Złoty w ślad za parą EUR-USD


Kurs złotego w środę zależeć będzie od notowań pary euro-dolar. Ekonomiści spodziewają się, że złoty handlowany będzie w przedziale 4,05-4,10 za euro. Wydarzeniem dnia na rynku FX jest aukcja papierów 2-letnich.

Belgijska centrala związkowa FGTB z oburzeniem zareagowała na ofertę jednej z firm w Belgii, by na zamówienie sprowadzać z Polski wykwalifikowanych, ale tanich robotników z branży budowlanej, i zapowiada w tej sprawie protesty. Kiedy czasy robią się ciężkie, ludzie szukają zmian. Nie chodzi tylko o władze, nowych prezydentów i premierów, ale o zmiany, na które mogą liczyć, albo przynajmniej je policzyć... I gotowi są wywracać do góry nogami materace i poduszki w sofach, aby je znaleźć. Stopa bezrobocia na Litwie wzrosła w 2009 r. o 8,1 pkt proc. do 12,5 proc. - podała w komunikacie Giełda Pracy.Dziś okazało się, że odporność inwestorów na złe informacje, demonstrowana od ubiegłego piątku, ma jednak swoje granice. Informacje o liczbie wydanych pozwoleń na budowę domów w Stanach Zjednoczonych (552 tys.) i liczbie rozpoczętych budów domów (529 tys.), mocno rozczarowały. Obie wielkości były znacznie niższe, niż się spodziewano. Negatywnie zaskoczył także spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny. Ciekawe jednak, że dane te największe wrażenie zrobiły na warszawskim parkiecie. Reakcja na giełdach europejskich, a także na samej Wall Street, była o wiele bardziej umiarkowana. Sezonowe obniżki oraz ostre promocje towarów ruszyły w tym roku co najmniej miesiąc wcześniej niż w roku ubiegłym. Wszystko dlatego, że sieci handlowe obawiają się braku klientów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Problemy z wojskowym samolotem transportowym Airbus A400M sprawiły, że europejski koncern EADS zanotował w 2009 roku stratę wysokości 763 miliony euro. Rok wcześniej zyski koncernu wyniosły 1,6 miliarda euro.

Pierwsza w tym miesiącu sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty, gdyż lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne rozbudziły nadzieje na trwalsze ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Inwestorów zadowoliły też dobre wyniki kwartalne koncernu paliwowego Exxon Mobil.

Producent okien PCV Budvar Centrum miał 0,27 mln zł jednostkowej straty netto w III kw. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w czwartek. W lutym inflacja roczna wyniosła 2,9% r/r.

Kotwica dla wydatków państwa mogłaby przyczynić się do uzdrowienia złego stanu finansów publicznych - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Eurosceptycyzm w Polsce wydaje się słabnąć. Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Główna obawa związana z wprowadzeniem wspólnej waluty to podwyżki cen. Czwartek zakończył się dla dolara amerykańskiego spadkami. Apetyt na ryzykowne transakcje był wczoraj wciąż widoczny. Pomogły w tym lepsze dane ze strefy euro. W USA natomiast, publikacje zawiodły oczekiwania rynku.Złoty tylko nieznacznie umocnił się po ogłoszeniu znacznie lepszych od oczekiwań danych o PKB za III kwartał tego roku. Złoty jest obecnie stabilny do euro handlując na poziomie 4.1480, zyskuje 0.2% do dolara handlując na poziomie 2.7570 i 0.1% do franka handlując na poziomie 2.7430. Wtorek był kolejnym dniem spadków wartości dolara. Równocześnie, zyskiwały na sile amerykańskie indeksy giełdowe. Członkowie Fed zastanawiają się już, jakie kroki podjąć w przypadku załamania się ożywienia w USA. Dzięki pozytywnym danym o produkcji z Chin, Europy i Stanów Zjednoczonych rynki akcji osiągnęły nowe, 18-miesięczne maksima - S&P odnotował najlepszy I kwartał od 1998 r.

Prezes ZUS zatrzymany do dyspozycji szczecińskiej prokuratury


Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz poinformowała PAP, że wobec zatrzymanych prezesa ZUS Sylwestra R. i kilku innych wysokich urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów o charakterze korupcyjnym".

Zapomnieli o ekspresówkach. Plan drogowy upadł?


Nie ma szans na wybudowanie 2,1 tys. km tras szybkiego ruchu do Euro 2012 - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta donosi, że 50 procent tzw. decyzji środowiskowych dotyczących dróg ekspresowych wymaga poprawek. To może zaś drastycznie spowolnić prace. Na Euro nie damy rady?

