Jutrzenka planuje przejęcia


Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostów na większości europejskich rynków, w tym na GPW. Póki co jednak to mocne otwarcie wykorzystywane jest do realizacji zysków z początku tygodnia. O godzinie 12:40 wśród głównych indeksów zyskuje jedynie mWIG40 (+0,52%). WIG20 i sWIG80 tracą odpowiednio 0,62% i 0,12%.

Chiny odnotowały w marcu pierwszy miesięczny deficyt handlowy od blisko sześciu lat, spowodowany wzrostem importu żelaza, miedzi, węgla i ropy naftowej oraz rosnące ceny tych surowców - powiedział BBC wiceminister handlu Chin. Trzy firmy wpłaciły wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Gdynia; żaden inwestor nie wpłacił wadium na aktywa szczecińskiego zakładu - poinformował w poniedziałek zarządca kompensacji, firma Bud Bank Leasing. Odpowiada ona za podział, wycenę i sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Z "Porschakami" źle się dzieje. Niemiecki koncern samochodowy zanotował w tym roku ogromną stratę w wysokości 4 miliardów 400 milionów euro. Czy to efekt małego zainteresowania samochodami? Raczej nie. Wielka strata producenta samochodów to głównie skutek kosztów nieudanego przejęcia Volkswagena.Rozmowa z Marcinem Tyrolem, aktorem, którego znamy m.in. z serialu "Londyńczycy". Nie tylko na szklanym ekranie pracował fizycznie za granicą. Najlepiej wynagradzanym prezesem w USA był w ubiegłym roku szef firmy inwestycyjnej Blackstone Group Stephen Schwarzman, który zarobił 702 mln dol. (ponad 2 mld zł). W pierwszej dziesiątce rankingu, opublikowanego w czwartek przez reprezentującą interesy akcjonariuszy organizację Corporate Library, znaleźli się oprócz niego prawie wyłącznie prezesi spółek surowcowych. Od 1 lutego stwierdzanie zgonów jest traktowane jako usługa komercyjna. Dlatego krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie wystawiać policji rachunki za wezwania do stwierdzenia zgonów - informuje "Dziennik Polski".

Wymierne korzyści finansowe pozwalały kierowcom przymykać oko na szpetną kratkę w "osobowych ciężarówkach". Ale niemożność odliczenia pełnego VAT może sprawić, że już niedługo będą bardziej wybredni.

Złoty od początku dzisiejszej sesji kontynuuje rozpoczęte wczoraj osłabienie. Około godz. 10.00 kurs EUR/PLN zwyżkował już w okolice 3,9400, a USD/PLN znajdował się tuż pod poziomem 3,0000. Dzięki funduszom unijnym, w latach 2012-2013 PKB może wzrosnąć dodatkowo nawet o 1 proc. - powiedziała w czwartek w Sejmie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas debaty nad informacją rządu o realizacji polityki rozwoju.

Ropa naftowa kosztuje w środę na giełdzie w Nowym Jorku ponad 75 USD za baryłkę i jest najdroższa od blisko roku. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy znów wierzą, iż ożywienie w globalnej gospodarce spowoduje wzrost popytu na paliwa - podają maklerzy. Równocześnie dolar osłabł i stracił kolejne 0,5 centa do euro. Nie można mówić o poprawie sentymentu, patrząc zwłaszcza na zachowanie europejskich rynków akcji, gdzie po raz kolejny trwała dziś wyprzedaż. Dynamika PKB w I kwartale tego roku będzie niższa niż odnotowana w IV kwartale roku 2009 - uważa Michał Boni, minister i szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.Początek lutego okazał się bardzo udany dla krajowej waluty. Złoty trwale pokonał poziom 4,0000, schodząc w okolice 3,9800. Aż 5 mln złotych grzywny i do 5 lat pozbawienia wolności grozi czterem osobom manipulującym na giełdzie. Dwóch inwestorów i dwóch składających zlecenia usłyszało zarzuty z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - podała Komenda Stołeczna Policji. Warszawski parkiet raczej bez inwestora strategicznego - ujawnia "Rzeczpospolita".

Raiffeisen może być zainteresowany BZ WBK


Raiffeisen International Bank Holding może być zainteresowany przejęciem pakietu 70 proc. BZ WBK SA należącego do Allied Irish Banks - pisze austriacka gazeta "Wirtschaftsblatt".

Sąd tylko wyjątkowo powinien obniżać opłaty komornicze


Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponowała poprawkę do nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, przewidującą, że sąd tylko w wyjątkowych okolicznościach mógłby obniżyć wysokość opłaty komorniczej na wniosek złożony przez dłużnika.

WIG-Budownictwo prognostykiem całego rynku?


Sroga zima ma negatywny wpływ nie tylko na budownictwo w Polsce, ale również odciska niekorzystne piętno na aktywności kredytobiorców w Wielkiej Brytanii. Z danych Banku Anglii wynika, że w styczniu liczba przyznanych kredytów hipotecznych spadła do 49 tys. z 62 tys. w grudniu.

Sarkozy chce bronić wspólnej polityki rolnej


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapewnił w środę, że jest gotów na "kryzys w Europie", by bronić wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, której Francja jest największą beneficjentką.

