"Zapłaćcie za kryzys!"


Waszyngton planuje obłożyć sektor bankowy podatkiem, który w ciągu dziesięciu lat przyniesie 90 mld dolarów. W ten sposób banki mają zwrócić pomoc, jaką dostały od podatników. Bez niej, w końcu 2008 roku, w wyniku efektu domina banki w USA padałyby jak muchy. Branży finansowej pomysł się nie podoba.

Świadomość, że NBP może w każdej chwili podjąć decyzję o kolejnej interwencji walutowej powstrzymuje głębszą aprecjację złotego. Jednak dobre dane z gospodarki i polepszenie nastrojów w kwestii Grecji mogą pchnąć złotego w przedział 3,85-3,86 - ocenia rynek. Nakłady inwestycyjne po I półroczu 2009 r. były o 3,8 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2008 roku i wyniosły 44.336,8 mln zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła osłabienie krajowej waluty do poziomu 4,1000 PLN za EUR. Nastroje na polskim rynku walutowym od połowy tygodnia pozostają kiepskie, czego główną przyczyną jest znaczące pogorszenie sentymentu inwestycyjnego na światowych giełdach oraz w regionie.Dobre wyniki Intela podane we wtorek i wzrosty w Azji stworzyły zestawienie, w którym przewaga popytu w Europie nie była wczoraj zbytnim zaskoczeniem. Potem pojawiły się kolejne argumenty w postaci lepszych od oczekiwań danych makro - najpierw z Eurolandu, gdzie produkcja przemysłowa przekroczyła konsensus (0,9% vs. 0,0%), a później korzystniejsza niż się spodziewano sprzedaż detaliczna w USA (1,6% vs.1,2%). President Barack Obama leaves for Asia on Thursday with the U.S. economy, jobs and a yawning trade deficit with China looming large on his agenda. Oczekiwanie na pierwsze naprawdę istotne wyniki finansowe było nerwowe. Atmosferę dodatkowo podgrzewała medialna analityk Meredith Withney, tym razem obniżając rekomendację dla Goldman Sachs.

Kumulacja głównej wygranej w wysokości ponad 6,5 mln lewów (3,3 mln euro), która będzie w czwartek losowana w bułgarskim państwowym totolotku, wywołała gorączkę kupowania kuponów - poinformowały w środę bułgarskie media.

Związki zawodowe działające w spółce Synthos weszły w spór zbiorowy z zarządem spółki z powodu zerowego wskaźnika funduszu nagród na rok 2009 - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Parlament bułgarski rozpatrzył w czwartek raport o działalności poprzedniego rządu, według którego gabinet koalicyjny lidera lewicy Sergeja Staniszewa zbagatelizował objawy kryzysu gospodarczego i poczynił wydatki pogłębiające zjawiska kryzysowe.

Szef doradców premiera Michał Boni pozytywnie ocenia dwa lata pracy rządu i podkreśla, że Polska nieźle daje sobie radę z kryzysem. Boni przyznał jednak, że to właśnie z powodu kryzysu "impet przekształcania i modernizacji polskiej gospodarki" nie był tak duży, jak to zakładał rząd. Zadanie na najbliższe dwa lata - według ministra - to "uporządkowanie" finansów publicznych. Główne indeksy na nowojorskiej giełdzie zanotowały w środę spadki w reakcji na słabość rynku nieruchomości w USA i obniżkę ratingu zadłużenia dla Portugalii. Sezon świątecznych zakupów rozpoczyna się na dobre. Czy sprzedaż przełoży się na notowania giełdowych spółek handlowych?Przekształcenie osobowej spółki handlowej w spółkę kapitałową z reguły motywowane jest otwarciem na zewnętrznego inwestora. Nie jest to jednak jedyny atut przekształcenia. Zmiana formy prowadzenia działalności jest szczególnie atrakcyjna, gdy spółka nabiera rozmachu w swych działaniach. Jeżeli na grudniowym szczycie w Kopenhadze uda się uzgodnić nowy pakt w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi, zachęci to inwestorów działających w dłuższym horyzoncie czasowym do zainwestowania w firmy, które są lepiej przygotowane do uporania się z bardzo prawdopodobnym wzrostem kosztów emisji CO2. Analitycy Millennium DM, w raporcie z 5 listopada obniżyli rekomendację dla BRE Banku do "neutralnie" z "akumuluj" ale podnieśli wycenę do 280,70 zł z 225,80 zł. W dniu wydania rekomendacji za akcję BRE Banku płacono 256,50 zł.

Pozytywna wymowa piątkowej sesji w USA


Choć piątkowa sesja za oceanem nie przyczyniła się do mocnego wzrostu wartości portfeli inwestorów w ogólnym ujęciu, to jej wymowa jest pozytywna, głównie za sprawą opublikowanego godzinę przed rozpoczęciem handlu raportu nt. sprzedaży detalicznej, który pozwala ze spokojem spojrzeć na potencjalny wzrost gospodarczy za I kw.'10 w Stanach Zjednoczonych.

Cyfrowy Polsat zwiększył bazę abonentów o 17% do 3,20 mln abonentów, ma 59% rynku


Cyfrowy Polsat miał 3,202 mln abonentów na koniec 2009 r., co oznacza, że jego baza klientów wzrosła o 17%, wynika z raportu rocznego oraz prezentacji spółki dla inwestorów. Spółka ocenia, że daje jej to 59% udziały w rynku płatnej telewizji satelitarnej i 57% w przyłączeniach netto. Cyfrowy Polsat miał na koniec roku 29.325 klientów usług telekomunikacyjnych.

