PGNiG: zmiany w EuRoPol Gazu przełamią pat?


- Na wczorajszym posiedzeniu rady nadzorczej EuRoPol Gazu zawieszono trzech członków zarządu spółki: prezesa Michała Kwiatkowskiego, wiceprezesa Jurija Kałuskiego oraz członka zarządu Jerzego Tabakę - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Obowiązki prezesa i wiceprezesa tymczasowo przejęli szefowie PGNiG i Gazpromu.

Czy Europa, na co naciska Berlin, podejmie kolejną drogę przez mękę w kierunku zmiany traktatu UE, by zaostrzyć dyscyplinę budżetową? Politycy są sceptyczni, Londyn z góry mówi "nie", a dla Polski najważniejsze jest, by jakiekolwiek zmiany nie prowadziły do Europy dwóch prędkości. W ostatnich dniach sytuacja na EURUSD pozostaje bez rozstrzygnięcia. Od początku czerwca rynek kontynuował ruch wzrostowy i wyhamował dopiero w okolicach 1,2500. Bariera ta stała się tym bardziej istotna ponieważ w tym miejscu znajduje się linia utrzymująca falę spadkową zapoczątkowaną w kwietniu przy kursie 1,3700. Polski PKB wzrośnie o 1,3 proc. w 2009 r., wobec wzrostu o 4,9 proc. w 2008 r., oraz o 1,8 proc. w 2010 r. - wynika z opublikowanych w czwartek prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.Wczorajsza sesja przyniosła drugi dzień z rzędu uspokojenie nastrojów na rynku, tym razem z niewielką przewagą strony sprzedających. Mimo wysokiego wykupienia i malejącej siły kupujących, indeks WIG20 utrzymuje się na wysokich poziomach i nie daje na razie technicznych sygnałów do korekcyjnego spadku, zresztą indeksy światowe raczej sprzyjają kontynuacji zwyżki. Komisja Europejska na razie nie zajmie się skargą na chińskie konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę odcinka autostrady A2 Łódź-Warszawa od Strykowa do Konotopy. KE uzasadnia, że odcinek ten nie jest budowany z funduszy unijnych, a ewentualne nieprawidłowości powinny zbadać polskie władze, a nie KE. W czasie tegorocznych ferii zimowych Zakopane odwiedziło o 1/3 mniej turystów niż w latach poprzednich. - To wyraźne tąpnięcie - mówią władze miasta. Podkreślają przy tym, że zdecydowanie mniej tej zimy było przyjezdnych z Warszawy.

W bardzo skromnym zakresie warszawska giełda odrabia w przedpołudniowej fazie czwartkowych notowań wczorajsze straty. WIG rośnie o mniej niż 1%, co pozwala mu osiągnąć 36 tys. pkt.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski uważa, że choć proces sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie był przeprowadzony prawidłowo, to i tak odpowiedzialność za jego finał ponosi minister skarbu Aleksander Grad. Według niego obecnie należy skoncentrować się na rozmowach z KE o przedłużeniu terminu sprzedaży stoczni i rozpisaniu nowego przetargu. W poniedziałek rozpoczną się prace przy przebudowie Małej Pętli Świętokrzyskiej między Nową Słupią a Hutą Nową. W ramach projektu droga zostanie zmodernizowana, powstaną m.in. tunele dla zwierząt, ścieżki rowerowe i chodniki.

Caritas współfinansuje leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi, gdyż środku przeznaczane dla szpitali specjalistycznych na onkologię dziecięcą z NFZ są stanowczo za małe - pisze "Nasz Dziennik". Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnych technologii problem kontrolowania pracownika w miejscu pracy nabiera większego znaczenia. Jak każdemu człowiekowi, także pracownikowi przysługuje prawo do ochrony prywatnej sfery życia. W pracy jest ona jednak ograniczona. Wczorajsze notowania na warszawskim parkiecie przebiegały w dość spokojnej i wręcz nudnej atmosferze. Na tle zagranicznej liście wskaźników można wysunąć stwierdzenie, że krajowi inwestorzy byli wyjątkowo defensywni.Dzisiejsza sesja europejska na rynku walutowym była praktycznie kopią wczorajszej. Początek przyniósł najpierw stabilizację, a następnie wyraźne spadki kursu EUR/USD. Nie towarzyszyły temu żadne wiadomości makro, ani tym razem nawet wypowiedzi. Bank Pekao SA chce przeznaczyć 32% skonsolidowanego zysku netto za 2009 r. na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 2,90 zł na akcję, podał bank w komunikacie w weekend. PKN Orlen w trzecim kwartale 2009 roku miał 931 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. Wynik jest o 20 proc. lepszy od konsensusu, który zakładał, że zysk netto płockiej spółki sięgnie 778 mln zł.

ANZ sees China retail bank staff surge by 2012


Australia and New Zealand Banking Group expects to increase its staff in the retail banking business in China more than 10-fold to more than 500 by 2012, tapping the fast-growing financial services market in the world's No. 3 economy, a senior executive said on Tuesday.

Więcej z naszych pensji na zdrowie


Rząd wyciąga rękę po nasze pensje. Aby ratować służbę zdrowia, szykuje się do podwyższenia składki zdrowotnej z 9 aż do 12 proc. Przewiduje to pakiet reformujący system zdrowotny, przygotowany przez minister Ewę Kopacz - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Paliwo pod obcym logo


Sieci zagraniczne szybko umacniają swoje pozycje na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw i konsekwentnie zyskują kosztem polskich koncernów.

