Kredyt w euro będzie tańszy od kredytu z dopłatą?


Z rosnącym prawdopodobieństwem spadku kursu euro rośnie atrakcyjność kredytów w tej walucie. Przy istotnym umocnieniu się złotego kredyt w europejskiej walucie może być o 41 tys. zł tańszy od programu "Rodzina na swoim". Jeśli jednak optymistyczne prognozy dotyczące kursów się nie sprawdzą, to sytuacja może być dokładnie odwrotna.

Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem dominacji popytu, choć tak naprawdę dopiero "fixingowa rozgrywka" doprowadziła do znaczącego umocnienia się WIG-u 20. W konsekwencji zamknięcie indeksu wypadło dokładnie na zniesieniu 78.6% ruchu spadkowego trwającego od 17 do 25 lutego. - Proponujemy delegalizację znacznej części branży hazardowej - zapowiedział premier Donald Tusk. Rząd chce zakazać ustawiania tzw. "jednorękich bandytów" poza kasynami gry i drastycznie podnieść podatki od hazardu. - W ciągu pięciu lat punkty z automatami powinny zniknąć z Polski w 100 procentach - zapowiedział premier. Analitycy DM IDMSA, w raporcie z 20 kwietnia, podwyższyli rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do " kupuj" z "trzymaj" oraz podwyższyli cenę docelową do 16,6 zł, z 14,5 zł.Brytyjski minister finansów, George Osborne, przedstawił we wtorek najbardziej restrykcyjny budżet od dziesięcioleci. Ściął wydatki, podniósł podatki i nałożył daninę na banki, by w ciągu pięciu lat obniżyć rekordowy deficyt budżetowy prawie do zera. Producent okien PCV Budvar Centrum miał 0,27 mln zł jednostkowej straty netto w III kw. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Ten artykuł kończy cykl przybliżający czytelnikom wiedzę, która tylko na pierwszy rzut oka wygląda na tajemną, a bez której nie może się obyć każdy, kto chce inwestować na rynkach finansowych. Niemal codziennie na całym świecie publikowane są różnorakie wskaźniki. Żeby nie błądzić po omacku, trzeba wiedzieć, jak je interpretować, które są najważniejsze, i na których warto polegać.

Otwarcie pierwszej w tym tygodniu sesji na globalnych rynkach finansowych było bardzo udane. Silnie do góry poszły ceny akcji, surowców i złota. Na wartości stracił za to wyraźnie amerykański dolar.

Po nieprzerwanej serii wzrostów na warszawskim parkiecie, byki w końcu zdecydowały się na niewielki przystanek. Do zmasowanej realizacji zysków nie doszło, ponieważ inwestorzy nadal liczą na potencjał strony popytowej. Bankowy gigant Goldman Sachs wypracował w ostatnim kwartale 2009 r. 4,95 mld dol. zysku netto. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań analityków.

Rynek odzieżowy w Polsce jest wart około 7 mld zł - poinformował prezes Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody (ZPPM) Lewiatan Bogusław Słaby. Dodał, że Polska powinna rozwijać eksport odzieżowy zarówno na rynki wschodnie, jak i zachodnie. W III kwartale wzmocniły się sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej w sektorze przedsiębiorstw, a oceny na IV kwartał pokazują poprawę prognoz zamówień, produkcji, eksportu, zatrudnienia oraz wzrost płac - wynika z badania koniunktury NBP. Ponad milion złotych rocznie płaci Warszawa sześciu ośrodkom w górach, na Mazurach i nad morzem, by mogli tam jeździć uczniowie ze stolicy. Ale do ferii i wakacji już nie dopłaca. Wtedy ośrodki zarabiają na komercyjnych imprezach, pisze "Życie Warszawy".Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła potrącać rolnikom część dopłat, gdy zadeklarowany przez nich obszar, za jaki mogą otrzymać pieniądze, przekroczy ten potwierdzony przez Agencję - zdecydował w piątek Senat. Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, polska gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,1 proc. To wynik o wiele lepszy niż spodziewały się tego zagraniczne instytucje finansowe i krajowi analitycy. Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozmawia z szefami spółek chemicznych m.in. Polic i Azotów Tarnów. Tematem rozmów są m.in. płatności tych spółek za zużywany gaz. Resort skarbu pełni w rozmowach rolę "moderatora" - poinformował rzecznik ministerstwa skarbu państwa Maciej Wewiór.

Chińskie auta wyjadą z Lublina


Jeszcze w tym roku może ruszyć sprzedaż pick-upów Grand Tiger - przewiduje "Parkiet". W Polsce ma zostać uruchomiony montaż tych chińskich samochodów na cały rynek europejski. Pierwsza testowa partia 50 aut wyjedzie z zakładu w Lublinie w najbliższych miesiącach - zapowiada Pol-Mot Warfama.

Wasilewska-Trenkner o polskim PKB


Wzrost PKB w Polsce w IV kwartale może osiągnąć poziom około 2 proc., zaś w całym roku około 1,5 proc. - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

Ile wart jest piątkowy wzrost?


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca.

