Samochody wyjadą z Europy i USA


Mniej pracy przy produkcji samochodów w Europie, więcej na rynkach wschodzących. Prezes Renault Nissan Carlos Ghosn zapowiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ograniczenie produkcji i zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym.

- W kontrakcie z Rosją jest upust w cenie gazu - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Ale o szczegółach mówić nie chciał. Wielkość upustu pozostaje tajemnicą. Farmacol, który w lipcu podpisał umowę kupna Cefarmu Białystok, przyjrzy się też memorandum informacyjnemu Centrali Farmaceutycznej Cefarm, ale na razie za wcześnie mówić czy będzie chciał kupić CF Cefarm - poinformował PAP Aleksander Chomiakow, prezes Farmacolu. Rezerwy w walutach i złocie w Rosji wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,9 mld USD i wyniosły 449,7 mld USD - poinformował w czwartek w komunikacie bank centralny Rosji.- 10 tys. ludzi na bruku, ograniczenie wpływów budżetowych, rozwój szarej strefy hazardowej pod kontrolą mafii - to według przedstawicieli branży hazardowej tylko niektóre skutki nowelizacji ustawy hazardowej, przyjętej we wtorek przez rząd. - Nie tędy droga - alarmują. Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu". Ceny miedzi na giełdach metali spadają podczas tej sesji. Na rynkach dominują spekulacje, że popyt na metale w Chinach może spaść, gdyby doszło do podwyżki stóp procentowych, bo chiński rząd zamierza schłodzić gospodarkę - podają maklerzy.

Po bardzo dobrym zakończeniu ubiegłego tygodnia, w poniedziałek złoty powinien być nadal mocny. Zdaniem analityków, nastroje inwestorów są bardzo dobre, a na razie nie widać czynników, które mogłyby je zepsuć.

Romania's timetable for adopting the euro hasn't changed as a result of the global crisis and the country's own need to rely on a large standby loan from the International Monetary Fund, a senior Romanian central banker said Monday. Władze miejskie Gdańska umorzyły tamtejszej stoczni 2,1 mln zł zaległego podatku od nieruchomości za okres od listopada 2003 roku do marca 2004 roku. Był to jeden z elementów planu restrukturyzacyjnego Stoczni Gdańsk, zaakceptowanego w lipcu przez Komisję Europejską.

Znany z kontrowersyjnych działań Greenpeace zaatakował szefa KE Jose Barroso, oblepiając Brukselę plakatami przedstawiającymi go jako kucharza, który promuje książkę kucharską z "niestrawnie modyfikowaną genetycznie kuchnią" dla Europejczyków. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą musiały ubiegać się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W kontaktach z fiskusem będą posługiwały się numerem PESEL - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Hurtownie paliw nauczyły się sprytnie unikać kontroli inspektorów handlowych, a oferowane przez nich produkty są na granicy dopuszczalnej jakości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".Do rozpoczęcia sprzedaży w Polsce aut luksusowej marki Rolls-Royce szykuje się jej właściciel, koncern BMW - informuje "Puls Biznesu". Prezydent Lech Kaczyński podpisał w czwartek trzy nowelizacja ustaw podatkowych. Przewidują one m.in. nałożenie nowych obowiązków informacyjnych na organy podatkowe, przy jednoczesnym odciążeniu podatników. Jeszcze w tym tygodniu będą gotowe założenia nowej tzw. ustawy hazardowej - poinformował minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu projektem zajmie się nią rząd. Trwa także intensywna praca nad ustawą regulującą działalność lobbingową - zapewnił minister w Radiu TOK FM.

Polscy emigranci idą na wojnę z oszustami


Za niewypłacone pensje, pracę po kilkanaście godzin na dobę, zakwaterowanie w zaszczurzonych barakach. Polacy, którzy wyjechali na saksy, coraz odważniej walczą o swoje prawa z nieuczciwymi pracodawcami - pisze "Metro".

Millennium DM obniżył rekomendację dla Getinu


Analitycy Millennium DM w raporcie z 31 sierpnia obniżyli rekomendację dla Getin Holdingu do "neutralnie" z akumuluj", wyznaczając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 8,2 zł.

Nowe zasady wypłacania becikowego


Od 1 listopada zmieniają się zasady wypłacania becikowego: aby je otrzymać trzeba będzie przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że kobieta była pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu, przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

BofA Merrill podniósł cenę docelową dla BRE do 231 zł


BofA Merrill podniósł cenę docelową dla BRE do 231 zł z 223 zł.