W czwartek na rynku walutowym panowała duża zmienność


Wartość euro względem polskiej waluty testowała w czwartek dotychczasowe tegoroczne maksima usytuowane w pobliżu 4,1200. Zdanie analityków choć chwilowo zdołała wzrosnąć ponad ich poziom, to jednak o trwałym przebiciu nie może być mowy, a w najbliższym czasie poziom 4,1200 powinien pozostać istotnym oporem.

Pruszków w radzie Optimusa


Przestępca i bliski znajomy jednego z najgroźniejszych polskich gangsterów Krzysztof M. w 2006 znalazł się we władzach spółki Optimus - informuje "Puls Biznesu".

GPW zanotowała wzrosty we wtorek, ale marazm wciąż dominuje


Warszawska giełda zanotowała wzrosty we wtorek, dzięki udanej końcówce handlu. Przedświąteczny marazm coraz bardziej wkrada się w przebieg sesji, wskazują analitycy.

Alma miała 16,05 mln zł straty netto w III kw. 2009 r., wobec zysku przed rokiem


Spółka Alma Market miała 16,05 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 5,45 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Opłata sięgnie kilka tysięcy złotych!


Władze Elbląga chcą oczyścić ulice miasta z samochodowych wraków. Wezwały właścicieli i posiadaczy, by usunęli z podwórek i ulic nieużytkowane od lat i porzucone samochody. Jeśli tego nie zrobią, zostaną obciążeni kosztami wywozu wraków.

Swiss govt raises 2010 growth forecast


The Swiss government raised its 2010 economic growth forecast as the global recovery gains pace, although it warned that an upturn would remain sluggish until 2011.

Diabelski plan fiskusa


Ministerstwo Finansów chce odebrać firmom prawo do zwrotu nadpłaconego podatku - alarmuje "Puls Biznesu". "To bezprawie" - wtórują gazecie eksperci.

Wiosną Wizz Air wprowadzi opłaty za odprawę na lotnisku


Z początkiem kwietnia linia lotnicza Wizz Air rozpocznie pobieranie opłat za odprawę na lotnisku. Przewoźnik proponuje natomiast pasażerom darmową odprawę przez internet - podała spółka w środowym komunikacie.

Tylu pieniędzy rynek jeszcze nie widział


- Rekordowa gotówka idzie na rynki akcji - mówi w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" Laurence Fink, prezes giganta z sektora money management, spółki BlackRock. Nie obawia się, że tak znaczący napływ kapitału spowoduje powstanie bańki spekulacyjnej.

Zagraniczne firmy uzyskają zwolnienie z PCC


Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PCC. Polskie firmy inwestycyjne, które zawierają podobne transakcje od dawna korzystają z takiej możliwości.

Goldman Sachs zaprzecza oskarżeniom o granie na szkodę klientów


Goldman Sachs Group Inc., najbardziej dochodowa firma w historii Wall Street, zaprzecza jakoby grał przeciw klientom na rynku instrumentów zabezpieczonych hipoteką i wyraża "wdzięczność" za pomoc rządu w opanowaniu kryzysu kredytowego.

Armatura wyda na inwestycje w latach 2010-11 ok. 26,3 mln zł


Grupa Armatura planuje wydać na inwestycje w latach 2010-11 około 26,3 mln zł. Spółka zrealizowała ubiegłoroczne prognozy, wypracowując 29 mln zł zysku netto - podała Armatura w raporcie.

Chiny przygotowują się do cyber-wojny


Chiny rozbudowują komputerowy arsenał, który umożliwi prowadzenie cyber-wojny i wykorzystują wyrafinowane technologie informatyczne do realizowania celów wywiadowczych w USA - głosi opublikowany w czwartek niezależny raport.

Maluch będzie zwolniony z VAT


Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o podatku VAT, przewidującą podniesienie limitu obrotów, zwalniającego z obowiązku płacenia tego podatku. W 2010 roku będzie to 100 tys. zł, zaś w 2011 roku - 150 tys. zł.

Inwestorzy z niepewnością czekają na maj


Zmienny kwiecień, niepewny maj, taka mogłaby być najbardziej lakoniczna diagnoza sytuacji z nieodległej przeszłości i prognoza na najbliższą przyszłość.

Podrygi niemieckiego eksportu


Niemiecki eksport wzrósł w lipcu o 2,3 proc w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wciąż jednak był o 18,7 proc. niższy niż przed rokiem - podał niemiecki urząd statystyczny.

PKO BP zorganizuje finansowanie budowy gazoportu LNG


Spółka celowa Polskie LNG, która będzie budować terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz bank PKO BP podpisały porozumienie dotyczące organizowania finansowania budowy terminalu, poinformował Gaz-System we wtorek.