Konsorcjum z PBG złożyło najniższą ofertę na budowę terminalu LNG


Konsorcjum w składzie: Saipem S.p.A (Włochy) - Saipem SA (Francja) - Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A. (Włochy) - Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) - PBG SA (Polska) - PBG Export Sp. z o.o. (Polska) złożyło ofertę o wartości 2,946 mld zł brutto.

Akcje Warsu na sprzedaż


Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie ponad 42 proc. akcji spółki Wars z Warszawy - poinformował w środę resort skarbu. Oferty można składać do 23 listopada tego roku w siedzibie MSP.

Polscy emeryci dostaną ochłapy!


W 2060 r. średnia łączna emerytura będzie wynosić ok. 25 proc. ostatniej pensji, tj. ponad połowę mniej niż obecnie. By to zmienić, konieczne są reformy systemu emerytalnego, m.in. dające możliwość przechodzenia z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS - podaje OPZZ.

Bułgaria przed koniecznością twardej polityki antykryzysowej


Rząd, związki zawodowe i pracodawcy w Bułgarii po raz kolejny we wtorek nie porozumieli się w kwestii programu antykryzysowego. Równocześnie ekonomiści uprzedzają, że pogłębiająca się recesja stawia kraj w sytuacji podobnej do tej w Grecji.

Funt stracił względem euro


W trakcie wczorajszych notowań funt stracił względem euro po ogłoszeniu wsparcia dla Grecji.

Wiceminister finansów w RPP?


Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch dostała propozycję kandydowania do nowej Rady Polityki Pieniężnej i przyjęła ją - poinformowało PAP źródło związane z wyborem nowej RPP.

Gant w 2010 roku rozpocznie budowę we Wrocławiu


Gant za niecałe 7 mln zł kupił 100 proc. udziałów w spółce Odra Tower, powołanej do budowy apartamentowca we Wrocławiu, jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa. Wartość inwestycji wynosi 75 mln zł - podał Gant w czwartkowym komunikacie prasowym.

43 proc. Polaków na widok reklamy zmienia kanał tv


43 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej przyznaje, że gdy tylko w telewizji pojawia się blok reklamowy, zazwyczaj sprawdza, co jest w tym czasie emitowane na innych kanałach - wynika z sondażu Ipsos. Badani deklarują, że powodem takiej reakcji jest ogólny poziom reklam w polskiej telewizji, które ich nudzą lub irytują.

Aplisens zwiększa moce produkcyjne; finalizuje akwizycję


Aplisens, pomimo niewykorzystania w I kwartale mocy produkcyjnych, kontynuuje inwestycje w ich rozbudowę i przygotowuje się do poprawy koniunktury. Na przełomie 2009 i 2010 chce sfinalizować akwizycję. Piątkowa obniżka prognoz była spowodowana gorszymi wynikami I kwartału - poinformował w rozmowie z PAP Adam Żurawski, prezes spółki.

Fundusze w 2009 roku dały zarobić


W ubiegłym roku można było zarobić kilkadziesiąt procent wpłacając oszczędności do otwartych funduszy inwestycyjnych. Poszczególne wyniki, nawet w grupach o bardzo podobnej polityce inwestycyjnej, były jednak bardzo zróżnicowane - wynika z analizy Expandera. Dla przykładu najlepszy fundusz akcji małych i średnich spółek zarobił 83 proc., a najgorszy trochę ponad 22 proc., czyli prawie 4-krotnie mniej.

Powstanie polski rynek kontraktów terminowych na towary


W tym roku Warszawska Giełda Towarowa uruchomi rynek kontraktów terminowych na towary.

Dwa miesiące nieprzerwanych wzrostów


Już dwa miesiące wzrosty na głównych giełdach akcji. W tym czasie spadkowe sesje można było policzyć na palcach jednej ręki i choć z każdą kolejną zwyżką rośnie szansa na korektę, główny trend jest nadal wzrostowy.

Funt szuka dna


Czwartek zakończył się na rynkach walutowych spadkami wartości dolara. Amerykańska waluta traciła względem wszystkich głównych konkurentów. Przyczyniły się do tego wzrosty na giełdach za oceanem, wywołane dobrymi danymi.

312,5 zł na akcję


Miało być najmniej 292 zł na akcję. Jest 312,50 zł. O takiej cenie maksymalnej w ofercie publicznej poinformowała w poniedziałek spółka PZU, której giełdowy debiut zapowiedziano na około 14 maja.

Walne TP SA zecydowało o wypłacie 1,5 zł/akcję dywidendy za 2009 rok


Walne zgromadzenie Telekomunikacji Polskiej SA zdecydowało w piątek o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy nieco ponad 2 mld zł z zysku za 2009 rok, co daje 1,5 zł na akcję.

Osiem banków przedłużyło umowę z Ciechem o utrzymanie status quo do 15 marca


Osiem banków, finansujących grupę Ciech, po raz kolejny, tym razem do 15 marca, przedłużyło termin obowiązującej umowy w sprawie utrzymania status quo, wynika z komunikatu Ciechu. Pozwala to na finalizację prac związanych z ustanowieniem nowej struktury finansowania Grupy.

Fitch nadał Bankowi Millennium rating na poziomie "AA+(pol)"


Fitch nadał Bankowi Millennium długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)", z perspektywą negatywną - poinformowała agencja ratingowa w komunikacie prasowym.