Do Norwegii po pracę aa czarno?


Rozmowa z Marcinem Tyrolem, aktorem, którego znamy m.in. z serialu "Londyńczycy". Nie tylko na szklanym ekranie pracował fizycznie za granicą.

Piątek przyniósł umocnienie złotego i zniżkę kursu EUR/PLN do dolnego ograniczenia kanału wahań w okolicach 4,0700. Wsparciem dla polskiej waluty okazały się dużo lepsze od oczekiwań dane, jakie pod koniec tygodnia napłynęły z krajowej gospodarki. Komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos rozpoczął konsultacje publiczne przed reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Chce on skończyć z odwoływaniem się do historycznych danych o produkcji, co sprawia, że różne są dopłaty dla rolników w różnych krajach. Od 2014 roku Polski rolnik zyska 190 euro na hektarze. Prezes banku BPH Józef Wancer złożył w piątek rezygnację. Pozostanie prezesem do końca lipca. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.Rusza fala dodatkowych opłat za prąd, gaz i paliwa. Fala podwyżek zacznie się w przyszłym roku - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". General Motors przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej, podczas której może sprzedać 20 procent udziałów, jakie w firmie ma skarb państwa, wskutek czego rząd stanie się udziałowcem mniejszościowym – poinformowały dwie osoby zaznajomione z planem i proszące o zachowanie anonimowości. - Rosja prowadzi rozmowy z Polską na temat kupna rafinerii w Możejkach i od powodzenia tych rozmów uzależnia przywrócenie dostaw ropy naftowej na Litwę - poinformowała agencja Reuters, powołując się na wypowiedź prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Wtorkową sesję polska waluta rozpoczęła od lekkiego umocnienia. Analitycy spodziewają się, że złoty może dziś odrobić część strat z ostatnich sesji, ale zaznaczają, że sytuacja na rynku jest nadal nerwowa.

Środa zakończyła się pokaźnymi spadkami wartości dolara. Nie pomogła nawet późna wyprzedaż na rynku akcji. Na wielu wykresach doszło do ważnych wybić. Nie publikowano znaczących danych makroekonomicznych, jednak pojawiło się kilka ważnych komentarzy. Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. akcji płockiej spółki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego, producenta paliw lotniczych - poinformował w czwartek resort skarbu. Oferty można składać do 17 grudnia w siedzibie MSP. Obecnie do Skarbu Państwa należy 100 proc. akcji tej spółki.

Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnych technologii problem kontrolowania pracownika w miejscu pracy nabiera większego znaczenia. Jak każdemu człowiekowi, także pracownikowi przysługuje prawo do ochrony prywatnej sfery życia. W pracy jest ona jednak ograniczona. Bank Millennium, którego akcjonariusze w czwartek zdecydowali o emisji do 425 mln akcji serii L z prawem poboru, w IV kwartale odnotowuje wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych i dla przedsiębiorstw oraz stabilizację kredytów gotówkowych - poinformował dziennikarzy Bogusław Kott, prezes banku. To raczej nie zaskakuje - ale czy ktoś się spodziewał, że jest aż tak źle? Ponad połowa z ankietowanych Polaków negatywnie ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przeciwnego zdania jest tylko co piąty, z tego entuzjastą ZUS-u jest... jeden na 50 z nas.Analitycy Erste Securitis, w raporcie z 23 października, obniżyli rekomendację dla akcji Cinema City do "redukuj" z "trzymaj", a cenę docelową ustalili na 20,5 zł. Złoty jest mocny od kilku dni, mimo niezbyt dobrego sentymentu globalnego i umacniania się dolara na światowych rynkach. Jednak zdaniem analityków nie można oczekiwać jego aprecjacji, ponieważ zbyt silny jest strach przed kolejnymi interwencjami banku centralnego. Coraz więcej Polaków mieszkających na Greenpoincie decyduje się na powrót do kraju lub przenosi do innych dzielnic Nowego Jorku. Właściciele polskich barów, sklepów i restauracji mają teraz problemy ze znalezieniem nowych pracowników.

Orlen złożył pozew przeciwko Yukosowi, dochodzi roszczeń w wysokości 250 mln USD


PKN Orlen złożył w poniedziałek 3 maja w Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej pozew przeciwko Yukos International, domagając się od tej firmy zapłaty 250 mln USD wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania w związku z transakcją nabycia Możejek - poinformował Orlen w komunikacie.

Niedźwiedzie panują nad giełdami


Inwestorzy nie czekali na ważne dane zza oceanu i od rana chętnie pozbywali się akcji. Widać nie liczyli na zbyt wiele. Okazało się, że mieli rację. Oczekiwano, że liczba etatów w amerykańskim sektorze pozarolniczym zwiększy się o kilkanaście tysięcy, tymczasem spadła o 20 tysięcy.

WIG20 stracił to, co wczoraj zyskał


Czyli niewiele. Od początku tygodnia skala wzrostu osiągnęła oszałamiający rozmiar 11 punktów. Można powiedzieć, że za wyjątkiem pierwszej sesji, wszystkie pozostałe tegoroczne wypadły podobnie.

