W ciągu 20 lat w Polsce przybyło ponad 1,2 tys. hoteli


W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce przybyło ponad 1,2 tys. hoteli, co daje około 100 tysięcy miejsc noclegowych - poinformował w czwartek Instytut Hotelarstwa. W naszym kraju jest teraz ok. 1,8 tys. hoteli, z czego niecałe 0,5 proc. należy do państwa. Największe sieci hotelowe to Orbis, Gromada oraz Starwood Hotels&Resorts Worldwide.

Rewolucja naukowo-techniczna zabiła wiele zawodów i wiele powołała do życia. W jaki sposób będzie wyglądać rynek pracy za dwadzieścia, pięćdziesiąt lat? Włoski minister rolnictwa Luca Zaia wyraził opinię, że nie należy uznawać za pijaną osoby, która wypiła dwa kieliszki wina. Jego zdaniem jest to bowiem przejaw "kryminalizacji" tego trunku, która "nie ma żadnego sensu i zabija jeden z najbardziej prestiżowych sektorów `made in Italy`". Uwaga inwestorów z rynku złotego i obligacji będzie w piątek skierowana za granicę, gdzie pojawią się nowe dane makro oraz wyniki spółek. Jeśli nic nie zakłóci dobrego nastroju jest szansa na dalszy wzrost cen papierów - prognozują analitycy.Jeśli utrzymają się obecne warunki pogodowe, bez bardzo niskich temperatur, nie będzie potrzeby cięcia dostaw gazu dla firm - powiedział PAP Michał Szubski, prezes Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. Polnord podpisał z Gminą Miastem Gdańsk przedwstępną umowę w celu wspólnego zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Strony szacują koszt inwestycji na około 450 mln zł. Rząd Grecji przyjął reformę systemu emerytalnego, wchodzącą w skład programu oszczędnościowego, który ma być wdrożony w zamian za pomoc finansową UE i MFW - poinformował minister pracy i ubezpieczeń społecznych Andreas Lowerdos.

Początek poniedziałkowego handlu rozpoczął się od nieznacznego umocnienia złotego, choć w zasadzie notowania wróciły w okolice oglądane w piątek późnym popołudniem. Euro zbliżyło się w okolice silnego wsparcia na 4,08 zł, a dolar do 3,26 zł.

Nafta Polska nie jest zadowolona z dotychczasowej propozycji PCC w sprawie prywatyzacji Tarnowa i ZAK-u. Inwestor musi przedstawić lepszą ofertę, ostateczny koniec negocjacji nastąpi 12 kwietnia - poinformował dziennikarzy Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej. 12 największych zagranicznych banków operujących na rynku Wielkiej Brytanii zgodziło się na regulacje dotyczące pensji swoich pracowników. Wcześniej zaakceptowało je pięć najważniejszych rodzimych instytucji finansowych. Opracował je tamtejszy nadzór - Financial Services Authority. Wchodzą w życie w styczniu 2010 r.

Okolice Gdańska, Kraków, Zakopane, Wrocław, Mikołajki. Jeżeli podczas wakacji nie chcesz natknąć się na tabuny turystów z Warszawy, omijaj te miejsca szerokim łukiem - radzi "Metro". Sprzedaż detaliczna we Włoszech spadła w sierpniu, bez uwzględniania czynników sezonowych, o 2,9 proc. rdr, po spadku w lipcu o 2,5 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie Włoski Instytut Statystyczny w Rzymie. Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych miała bardzo udany przebieg. Na fali pozytywnego wyniku weekendowego spotkania ministrów finansów państw grupy G20 i pod nieobecność świętujących tego dnia inwestorów ze Stanów Zjednoczonych ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 0,97%, co nastąpiło przy 0,91% zwyżce w gospodarkach rozwiniętych i 1,37% aprecjacji w gospodarkach wschodzących.- Od poniedziałku nie mamy kontaktu z przedstawicielami inwestora, który kupił majątek Stoczni w Gdyni i Szczecinie - przyznał przed kamerą TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu. Nabywca kupił, ale nie zapłacił, choć termin minął - resort skarbu ma zwrócić się teraz do KE o przedłużenie czasu na znalezienie nowego inwestora. Bruksela robi nadzieję, że zgodę da. Ponad 745 tys. rolników, czyli ponad połowa z ubiegających się o dopłaty bezpośrednie, otrzymało już pieniądze za 2009 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała na ich konta blisko 6,2 mld zł - poinformował we wtorek Departament Komunikacji Społecznej ARiMR. Po spektakularnych w skali i tempie ubiegłotygodniowych spadkach giełdowych indeksów, poniedziałek przyniósł diametralny zwrot nastrojów i tendencji na parkietach.

Miedwiediew chce naśladować Singapur pod względem sprawności e-administracji


Dmitrij Miedwiediew, prezydent Federacji Rosyjskiej, złożył w poniedziałek wniosek o otwarcie restauracji rosyjskiej w Singapurze. Ta mała demonstracja to część działań mających na celu przeszkolenie rosyjskiego rządu w zakresie wydajności i sprawności e-administracji. Działania te to element wysiłków modernizacyjnych ekipy Miedwiediewa.

Aukcja obligacji Hiszpanii zakończona sukcesem


Hiszpania sprzedała w czwartek 10-letnie i 30-letnie obligacje o wartości 3,5 mld euro, czyli maksimum określone w aukcji.

