

Premier Foods notuje wzrost zysków


Wynik handlowy spółki za 12 miesięcy ubiegłego roku wzrósł o 4,5 proc. do 323 mln funtów

Mieszane nastroje na europejskich parkietach


Za nami kolejna sesja w USA pod znakiem wzrostów. Jakkolwiek były one niewielkie, jednak już szóstą sesję z rzędu indeksy zdołały zamknąć się z zyskiem. Dow Jones zwyżkował na zakończenie notowań o 0,26% a S&P 500 o 0,12%.

PepsiCo kończy sprzedaż swych napojów w szkołach


Firma PepsiCo, światowy potentat w produkcji napojów bezalkoholowych, ogłosiła, że do 2012 roku zamierza wycofać ze sprzedaży w szkołach podstawowych i średnich w 200 krajach świata produkowane przez nią słodzone napoje.

NBP interweniuje, czekający na kredyt wstrzymują oddech


W przypadku dużych wahań na rynku walutowym, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich dniach, osoby zaciągające kredyty powinni zwracać szczególną uwagę na to, jakie zasady dotyczące kursu wypłaty stosuje bank. Jest ryzyko, że bank wypłaci za mało pieniędzy i kredytobiorca będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni, aby zapłacić za nieruchomość.

Złoty najmocniejszy od połowy września


Piątkowy handel w Warszawie rozpoczął się od sporego umocnienia polskiej waluty. Na otwarciu notowania pary EURPLN obniżyły się do poziomu 4,1030, zaś USDPLN do 2,7550. W relacji do euro złoty był najmocniejszy do połowy września, kiedy to polska waluta zaczęła tracić po ogłoszeniu dużego deficytu na przyszły rok.

"Fiskalne trupy" wypadają z szaf


Komisja Europejska grozi palcem Węgrom. Bruksela nakazała rządowi w Budapeszcie, by ten szybciej ciął deficyt budżetowy. Nowy rząd Węgier prognozuje, że w tym roku luka w finansach państwa może być prawie dwa razy wyższa niż Budapeszt ustalał z Brukselą i MFW, kiedy Węgry dostawały pomoc finansową. To powód prawdziwego trzęsienia ziemi, jaki przechodzą w piątek rynki akcji i waluty całego regionu.

KBC Securities podtrzymało rekomendację ‘sprzedaj’ dla Agory, wycena 17,00


Analitycy KBC Securities podtrzymali swoją rekomendację "sprzedaj" dla grupy medialnej Agora, jednocześnie cenę docelową dla jednej akcji podwyższyli o 28,0% do 17,00 zł, wynika z rekomendacji datowanej na 17 sierpnia i odtajnionej w poniedziałek.

WIG20 przekroczył poziom 2.400 pkt dzięki dobrym nastrojom w USA w poniedziałek


Bardzo pozytywne otwarcie sesji giełdowej w USA okazało się silnym wsparciem dla warszawskich indeksów. Dzięki niemu WIG20, który cały dzień również zaczął na plusie, przebił barierę 2.400 pkt.

Zarząd PZU chce wypłacić 45 proc. zysku za 09 w formie dywidendy


Zarząd PZU będzie rekomendował wypłatę 45 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę - poinformował prezes firmy Andrzej Klesyk.

Przyjęcie euro w 2015 r. nadal realne?


Wejście do strefy euro w 2015 roku nadal jest realne, największy problem dotyczy wysokości deficytu budżetowego - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka z RPP

Mniej katolicko w TVP


Nawet o 70 proc. będą mniejsze budżety redakcji katolickich w oddziałach regionalnych TVP - pisze "Gazeta Wyborcza".

Górnicze związki będą w środę manifestować w Katowicach


Sztab protestacyjny górniczych związków zawodowych zdecydował w czwartek o przeprowadzeniu w Katowicach manifestacji z udziałem kilku tysięcy górników. Protest ma odbyć się w najbliższą środę, gdy w Katowicach rozpocznie się II Europejski Kongres Gospodarczy.