Jednak w górę


Wczorajsza sesja zakończyła wzrostem indeksów, a przez większą część sesji ton wydarzeniom na rynku nadawali kupujący. Już na otwarciu WIG-20 sforsował opór wynikający z dolnego ograniczenia kanału spadkowego, który wcześniej blokował możliwość dalszych wzrostów.

Black Point wchodzi w piątek na NewConnect


GPW podjęła uchwałę o wprowadzeniu akcji Black Point S.A. do obrotu na NewConnect. Debiut zaplanowany jest na piątek 14 maja. Black Point to jedna z najbardziej zyskownych spółek na NewConnect.

Na Wall Street inwestorów ucieszyły dane o zapasach


Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem niewielkich wahań, a główne indeksy przez większą część handlu utrzymywały się na małych plusach. Nastrojom pomogły najnowsze dane o zapasach w amerykańskich przedsiębiorstwach

Podróbki w prezencie dla bezdomnych


W Wielkiej Brytanii znaleziono rozwiązanie problemu skonfiskowanych podróbek znanych marek odzieży i obuwia. Podrabiane artykuły skonfiskowane przez celników trafią do najbardziej potrzebujących.

Debata w KPRM: internet w Polsce będzie rozwijał się szybciej


Do rozwoju szybkiego internetu w Polsce przyczyni się uchwalenie ustawy o wspieraniu budowy sieci telekomunikacyjnych oraz inwestycje Telekomunikacji Polskiej - mówili uczestnicy panelu "Polska cyfrowa", zorganizowanego w sobotę w kancelarii premiera z okazji dwulecia rządu Donalda Tuska.

Przychody Gino Rossi po III kwartałach


Skonsolidowane przychody grupy Gino Rossi po trzech kwartałach 2009 r. wyniosły 128,6 mln zł wobec 146,2 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Odwrót na rynku cukru


Już dawno nie mieliśmy do czynienia z tak drastycznymi spadkami ceny cukru. Z maksimów powyżej 30 dolarów cena spadła do wartości poniżej 22 dolarów za funt i to tylko w ciągu jednego miesiąca.

Konsolidacja nadal aktualna


Najważniejsze azjatyckie parkiety nie wystraszyły się poniedziałkowej przeceny za oceanem i wczoraj odreagowały wcześniejszą przecenę. To był z kolei pretekst dla odbicia dla giełd europejskich, tym bardziej że i kontrakty amerykańskie wskazywały na możliwość poprawy za Atlantykiem.

Dobre wieści z polskiej gospodarki


Produkcja przemysłowa w listopadzie 2009 roku wzrosła o 9,8 proc. rok do roku, po spadku o 1,2 proc. rok do roku w październiku 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Były współpracownik Blagojevicha ujawnia szczegóły afery łapówkarskiej


Szef gabinetu gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha zeznawał w środę w sprawie afery korupcyjnej z udziałem byłego gubernatora.

Bank Światowy: polskie drogi bezpieczniejsze


Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, ale nadal pozostajemy w tyle za innymi krajami UE - wynika z raportu przygotowanego przez Bank Światowy. Według policyjnych statystyk w zeszłym roku w wypadkach drogowych zginęło w Polsce ponad 4,5 tys. osób.

Minister Grad pozwoli na podwyżki


Minister skarbu uwolni od kominów płacowych kilka spółek. Prezesi państwowych firm, które realizują najtrudniejsze zadania, mają szanse na kontrakty menedżerskie - dowiedział się "Puls Biznesu".

Ziemia rolna drożeje nawet w czasie kryzysu


W ostatnim roku działki rolne zdrożały średnio o 14 proc. Kupując tego typu nieruchomości, najwięcej można zarobić, nawet kilkaset procent, gdy grunty zostaną przekształcone w działki budowlane.

KGHM zmniejszył inwestycje w '09 o blisko 60 proc. do 369 mln zł


Rada nadzorcza zatwierdziła korektę budżetu na 2009 rok, która zakłada tylko 369 mln zł inwestycji kapitałowych wobec 939 mln zł wcześniej planowanych - podała spółka w komunikacie.

Bezprawna regulacja taryf Neostrady w Polsce


Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nie miał prawa regulować taryf detalicznych za szerokopasmowy internet oferowany przez Telekomunikację Polską - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem sędziów, UKE złamał unijne prawo telekomunikacyjne.

Katarczycy milczą... Co dalej?


Inwestora dla stoczni w Gdyni i Szczecinie jak nie było, tak nie ma. I choć ministerstwo skarbu zapowiada, że ostateczną decyzję Katarczyków poznamy po południu, chyba już nikt nie wierzy w to, że kupią oni polskie zakłady. Okazuje się, jednak, że wcale nie musi to oznaczać końca stoczni.