Giganci z USA i Holandii coraz mniejsi


American International Group sprzedał azjatycką część firmy zajmującej się zarządzaniem aktywami inwestorowi z Hongkongu Richardowi Li (Pacific Century Group, literalnie spółka zależna Bridge Partners LP) za ok. 500 mln USD (300 mln USD w gotówce). AIG przed upadkiem uratował amerykański rząd, który wpompował w tę gigantyczną grupę ubiezpieczeniową 180 mld USD. Walory AIG w piątek potaniały o 4,07 proc.

Koszt zakupu akcji PGE na kredyt może się różnić trzykrotnie


Zapowiadane wysokie redukcje zapisów na akcje PGE zachęcają do korzystania z kredytów na ich zakup. Jednak koszty związane z jego zaciągnięciem mogą znacząco  obniżyć opłacalność inwestycji. Przy 95-proc. obcięciu zapisów i 10-krotnym lewarze kurs musiałby wzrosnąć o Xx%. by po opłaceniu kosztów i podatku zyskać 5%.

46,6 mln zł na zagospodarowanie brzegów jez. Ukiel w Olsztynie


46,6 mln zł ma kosztować zagospodarowanie brzegów największego z 11 jezior w Olsztynie - jeziora Ukiel (inaczej Krzywego). Na nabrzeżach mają powstać m.in. ścieżki rowerowe, bulwar i mariny.

Wszyscy gracze do Poznania!


W piątek w Poznaniu ruszają Targi Multimediów i Rozrywki Poznań Game Arena. To największa impreza poświęcona multimediom i elektronicznej rozrywce w Polsce. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. odwiedzających.

Klienci banków przenoszą się do internetu


W tym roku liczba klientów banków, którzy będą aktywnie korzystać z bankowości elektronicznej, przekroczy 10 milionów - wynika z prognozy Związku Banków Polskich.

Europa odrabia zeszłotygodniowe spadki


Przez większą część piątkowej sesji giełdy na Wall Street odnotowywały spadki, jednak silny impuls wzrostowy na zakończenie notowań wyprowadził ostatecznie indeksy ponad poziom poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,1%, S&P 500 o 0,29%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,74%.

W oczekiwaniu na wzrosty


Ostatni tydzień minął w kiepskich nastrojach. Indeks dużych spółek zanurkował 4,7proc. Zdecydowanie mniejsza przecena wpłynęła na średnie i małe spółki, których odpowiadający indeks spadł o 1proc. i 1,5proc. Niewielka poprawa sytuacja nadeszła w końcówce tygodnia.

USA: Sprzeczne emocje inwestorów


W poniedziałek na rynek napłynęła spora dawka informacji, które wzbudziły sprzeczne emocje uczestników rynku kapitałowego.

Strajki w Grecji przeciwko proponowanym oszczędnościom


Greccy taksówkarze i liczni właściciele stacji benzynowych strajkują w proteście przeciwko zmianom podatkowym proponowanym przez rząd, usiłujący przezwyciężyć kryzys związany z 300-miliardowym długiem publicznym.

Trzeźwiejsze spojrzenie na decyzję Chin


Wczorajszą sesję amerykańskie indeksy rozpoczęły na plusie jednak w dalszej części notowań sukcesywnie zniżkowały, schodząc ostatecznie poniżej poziomu poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones spadł o 0,08%, S&P 500 o 0,39%, a technologiczny Nasdaq stracił 0,9%.

To będzie cios dla Polski!


Przewodnicząca Komisji ds. Regionalnych Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner zdecydowanie zaprotestowała w liście do szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso przeciw nowym propozycjom reformy budżetu UE po roku 2013.

Trzy firmy złożyły propozycje ofert ws. PKS-u w Strzelcach Opolskich


Trzy firmy złożyły wiążące propozycje ofert na zakup Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Strzelcach Opolskich - poinformował w piątek resort skarbu. Chodzi o spółki: Prywatne Biuro Podróży Sindbad - Ryszard Wójcik w Opolu, Adamietz w Strzelcach Opolskich oraz Veolia Transport Polska w Warszawie.

Duże prawdopodobieństwo osłabienia złotego


Prognozowane umocnienie dolara wobec euro może niekorzystnie odbić się na wtorkowej wycenie złotego, który może spaść poniżej 3,85 za euro - oceniają analitycy bankowi.

Kluczowy punkt na S&P500


Zapoczątkowane w piątek rano wzrostowe odreagowanie indeksu największych spółek naszej giełdy zostało wczoraj zatrzymane.

GM sprzeda Saaba holenderskiej firmie Spyker


Amerykański koncern samochodowy General Motors (GM) poinformował we wtorek, że pomyślnie zakończył rokowania w sprawie sprzedania swej zagrożonej upadkiem szwedzkiej spółki-córki Saab holenderskiemu producentowi luksusowych samochodów sportowych Spyker.

Gdy oni rosną, raduje się cały świat


Firma komputerowa Microsoft Corp. z Redmond w stanie Waszyngton - największa spółka branżowa świata - w swoim II kwartale (skończył się 31 grudnia 2009 r.) fiskalnym miała zysk przewyższający przewidywania analityków. Dobry wynik osiągnięto m.in. dzięki powodzeniu systemu operacyjnego Windows 7.

Ośmiu chętnych na stocznie


Osiem firm wpłaciło wadium w przetargu na majątek polskich stoczni. Pięć - za majątek stoczni Gdynia, a trzy za aktywa szczecińskiego zakładu - poinformował zarządca kompensacji Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing, odpowiadającej za podział, wycenę i sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Z wpłaconego wadium wynika, że prawdopodobnie cały majątek gdyńskiej stoczni może zostać sprzedany, ale szczecińskiej - zaledwie jedna czwarta.