GUS: inflacja wyniosła 3,6% r/r w styczniu wobec oczekiwanych 3,5%


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w poniedziałek. W grudniu inflacja roczna wyniosła 3,5% r/r.

Blisko 247 mln zł zabraknie w budżecie Krakowa z powodu kryzysu


W budżecie Krakowa może zabraknąć w tym roku blisko 247 mln zł. To efekt niższych od zaplanowanych dochodów gminy z udziału w podatkach od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT) spowodowanych kryzysem finansowym.

Zysk Cyfrowego Polsatu 56,1 mln zł


Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu spadł w II kwartale 2009 roku do 56,1 mln zł z 79 mln zł rok wcześniej i był nieco niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 62,6 mln zł.

Przeciąganie liny na GPW


Nowy tydzień na rynku akcji rozpoczyna się w miarę optymistycznie, jednak na fanfary trzeba jeszcze poczekać. WIG20 rósł na otwarciu sesji o 1,03 proc. W dalszym ciągu pozostajemy w trendzie spadkowym, dlatego zaliczenie poprzedniego minimum na poziomie 2260pkt. dla indeksu WIG20 wydaje się bardzo prawdopodobne.

Dwie wstępne oferty kupna kopalni "Silesia"


Dwie wstępne oferty kupna kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęły do Kompanii Węglowej - poinformował PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej. W czwartek minął termin składania ofert, będących odpowiedzią na ogłoszone przez KW zaproszenie do rokowań w tej sprawie.

Warszawska giełda wspięła się na miesięczne szczyty w piątek


Dzisiejszą sesję WIG20 rozpoczął z poziomu 2140 pkt notując nieznaczny spadek w wysokości 0,3%. Podobnie wyglądała sytuacja na giełdach zachodnich, jednakże kolejne minuty wraz ze wzrostem amerykańskiego rynku terminowego oraz dobrym wstępnym odczytom europejskich indeksów PMI dla sektora przemysłu oraz usług pozwoliły stronie popytowej na Starym Kontynencie na rozpoczęcie marszu, jak się później okazało na nowe maksima.

USA: Władze przejmują 9 banków. To największa jednodniowa operacja tego typu


Amerykańskie władze przejęły w piątek dziewięć banków w stanie upadłości. To największa taka jednodniowa operacja od początku kryzysu finansowego, a zarazem wyraźny znak, że spora część systemu bankowego USA sparaliżowana jest przez złe kredyty.

Niedźwiedzie przejęły stery


Na warszawskim parkiecie pomału uchodzi ciśnienie. Inwestorzy decydują się wycofywanie swojego kapitału, tym samym korekty przybierają coraz większe rozmiary. Indeks dużych spółek osunął się 2,5 proc.

Spółki leasingowe BZ WBK chcą w '10 wyleasingować środki trwałe warte 1,5 mld zł


BZ WBK Leasing oraz BZ WBK Finanse & Leasing, spółki leasingowe z grupy BZ WBK prognozują, że wartość wyleasingowanych w 2010 roku środków trwałych wyniesie ok. 1,5 mld zł, czyli będzie o około 10 proc. większa niż w 2009 roku - poinformowały spółki w czwartkowym komunikacie.

Ryzyko refinansowania długu w Hiszpanii relatywnie niskie w porównaniu z innymi


Ryzyko związane z obsługą długu Hiszpanii jest stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami strefy euro - oceniła we wtorek agencja obsługi zadłużenia Hiszpanii w prezentacji zamieszczonej na jej stronie internetowej.

Fortuny najbogatszych szybko rosną


Majątek 1000 najzamożniejszych Brytyjczyków powiększył się w ciągu minionego roku o 30 proc., do 333,5 mld funtów. Po raz szósty z rzędu liderem rankingu jest Lakshmi Mittal, zamieszkały w Londynie indyjski magnat stalowy - podał tygodnik "Sunday Times".

Odszkodowanie za spóźnienie pociągu


Od 24 listopada PKP Intercity daje odszkodowania za spóźnienia z winy przewoźnika - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Ej, ty praco, twarda praco...


Jasno określony i skuteczny system oceniania pracowników to konieczność w nowoczesnej firmie. Bez niego każde przedsiębiorstwo będzie narażone na niejasność i niezrozumienie podczas decyzji kadrowych.

Nasza wódka dla Chińczyka


Polscy producenci wódki ruszają na podbój Azji. Nasze trunki mają pić m.in. Chińczycy i Hindusi - zapowiada "Rzeczpospolita". Wyborowa już ma drugie miejsce wśród importowanych wódek w Państwie Środka.

Najlepszy akademik jest w Krakowie


Studencki miesięcznik "Dlaczego" opublikował właśnie ranking polskich akademików. Na pierwsze miejsce trafił Dom Studencki Bydgoska D należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego - pisze "Dziennik Polski".

Rodzina na swoim - zmiany cen metra kw. mieszkania w woj. pomorskim


Cena metra kwadratowego mieszkania, przy zakupie którego można dostać finansową pomoc z budżetu państwa w ramach programu "Rodzina na swoim", w I kwartale br. nie zmieni się w 15 województwach. Wzrośnie jedynie w woj. pomorskim - podał na swoich stronach internetowych Bank Gospodarstwa Krajowego.