CEDC ustaliła cenę akcji zwykłych


CEDC, największy producent wódki na świecie, spółka notowana na giełdzie Nasdaq w USA oraz na GPW, ustaliła, w związku z ofertą publiczną 10.250.000 akcji zwykłych CEDC, cenę za jedną akcję zwykłą spółki na poziomie 31 USD.

Putin: Rosja może sprzedać Wenezueli broń za ponad 5 mld dol.


Rosja może sprzedać Wenezueli broń o wartości przekraczającej 5 mld dolarów - poinformował w poniedziałek premier Rosji Władimir Putin, który w ubiegłym tygodniu przebywał w Caracas z wizytą.

Samochód w firmie - wybrane problemy


Pomimo ogólnej tendencji i modzie na zdrowie i naturalność, niezwykle popularną w ostatnich latach, stała się usługa przedłużania paznokci.

Tydzień wielkich zmian na parkietach


Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, ale przede wszystkim tydzień będzie wspominany przez inwestorów ze względu na sporą zmienność która się objawił w drugiej części tygodnia. Wszystkie indeksy zdołały wytyczyć w minionym tygodniu nowe roczne maksima, ale od środy pojawiły się problemy. Jak WIG-20 dotykał poziomu 2300 pakt. od razu na dużych spółkach nasilała się aktywność sprzedających.

Słowacja: Podatki dla firm nie będą wyższe


Premier Słowacji Robert Fico zrezygnował z janosikowej retoryki, którą uprawiał w ostatnich latach. Na programowej konferencji rządzącej partii Smer-SD wycofał się z podniesienia podatków m.in. na banki. 19-proc. danina, którą są obciążone osoby prawne, nie będzie zmieniona.

Kredyt w euro będzie zakazany?


Kredyty hipoteczne w euro stają się hitem, bo w obecnej sytuacji raty od nich są najniższe. - Tyle, że sytuacja może się zmienić - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego i ostrzega, że jeśli banki będą udzielać ich lekką ręką, to ich całkowicie zakaże.

Żelazo zatrzyma ocieplenie klimatu


Tysiące ton żelaza wrzucone do wód oceanów i mórz mają radykalne ograniczyć proces ocieplania się klimatu - uważają naukowcy, a informuje o tym "Polska The Times".

Ostrowska: Jesienią w urzędach pracy rejestruje się wielu absolwentów


Wiceminister pracy Czesława Ostrowska uważa, że wzrost bezrobocia jesienią to normalne zjawisko, ponieważ w urzędach pracy rejestruje się teraz wielu absolwentów szkół i wyższych uczelni. Mimo kryzysu, nie jest to jednak wzrost istotny - oceniła.

Szałwiński z MF: wzrost produkcji przem. w ujęciu nominalnym w XI-XII '09 dwucyfrowy


Wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu nominalnym w dwóch ostatnich miesiącach 2009 roku był dwucyforwy - poinformował Tomasz Szałwiński, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF.

Rosneft zachował w 2009 roku największe rezerwy ropy na świecie


Rosneft zdecydowanie utrzymał pierwsze miejsce wśród największych globalnych koncernów naftowych, które są notowane na giełdzie. W poniedziałek poinformował, że jego rezerwy w 2009 roku, według standardów PRMS, wzrosły o 2,5 procent.

Najcenniejsze marki świata


Czy prosperity, czy recesja, czy też mozolne wychodzenie z kryzysu - jedno jest niezmienne: najlepsze marki świata rosną w cenę. Tę regułę potwierdza najnowsze badanie BrandZ Top100. Wartość wszystkich stu najcenniejszych marek świata wyceniono na pięć procent więcej niż przed rokiem - łącznie to astronomiczna kwota ponad 2 trylionów dolarów.

WIG20 przebił 2,6 tys. pkt w środę i jest najwyżej od września 2008 r.


WIG20 zanotował w środę czwartą zwyżkę z rzędu i pokonał poziom 2,6 tys. pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie od września 2008 roku. Korzystne dane makro dały wzrostowy impuls rynkowi, uważają analitycy.

Decyzja bez precedensu. Strefa euro uratowana?


Ministrowie finansów UE porozumieli się w nocy z niedzieli na poniedziałek w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro, które znajdą się w potrzebie. Jego wartość sięgnie nawet 750 mld euro, uwzględniając udział MFW. Decyzja ta została entuzjastycznie przyjęta przez rynki. Giełdy europejskie ostro zwyżkują a złoty umacnia się do euro i dolara.

Ujemne salda handlowe to problemem wielu krajów


Dzisiejszy komunikat GUS był miłym zaskoczeniem - inflacja w lutym spadła do 2,9 proc. Miesiąc wcześniej wynosiła 3,6 proc.

Francja: Były prezydent walczy z wiatrakami


Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing, który swego czasu walczył o elektrownie jądrowe, obecnie prowadzi zażartą walkę z ekspansją turbin wiatrowych. Zmagania te mogą jednak przynieść lepsze rezultaty niż obsesja Don Kichota - pisze agencja Reutera, publikując w środę wywiad z francuskim politykiem.

Złoty umocnił się wobec euro i dolara we wtorek


We wtorek złoty umocnił się wobec głównych walut, zwłaszcza dolara. Polskiej walucie sprzyjał m.in. raport JP Morgan oraz dane z rynku globalnego.

Merkel pożyczy 4,5 mld euro na Opla


Niemcy są gotowe samodzielnie - bez udziału innych państw - udostępnić kredyt 4,5 mld euro na przejęcie Opla przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna - poinformował sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki Jochen Homman na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Salony fryzjerskie w USA zarządzane z Krakowa


Amerykańskie salony fryzjerskie będą zarządzane przez stronę internetową neohair.com w Krakowie. Dziś światowa premiera systemu stworzonego przez firmę NeoPrimus - informuje "Dziennik Polski".