Spadki w Japonii


Daiwa Securities przewodził spadkom indeksu Nikkei. Indeks japoński zakończył dzień spadkiem o 0,27 proc.

Czyżby koniec recesji w strefie euro?


Piąty kwartał z rzędu kurczyła się gospodarka strefy euro, ale część analityków większą uwagę przykładała do faktu, że wzrost aktywności odnotowano w Niemczech i Francji. Dane z USA zmniejszają jednak szansę szybkiego wyjścia z recesji.

Mediatel w październiku rozważy zmianę prognoz


Mediatel w październiku rozważy, czy zmieniać prognozy wyników na 2009 rok - poinformował we wtorek prezes spółki, Marcin Kubit.

AUD/USD - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Euro 2012: stadion we Wrocławiu na pewno będzie gotowy


Spotkanie z władzami miasta, wizyta na placu budowy stadionu na Euro 2012 oraz na budowie nowego terminala lotniczego, to główne punkty czwartkowego pobytu dyrektora piłkarskich mistrzostw Europy Martina Kallena we Wrocławiu.

Ekolodzy chcą powołania pełnomocnika rządu ds. Pakietu Klimatycznego


Koalicja Klimatyczna postuluje jak najszybsze powołanie pełnomocnika, który będzie koordynował prace resortów odpowiedzialnych za wdrażanie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. Pełnomocnik informowałby też przedsiębiorców o potencjalnym wpływie Pakietu na gospodarkę.

Szybsza pomoc dla ofiar


Rocznie blisko 70 tys. osób ginie lub zostaje poszkodowanych w wypadkach drogowych. Niektórym rannym pieniądze na leczenie niezbędne są od razu. Na razie przepisy tego nie ułatwiają. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

CURRENCIES: Dollar Off Lows After U.S. Data


The U.S. dollar remained on the defensive versus major counterparts Wednesday, but came off earlier lows after weak U.S. housing data reduced appetite for risk and equities, even as commodities still hang on to gains.

Putin: zniesienie ceł między Rosją a Białorusią od r. 2012


Wewnętrzne opłaty celne między Rosją a Białorusią zostaną zniesione od 1 stycznia r. 2012, kiedy ma powstać jednolity obszar ekonomiczny - powiedział we wtorek premier Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Rady Ministrów Związku Białorusi i Rosji (ZBiR).

Banki znów proponują lokaty z funduszami


Wyższe oprocentowanie depozytu w zamian za kupno jednostek funduszy może tylko z pozoru być opłacalną inwestycją.

Propagandowy taniec wokół gazowej rury


Rząd ma problem, jak sprzedać opinii publicznej złe wiadomości na temat bałtyckiego gazociągu. Po tym, jak zgodę na budowę Nord Stream podpisała Szwecja, a Finlandia obiecała, że ją podpisze, nowy gazociąg z Rosji do Niemiec na pewno powstanie. Gazowa rura od północy będzie więc omijała Polskę, co stanowi realne zagrożenie dla naszego kraju. Wystawia nas bezpośrednio na rosyjski szantaż.

Rumunia: plan obcięcia emerytur - niekonstytucyjny


Obcięcie emerytur o 15 proc., przewidziane w programie oszczędnościowym uzgodnionym przez rząd Rumunii z MFW, jest niezgodne z konstytucją - uznał w piątek Trybunał Konstytucyjny tego kraju. Rząd twierdzi, że ma "alternatywny pakiet" do przedyskutowania z MFW.

MF: reforma finansów może dać prawie 12 mld


Prawie 12 mld zł oszczędności chce uzyskać resort finansów do 2012 r. z planowanej reformy finansów publicznych. Wstępne założenia zmian przedstawił minister finansów Jacek Rostowski podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim.

Euro 2012 - dodatkowe pieniądze dla Lwowa


Ukraiński rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym organizacji Euro 2012 we Lwowie. Miasto ma otrzymać na realizację projektu budowy stadionu dodatkowe 50 milionów hrywien, czyli 17 milionów złotych.

UE: Grecja pod presją w sprawie reform


Jeśli okaże się to konieczne, w ciągu miesiąca pogrążona w tarapatach finansowych Grecja będzie musiała ogłosić dodatkowe środki na rzecz ustabilizowania finansów publicznych - postanowili we wtorek ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej.

Śledztwo ws. opcji walutowych


Krakowska prokuratura będzie nadzorować śledztwo w sprawie ubezpieczania kontraktów wygranych przez zakład maszyn górniczych Glinik w Gorlicach. Wahania kursów walut sprawiły, że Glinik stracił 110 milionów złotych.

Program dla branż dotkniętych kryzysem obejmie górnictwo


Górnictwo, podobnie jak np. koksownictwo i przemysł zbrojeniowy, zostanie objęte rządowym programem pomocy dla branż szczególnie dotkniętych kryzysem - zapowiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.