Window dressing?


Wczoraj byki na warszawskim parkiecie były blisko ustanowienia nowych szczytów. WIG20 przez większą część dnia znajdował się bowiem powyżej piątkowego zamknięcia, jednak pod koniec sesji sprzedający przechwycili inicjatywę i sprowadzili główny indeks warszawskiej giełdy na 0,41% minus, po którym blue chipy znajdują się na poziomie 2485,35 pkt.

Stłuczka? PZU da ci auto zastępcze


Podstawienie po wypadku samochodu zastępczego w dowolne miejsce i pozostawienie go na cały czas naprawy do dyspozycji klienta – to nowość, którą PZU chce zdobyć klientów kupujących AC - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Centrozap zawarł wstępną umowę kupna elektrociepłowni


Centrozap zawarł wstępną umowę kupna elektrociepłowni od Odlewni Żeliwa w Śremie. Wartość transakcji to 21 mln zł. Spółka sfinansuje zakup emisją obligacji o wartości 21 mln zł, które obejmie spółka sprzedająca elektrociepłownię.

Drugi dzień zwyżki w Warszawie


WIG20 wrósł drugi dzień z rzędu (co po raz ostatni zdarzyło się pod koniec kwietnia) na fali wzrostu optymizmu w Europie i poprawie notowań euro wobec dolara.

PKPP Lewiatan: w grudniu wzrost Indeksu Biznesu


Poprawia się koniunktura gospodarcza. Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" kwartalny Indeks Biznesu wzrósł w grudniu 2009 r. w porównaniu z listopadem ub.r. o 3 pkt i wynosi obecnie 36 pkt.

Spółka PKP Przewozy Regionalne ma 290 mln zł długu


Prezes Grupy PKP Andrzej Wach jest przekonany, że prędzej czy później na pewno dojdzie do porozumienia między zarządami spółek Grupy i samorządowego PKP Przewozy Regionalne w sprawie jej zadłużenia. Na razie żadna ze stron nie przedstawiła planu ich spłaty - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

Stabilizacja w notowaniach EUR/USD


Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne.

Przed nami trudne decyzje


Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła zdecydowaną poprawę sytuacji wspólnej waluty. Wszystko za sprawą najpierw plotek, a później potwierdzenia informacji o uzgodnieniu warunków pomocy dla Grecji przez Eurogrupę.

Wzrost realnego funduszu płac zbyt slaby


Naszemu rynkowi akcji nie pomogły podczas pierwszych w tym tygodniu notowań lepsze od spodziewanych danych o płacach i zatrudnieniu. To pokazuje, że w dalszym ciągu kluczowe są doniesienia ze świata i w oparciu o nie inwestorzy podejmują decyzje. Takie podejście jest uzasadnione tym, że marcowe dane o płacach i zatrudnieniu nie zmieniły ogólnego obrazu, w którym obie zmienne pozostają pod presją.

Beskidzki Dom Maklerski obniżył rekomendację dla Grupy Kęty do "akumuluj"


Beskidzki Dom Maklerski w raporcie z 9 listopada obniżył rekomendację dla Grupy Kęty do "akumuluj" z "kupuj", podwyższając jednocześnie cenę docelową dla akcji spółki do 118,7 zł ze 103,4 zł.

Nadchodzi odwrócona hipoteka


Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do ustawy o odwróconej hipotece – dla starszych osób rozwiązanie to daje szansę na uzyskanie dodatkowych środków na życie. Nie jest jednak pozbawione wad.

Złe nastroje mogą osłabić złotego do 4,10/EUR


Zdaniem ekonomistów, słabnący sentyment rynkowy może sprawić, że w przyszłym tygodniu złoty będzie dalej tracił i rynek będzie wyceniał PLN w okolicach 4,10 za euro. Dzięki zainteresowaniu inwestorów polskim rynkiem FI, w przyszłym tygodniu możliwe są dalsze wzrosty cen krajowych papierów dłużnych.

MFW przedstawia scenariusz dla Polski


Pracownicy MFW, w dokumencie dotyczącym spełniania przez Polskę kryteriów kwalifikacji dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL), zamieszczają średnioterminowy scenariusz dla Polski w latach 2009-14.

Rostowski: istnieje ryzyko dalszych turbulencji


Pomimo tego, że UE i MFW pomógł najbardziej potrzebującej gospodarce strefy euro, to nie można wykluczyć dalszych turbulencji - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.

Obama rozmawiał z Merkel o sytuacji na rynkach finansowych


Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w niedzielę telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na europejskich rynkach finansowych. Była to ich druga rozmowa w ciągu tygodnia.

Państwowo-prywatne szpitale


W tym roku rozpocznie się budowa dwóch nowych szpitali, które zostaną zrealizowane według programu partnerstwa publiczno-prywatnego - pisze "Puls Biznesu". Nowe placówki powstaną we Wrześni i Żywcu, a ich właścicielami będą do spółki gminy i prywatni inwestorzy.

Dobre wieści z polskiej gospodarki


Lepsze wieści płyną z naszej gospodarki - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym tego roku wzrósł.

EBOR: Kryzys nie zatrzymał reform


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w ogłoszonym w niedzielę w Londynie raporcie stwierdził, że kryzys nie zdołał zahamować reformy gospodarczej dokonującej się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej od upadku komunizmu, chociaż proces ten uległ spowolnieniu.